Uległość

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-09-23
Dodał/a książkę: elibri

Nowa, wyczekiwana, najbardziej kontrowersyjna powieść!

Wydana w dzień zamachu na redakcję ,,Charlie Hebdo" książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie.

Przed wyborami w 2022 roku życie Fran?oisa wyglądało zupełnie zwyczajnie - jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Fran?ois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.

Michel Houellebecq - jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie. Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych wrażliwy twórca i pisarz kultowy, który jak nikt umie ująć w słowa to, co trapi dzisiejszy świat.

Kup książkę Uległość

Opinie o książce - Uległość

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 2, Przeczytałem, 12 książek,
Opis miłosnych przygód znudzonego życiem profesora-singla, który zafascynowany światem arabskim przechodzi na islam. Okazuje się, że w zasadzie tylko po to, by móc całkowicie legalnie być związanym z więcej niż jedną kobietą. Tylko dlatego, że książka bardzo mnie rozczarowała, opinia jest skrótowa, gdyż nie zamierzam poświęcać tej marniźnie więcej czasu.
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Książka jakoś niekoniecznie przypadła mi do gustu. Najpierw nie mogłam przekonać się do języka, jakim została napisana, takim filozoficznym, naszpikowanym nieraz trudnym słownictwem. Kiedy już w końcu jakoś się w tym odnalazłam, moją uwagę przyciągały głównie ironicznie przedstawione historie erotyczne. Reszta niemiłosiernie mi się dłużyła, była ciężka do przełknięcia. Sporo odniesień do dawnych pisarzy i filozofów, rozważań, porównań, wyrażania różnych poglądów politycznych podczas dyskusji choćby z pracownikami uczelni. Trochę ta książka przeraża - samotnością człowieka w społeczeństwie i tym, czym może skończyć się nieograniczony napływ imigrantów do danego kraju. To obraz zniewolenia, przymusu podporządkowania się oczekiwaniom innych.
Avatar użytkownika - dziewczyna84
dziewczyna84
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
W powieści tej da się wyczuć doświadczenia autora jako pisarza. Bardzo dobrze prowadzona postać głównego bohatera, choć mnie osobiście rozczarowało zakończenie tej książki. A konkretnie jego wybór. Książkę tą, mając na uwadze dzisiejsze czasy, a szczególnie zamachy terrorystyczne Państwa Islamskiego do jakich doszło we Francji, czyta się z lekkim bólem w sercu. Fabuła toczy się w 2022 roku we Francji, w której do władz dochodzi Bractwo Muzułmańskie. Główny bohater jest profesorem na jednej z uczelni, i aby zachować na niej posadę, musi przejść na Islam. Co ostatecznie robi. Jego rozczarowanie jakby zachodnim życiem, które sam sobie zgotował (samotny, opuszczony, bez przyjaciół) próbuje zastąpić czymś co jest sprzeczne z jego zasadami. Ma się wrażenie, że tylko po to, aby ktoś pokierował jego życiem za niego, bo jemu się nie udało. Nasz bohater był ateistą i jego przejście na Islam bardzo mnie rozczarowało. To nie była "uległość" a "sprzedajność". Chociaż mając na uwadze to, jak autor poprowadził bohatera, książka ta nie mogła się inaczej skończyć. Pozycja skłaniająca do dyskusji.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
W nowej książce Houellebecqa wszystko dzieje się niepostrzeżenie. Podczas gdy intelektualiści trwonią siły na teoretyczne rozważania, cielesne przyjemności i restauracyjne dania, do władzy dochodzi opcja, która z dnia na dzień może przewrócić do góry nogami cały ich świat. Jak i kiedy się to stało? Skąd przyszło i co teraz z tym zrobić? Przewrotnie o tym, że wzruszanie ramionami, obojętność i krótkowzroczność może mieć nieoczekiwane konsekwencje i to co wydaje się niemożliwe czasem staje się realnością, z którą albo można walczyć, albo się dostosować, znaleźć miejsce dla siebie i wygodnie się na mim umościć.
Avatar użytkownika - lucter
Muminka789
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 4, Przeczytałem, WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
Avatar użytkownika - GabrielVinci
GabrielVinci
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 12 książek 2016, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - sulii
sulii
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Mapa i terytorium
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Mapa i terytorium

Najnowsza powieść Houellebecqa, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourtów...

Cząstki elementarne
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Cząstki elementarne

Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii...