Wrzos

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2012-12-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377791028
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 5.2 (5 głosów)

"Wspaniały romans. Oglądamy Warszawę okresu międzywojnia. Piękny Andrzej Sanicki, uwikłany w gorący romans z rozwódką, musi wypełnić ostatnią wolę matki i ożenić się. Wybór jego ojca pada na Kasię Szpanowską, cichą, spokojną, pracowitą pannę z prowincji, która godzi się na to małżeństwo z rozsądku, by uszczęśliwić rodzinę a jednocześnie dochować wiary zaginionemu narzeczonemu. Czy taki związek może przetrwać na wielkomiejskim targowisku próżności? Czy wrzos może zakwitnąć na bruku? Rodziewiczówna znakomicie odmalowuje barwną galerię wielkoświatowych birbantów, kobiet fatalnych, panien na wydaniu, poczciwych i mniej poczciwych plotkarek oraz cynicznych oszustów. A także dwa nieprzenikające się światy : bogatych elegantów oraz biedoty, która nie ma najmniejszych szans, by wyrwać się ze swych nor. "

Kup książkę Wrzos

Opinie o książce - Wrzos

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2013-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Maria Rodziewiczówna przedstawia w swej powieści spotkanie dwóch przeciwności: cynicznego, wyniosłego Warszawiaka Andrzeja i skromnej, uczciwej wieśniaczki Kazi. Zdaje się, jest ona na spalonej pozycji wobec przystojnego światowca. Jednak jej szczerość i wybitna inteligencja powodują, iż mimo tego, że trudno jej się odnaleźć w zamożnym towarzystwie, to znajduje miejsce dla siebie pomagając ubogim. Jest naiwną idealistką, ale w znaczeniu pozytywnym - młodą dziewczyną ufającą w to, że jej dobroć zmieni świat. Książka jest pochwałą wiejskiego, swobodnego, ale wypełnionego pracą życia i krytyką towarzyskiego szaleństwa wyższych sfer stolicy polegającego na "bywaniu". Dla większości społeczeństwa to sens życia: teatr, cyrk, kurtuazyjne wizyty; a cel ich jeden: pozory, wścibstwo, obmowa, plotkarstwo. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich osób. Bohaterka Kazia ma wiele cech samej autorki: inteligencję, wrażliwość, zorganizowanie, umiejętność zarządzania ludźmi, pracowitość. "Wrzos" to piękny obraz sztuki konwersacji. W czasach, gdy nie było telewizji i komputerów, ludzie czy to dyskutując na poważne tematy, czy żartując, mieli baczenie na każde słowo i każdą jego intonację. Bawieniem była rozmowa. Dziwną jednak była moda wtrącania w dyskusjach pełnych zdań w obcych językach. Niezmiernie istotne było poprawne wysławianie się i umiejętność stosowania delikatnych aluzji oraz ich rozumienia. "Pamiętaj, abyś nie kusił myśli ni ust mową o złym, marności i głupstwie" - to jedno z haseł Rodziewiczówny.
Link do opinii
Kwiat, który tak łatwo można podeptać Andrzej Sanicki prowadzi życie hulaki i bywalca salonów. Jego ekscesy, a zwłaszcza utrzymywanie kochanki, nie podobają się ojcu, który żąda zakończenia nieodpowiedniego związku. Stawia również warunek dalszego finansowania wydatków Andrzeja - ma się ustatkować i ożenić. Proponuje zaaranżowane małżeństwo z córką przyjaciela - Kazimierą. Andrzej zdecydowanie odmawia. Perspektywa samodzielnego utrzymywania się i sponsorowania luksusowych potrzeb pięknej Celiny nie wygląda jednak najlepiej. Za namową kochanki postanawia przystać na propozycję ojca. Kazia mieszka na wsi wraz z ojcem i macochą. Prowadzi gospodarstwo, zarządza rachunkami, wspaniale gotuje. W trakcie pierwszego spotkania Andrzej wyznaje, że kocha inną i proponuje zawarcie kontraktu - będą małżeństwem dla świata i nic poza tym. Jednak Kazia również ma sekret - była już zaręczona z mężczyzną, który za działalność wywrotową został zesłany i ślad po nim zaginął. Na domiar złego stosunki z macochą nie układają się. Wyraża zatem zgodę na związek na warunki Andrzeja. W Warszawie plotka o małżeństwie z dziewczyną ze wsi wywołuje drwiące komentarze. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich Kazia staje się ozdobą spotkań towarzyskich i budzi żywe emocje wśród mężczyzn. Maria Rodziewiczówna stworzyła postacie pełne tragizmu, a nawet fatalizmu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-09, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2016-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Avatar użytkownika - madrill
madrill
Przeczytane:2012-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Magnat
Maria Rodziewiczówna0
Okładka ksiązki - Magnat

„Magnat” to pasjonująca historia Aleksandra Kalinowskiego, młodego potomka zbiedniałego arystokratycznego rodu, wychowanego na łasce bogatej...

Jaskółczym szlakiem
Maria Rodziewiczówna0
Okładka ksiązki - Jaskółczym szlakiem

Jaskółczym szlakiem to piękna powieść o losach polskiego ziemiaństwa pod koniec XIX wieku. Pod zaborami, a szczególnie w zaborze rosyjskim, tak zwanej...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy