Transgresja

Wydawnictwo: Jirafa Roja
Data wydania: 2012-11-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362948932
Liczba stron: 180
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Ciemna zimowa noc odbiera mu Natalię. Gorący letni dzień stawia na jego drodze Lilę. Jest piękna, rudowłosa, tajemnicza, niemal eteryczna. Lila przenika do jego życia, miesza zmysły. Jednak w najmniej odpowiednich momentach zaczyna niebezpiecznie przypominać Natalię... Bohater błądzi w labiryncie przeszłości i teraźniejszości, usilnie próbując zrozumieć, co się wokół niego dzieje. Żyje Lilą, ale wspomnienie Natalii nigdy go nie opuszcza. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje pojawienie się jego dawnego kolegi - Dawida, którego jednak nie ma prawa spotkać. W zapanowaniu nad rzeczywistością próbuje mu pomóc przyjaciel Michał, ale tutaj nic nie jest takie, jakim być się wydaje. Gdzie zaczyna się jawa a kończy sen? Aby przezwyciężyć wszechogarniające poczucie pustki, umysł ludzki nie cofnie się przed niczym.

"Transgresja" to druga powieść Michała Dąbrowskiego. Zwykle właśnie druga książka określa autora, ale w tym przypadku tak nie jest, bo książki Dąbrowskiego zbyt różnią się od siebie. Pierwsza, autobiograficzna "Dłoń", to realistyczna opowieść o byciu innym, samotności i potrzebie zaakceptowania rzeczywistości.

Kup książkę Transgresja

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:,
Przekraczanie granic   Transgresja to przekraczanie granic materialnych, społecznych i symbolicznych, przekraczanie siebie, swojej fizyczności, a zarazem wkraczanie na nowe obszary rzeczywistości.   Bohater powieści Michała Dąbrowskiego tym właśnie się zajmuje. Jest przedstawicielem pokolenia trzydziestolatków, o których sporo się ostatnio pisze. To pokolenie, które wychowało się w poprzednim systemie, ale dorastało i robiło kariery już w nowym. Ma więc pewne porównanie, widzi różnice, co powoduje, że nie do końca ufa masowej kulturze konsumpcyjnej. Owszem, używa nowych technologii komunikacji, jest na bieżąco ze zdobyczami techniki, ale nie do końca im ufa, pamiętając jeszcze czasy punkowskiego buntu, negacji, haseł No future. Jak zauważa jeden z bohaterów: W naszym pokoleniu już nic się nie stanie i nie sądzę, że w następnym również; przecież my nawet nie mamy żadnego celu, potrafimy żyć tylko narzuconymi nam trybami życia, jakimiś stylami, zresztą sztucznie wykreowanymi. Nie buntujemy się przeciwko niczemu, może jedynie przeciwko naszym własnym emocjom, uciekamy od nich jak najdalej, gdyż teraz, tak mi się wydaje, wrażliwość nie jest w cenie. Egzaltacja uczuć tak, wrażliwość już nie. (…) Może to i dobrze, że tak jest, ponieważ wewnętrznie koncentrujemy się bardziej na sobie: nie obchodzi nas zbytnio polityka, gospodarka czy sytuacja międzynarodowa…   Niektórzy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Transgresja

Avatar użytkownika - Aaleksandra82
Aaleksandra82
Przeczytane:,
Recencja czytelnika powyżej to przedstawienie na sucho prawie całej fabuly książki i na dodatek ze spoilerem. To chyba nie powinno tak wyglądać. To odbieranie radości z czytania.
Link do opinii
Inne książki autora
Dłoń
Michał Dąbrowski0
Okładka ksiązki - Dłoń

„Książka Michała Dąbrowskiego jest wybitną powieścią o naznaczeniu. O tej małej (?) prywatnej apokalipsie, jaką jest kalectwo z urodzenia –...

Reklamy