Wszystko za życie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7469-675-3
Dodał/a książkę: Autor X

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność. W swym poruszającym reportażu Jon Krakauer idzie śladami młodego mężczyzny, który zafascynowany powieściami Jacka Londona, postanawia niczym współczesny wędrowny asceta przemierzyć samotnie Amerykę, by dotrzeć na Alaskę. Na podstawie wspomnień jego przyjaciół i ludzi, których spotkał po drodze, a także jego dziennika, autor kreśli intrygujący portret idealisty i samotnika. Człowieka, który budził sympatię wszystkich napotkanych osób, ale zarazem nie zawahał się narazić swojej rodziny na cierpienie, który z całą świadomością podjął decyzję o ryzykownej wędrówce, ale nie potrafił zapobiec jej tragicznemu finałowi. Czy trwająca cztery lata podróż była tylko młodzieńczą ucieczką od odpowiedzialności i trudnych relacji z najbliższymi? A może Chris poszedł tą samą drogą, którą wybrali przed nim Budda, święty Franciszek, Thoreau i wielu innych wędrowców, pragnących - choćby za najwyższą cenę - całkowitego wyzwolenia?

Kup książkę Wszystko za życie

Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Krakauer opowiada historię Christophera Johnsona McCandlessa. Chris urodził się w 1968 roku w dość zamożnej rodzinie amerykańskiej (z następnych stron dowiadujemy się, że jego rodzice ciężko pracowali na swój dobrobyt, więc zasłużenie w późniejszych latach czerpali korzyści z owoców własnego wysiłku). Po ukończeniu z wyróżnieniem nauki na uniwersytecie, w 1990 roku nasz bohater postanowił diametralnie zmienić swoje życie. Przekazał na cele charytatywne 24 tysiące dolarów oszczędności, opuścił wynajmowane mieszkanie i wyruszył jako Aleksander Supertramp w samotną podróż po Stanach.   Początkowo McCandless podróżował swoim ukochanym samochodem, jednak po pewnym czasie porzucił go, zostawiając w schowku kluczyki, spalił resztę posiadanych pieniędzy i dalszą podróż w bliżej nieznanym kierunku odbywał autostopem. Zafascynowany prozą Londona, Tołstoja, Thoreau, życie w zgodzie z naturą wynosił ponad wszechobecny konsumpcjonizm, za najbardziej jaskrawy przykład niewolników pieniądza uznając własnych rodziców. Największym marzeniem Chrisa było przeżycie Wielkiej Alaskańskiej Odysei, o której opowiadał każdej napotkanej osobie. Na początku września 1992 roku w pobliżu Parku Narodowego Denali na Alasce znaleziono w opuszczonym autobusie zawinięte w śpiwór ciało młodego mężczyzny. Christopher McCandless, znany jako Alex, zmarł najprawdopodobniej w wyniku ...

Opinie o książce - Wszystko za życie

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Historia Chrisa, który ucieka od rodziców, bogactwa i zatraca się w poszukiwaniu siebie i swojej drogi życiowej. Historia tragiczna, prawdziwa. Niejeden podąża drogą, którą obrał Chris i dla niejednego kończy się śmiercią. Dokument ukazuje drogę, ludzi, których spotkał na swej drodze i być może wydarzenia, które miały miejsce.
Avatar użytkownika - oliloli1991
oliloli1991
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Ucieczka, samotna podróż, niechęć do wszystkiego co materialne, oddawanie się przyrodzie. Ekscytująca a zarazem poruszająca podróż młodego człowieka. Piękna historia, o tym, że ludzie coraz częściej oddają się temu co materialne, gonią za pieniędzmi, zapominając o tym, co naprawdę w życiu się liczy - rodzina. Główny bohater Chris pokazał, ze ludzie nie dostrzegają prawdziwego sensu i piękna świata.
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver