Uporczywie pogodne myśli

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016-06-10
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788379641673
Liczba stron: 284
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 6 (1 głosów)

Peadar de Burca widzi nasz kraj zupełnie inaczej niż my. Jest to spojrzenie na Polskę i Polaków z zewnątrz, ironiczne, ale pełne podziwu, czasem pełne niedowierzania, ale zawsze pozytywne. Jego felietony niejednokrotnie są brutalne, ale zawsze, przez często zabawną i przerysowaną treść, sięgają do istoty naszej wyjątkowości. 

Na pytanie, co mu się podoba w Polsce, odpowiada:

"...ludzie. Czym byłby kraj bez ludzi i ich zalet: skromności, bystrej inteligencji, niezrównanej skłonności do innowacji, a także niespożytej potrzeby dokonywania odkryć? Pasjonują mnie osobliwi przyjaciele, których zgromadziłem. Życie u was jest piękne! Mówiąc krótko - działam dobrze na wasze samopoczucie. Bo ostatnią rzeczą, której potrzebujecie, jest cudzoziemiec charkający na wasze kruche poczucie wartości. Jest dokładnie odwrotnie: potrzebujecie mnie, Irlandczyka, który uporczywie twierdzi, że polska szklanka nie tylko jest do połowy pełna, ale jej zawartość bywa musująca, tryskająca bąbelkami, a także radością."

Kup książkę Uporczywie pogodne myśli

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Pedar de Burca to rodowity Irlandczyk, który poślubił praktyczną śląską żonę i osiadł na stałe w Polsce. To właśnie tu pracuje, wychowuje dzieci i obserwuje społeczeństwo. A obserwacje swoje skrupulatnie spisuje w formie wyśmienitych felietonów, które złożyły się na książkę Uporczywie pogodne myśli. Pogodne? Tak, są to przesycone optymizmem i poczuciem humoru teksty, które z pewniością przyniosą czytelnikowi sporo relaksu i wprowadzą go w dobry nastrój. Uporczywie? Tak - zdecydowanie uporczywie, bo na przekór wszystkiemu i wszystkim - zwłaszcza tym fragmentom życia, które potrafią zburzyć światopogląd. Pedar de Burca porusza wiele tematów mniej lub bardziej kontrowersyjnych, ale jego spostrzeżenia są przede wszystkim trafne. Nawet, jeśli na swój sposób autor krytykuje sposób życia Polaków czy ich priorytety, to trudno się z nim nie zgodzić.    O czym pisze de Burca? O życiu. O tym, dlaczego wiele kobiet nie ma własnych ambicji i nie próbuje niczego w życiu osiągnąć. O tym, jaką rolę w poznawaniu ludzi odgrywa internet - kto ma szansę znaleźć w nim swoją miłość, a kto nie. Jak powinien wyglądać wymarzony profil na portalu randkowym, z kim najłatwiej zawrzeć wirtualną znajomość i co przyciąga innych? De Burca posunął się nawet do przeprowadzenia eksperymentu, którego wynik jest jednocześnie przewidywalny ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Uporczywie pogodne myśli

Reklamy