Wszystkie jesteście niewierne

Data wydania: 2006-06-07
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-247-1506-0
Dodał/a książkę: Autor X

Wstrząsająca historia Zoi, której dzieciństwo przypadło na okres rosyjskiej okupacji Afganistanu. Dojście do władzy mudżahedinów, terror i tajemnicza śmierć rodziców spowodowały, że Zoja uciekła z babką do Pakistanu. Idąc w ślady matki, rozpoczęła działalność w RAW-ie - Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Walczyła o prawa afgańskich kobiet i wspomagała swych rodaków w obozach dla uchodźców. Jej historia, spisana przy udziale Johna Follaina i Rity Cristofari, to wstrząsająca opowieść.

Kup książkę Wszystkie jesteście niewierne

Avatar użytkownika - kina
kina
Mam tylko dwadzieścia lat i najbardziej na świecie pragnę, by do mojego kraju powrócił pokój. Zastanawiam się, czy po dwudziestu z górą latach wojny w Afganistanie świat naprawdę zrozumiał, czym jest fundamentalizm; czy znów usłyszę kroki obcych wojsk wkraczających do mojej ojczyzny, terkot kałasznikowa, płacz ludzi. Wiem jednak, że nigdy nie stracę nadziei i że będę nadal walczyła o ideały, w które wierzę, ideały, za które Mina, założycielka RAW-y, oddała życie'. Dzieciństwo Zoi przypadło na okres rosyjskiej okupacji Afganistanu - ale nawet wówczas na ulicach Kabulu słychać było czasami śmiech, a nad domami unosiły się kolorowe latawce. Dojście do władzy mudżahedinów, terror i tajemnicza śmierć rodziców spowodowały, że Zoja uciekła z babką do Pakistanu. Idąc w ślady matki, rozpoczęta działalność w RAW-ie - Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Walczyła o prawa afgańskich kobiet i wspomagała swych rodaków w obozach dla uchodźców. Jej historia, spisana przy udziale Johna Follaina i Rity Cristofari, to wstrząsająca opowieść. Z okazji dnia kobiet, którego osobiście nie świętuję, odezwał się we mnie skrywany głos i kazał mi sięgnąć po literaturę ambitną, która opowiada o kobietach i ich trudnej sytuacji w naszej lub dalekiej, ale za to szarej i brutalnej rzeczywistości. Właśnie w taki sposób zaczęłam się interesować literaturą ...

Opinie o książce - Wszystkie jesteście niewierne

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Historia afgańskich kobiet pokazana z perspektywy jednej, której szczęśliwe dzieciństwo w pewnym momencie się kończy. Zmiany polityczne, zmiany władzy, zmuszanie kobiet do noszenia burek, zakazywanie dziewczynkom pobierania nauki w szkołach, słowem religijny terror skierowany głównie przeciwko kobietom, ale także przeciwko wszystkim, którzy się nie zgadzają. Najpierw z mudżahedinami, a potem z talibami. W tle pojawia się RAWA - organizacja, która organizuje pomoc dla kobiet i prowadzi akcje edukacyjne. Całość opowiada ona - uczestniczka wydarzeń, dziewczynka, której historia zabrała dzieciństwo, a potem dorosła kobieta, odpowiedzialna za własne wybory. I aż szkoda, że jest to historia opowiedziana tylko do 2001 roku.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dzięki takim książkom jak ta, człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że mimo iż może nie ma wszystkiego, to tak naprawdę ma bardzo wiele. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, gdzie panuje pokój, mamy wolność zarówno wypowiedzi jak i wyznania. A Afgankom pozostaje albo się podporządkować albo walczyć (tak jak to zrobiła Zoi, która nie przyglądała się biernie cierpieniu swoich pobratymców)
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2003-02-15, Ocena: 2, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Moja niezbyt wysoka opinia o "Wszystkie jesteście niewierne!" wynika z nisko przeze mnie ocenianego sposobu narracji, który nie wciąga, nie przyciąga, z trudnością zaciekawia formą wypowiedzi. Broni się tematyką, która jest jak nabardziej istotna i straszna, jednak znana już z przekazów medialnych i innych pozycji książkowych.
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989