Wstyd

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-10-15
Kategoria: Inne
ISBN: 9788378184782
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

,,Wstyd" to ostra satyra na dyktaturę pakistańską. Jednak powieść ma także wymiar uniwersalny. Malcolm Bradbury pisał o niej w ,,Guardianie", że oprócz realiów Pakistanu Rushdie opisuje zrodzony z przemocy i składający się na współczesną historię wstyd oraz jego brak. Objawienie i mrok zapomnienia, sprawy honoru, kryzys życia erotycznego i otwarta przemoc w życiu publicznym stwarzają tu niezwykły nastrój... Rushdie pokazuje, z jaką fantazją trzeba teraz pisać o historii, jeżeli chcemy ją zgłębiać, a może nawet ocalić, i udowadnia, że jest niezrównanym gawędziarzem i wyczulonym na kwestie społeczne i polityczne obserwatorem. Jak zawsze u niego, powieść tę zaludniają niezwykli bohaterowie, którym zdarzają się w życiu rzeczy nieprawdopodobne.

Książka ta była nominowana do Booker Prize i otrzymała Prix du Meilleur Livre Etranger.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią ,,Grimus". Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku ,,Dzieci północy", które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się ,,Szatańskie wersety" - jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Spośród utworów Rushdiego REBIS wydał następujące powieści: ,,Grimus", ,,Dzieci północy" - na podstawie których Deepa Mehta nakręciła film wg scenariusza samego autora - ,,Ostatnie westchnienie Maura", ,,Wstyd", ,,Ziemia pod jej stopami", ,,Furia", ,,Śalimar klaun", ,,Czarodziejka z Florencji", ,,Harun i Morze Opowieści", ,,Luka i Ogień Życia", zbiór opowiadań ,,Wschód, Zachód" oraz zbiór esejów i tekstów krytycznych ,,Ojczyzny wyobrażone".

Wspomnienia pisarza z okresu obowiązywania fatwy - zatytułowane ,,Joseph Anton. Autobiografia" - REBIS wydał w 2012 roku, w dniu światowej premiery książki.

Po dwudziestu latach od pierwszej polskiej edycji REBIS opublikował nowy polski przekład ,,Szatańskich wersetów".

Kup książkę Wstyd

Opinie o książce - Wstyd

Inne książki autora
Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy
Salman Rushdie0
Okładka ksiązki - Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Erudycyjna baśń dla dorosłych o ponadczasowej miłości i odwiecznych konfliktach, ścieraniu się wielkich idei i triumfie rozumu nad fanatyzmem i nietolerancją...

Wschód, Zachód
Salman Rushdie0
Okładka ksiązki - Wschód, Zachód

W świecie Salmana Rushdiego rikszarz, poświęciwszy swą męskość dla marzenia o tranzystorowym radiu, staje się gwiazdą filmową; cudowny włos Proroka karze...

Reklamy