Zabójstwo Rogera Ackroyda

Wydawnictwo: Mozaika
Data wydania: 2009-06-03
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-60894-88-0
Czas trwania:4 godz.
Czyta: Arkadiusz Bazak
Tytuł oryginału: The Murder of Roger Ackroyd
Tłumaczenie: Jan Zakrzewski
Dodał/a książkę: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 5.23 (26 głosów)

Narratorem tej wyjątkowej w dorobku Agathy Christie powieści jest doktor James Sheppard, wiejski lekarz, który mieszka ze swą wścibską siostrą Karoliną. "Zabójstwo Rogera Ackroyda" rozpoczyna się od niezwykle przykrego faktu: doktor Sheppard jest zmuszony stwierdzić zgon pewnej kobiety, jak głosi plotka, popełniła samobójstwo w wyniku wyrzutów sumienia. Kilka dni później małą wiejską społeczność elektryzuje wiadomość o zabójstwie Rogera Ackroyda. Doktor Sheppard opowiada więc o tym, jak Herkules Poirot dochodzi do prawdy.

Kup książkę Zabójstwo Rogera Ackroyda

Opinie o książce - Zabójstwo Rogera Ackroyda

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Akcja dzieje się King's Abbot. To w tym miasteczku samobójstwo popełnia pewna starsza dama. Doktor Sheppard zostaje wezwany, by stwierdzić zgon. Tergo samego dnia udaje się także w odwiedziny do innego swojego pacjenta - Rogera Ackroyda. Ten zwierza się doktorowi, że wie dlaczego owa dama, i zarazem ukochana Ackroyda popełniła samobójstwo.  Nagle doktor Sheppard otrzymuje tajemniczy telefon i czym prędzej udaje się do rezydencji Rogera Ackroyda, by odkryć, iż ten stał się ofiarą tajemniczego zabójcy. Tak się złożyło, że King's Abbot zamieszkał pewien niewysoki , starszy mężczyzny, który swój czas na emeryturze chciał poświęcić hodowli dyń. Doktor przybywa do niego z krewną zamordowanego - panną Florą Ackroyd. Dama prosi ów małego człowieczka o pomoc w rozwikłaniu zabójstwa wuja i zdjęciu cienia podejrzenia o dokonanie tej zbrodni z jej narzeczonego, a jednocześnie adoptowanego syna denata. Herkules Poirot, bo to o nim mowa, od razu zabiera się do gruntowanego śledztwa... Pomaga mu w tym doktor Sheppard.... Autorka znowu tą powieścią udowodniła swój geniusz. Akcja nie ciągnęła się w nieskończoność. Ilość bohaterów i podejrzanych w żaden sposób nie razi, gdyż każdy "zna swoje miejsce w szeregu".  Herkules Poirot podchodzi do całej sprawy z wielką dozą spokoju, wyważenia myśli, ale także z przebiegłością , ironią oraz dużym ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - anaemia
anaemia
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Agatha Christie to niekwestionowana królowa klasycznych kryminałów, a ,,Zabójstwo Rogera Ackroyda" jest jednym z jej flagowych dzieł. Zachęcona tak wysoką oceną i rekomendacjami innych, sięgnęłam po kolejny już tom przygód genialnego detektywa, Herculesa Poirota. Tym razem miał do rozwiązania zagadkę tajemniczej, wyglądającej na samobójczą, śmierci Rogera Ackroyda. W rolę narratora wcielił się wiejski lekarz, doktor Sheppard. Mimo jawnych różnic między nim a kapitanem Hastingsem - relacjonującym wcześniejsze przygody Poirota - miałam wrażenie, że styl, w jakim opowiadał o zdarzeniach, bardzo przypominał jego poprzednika. Zdarzało mi się nawet zapominać, kto jest narratorem, mimo że sam Hercules podkreślał odmienność swoich pomocników i ich pisemnych sprawozdań. Historia zaczyna się, kiedy dowiadujemy się o śmierci pani Ferrars, bogatej wdowy. Miejsce zbrodni nie pozostawia żadnych wątpliwości. Kobieta targnęła się na własne życie. Wioska huczy od plotek. Mieszkańcy prześcigają się w kolejnych hipotezach i wspominają tajemniczą śmierć Ashleya Ferrarsa, męża zmarłej. Wplątany w sprawę zostaje też Roger Ackroyd, z którym pani Ferrars przed śmiercią utrzymywała romantyczne relacje. Kilka dni później dochodzi do kolejnej zbrodni. Pan Ackroyd zostaje znaleziony w swoim gabinecie martwy, z zabytkowym sztyletem w głowie. Zabójstwa mógł dokonać każdy, łącznie z mieszkającymi w rezydencji najbliższymi ofiary. Każdy wydaje się podejrzany. Nikt nie jest wolny od tajemnic. Zamożny człowiek zamordowany we własnej rezydencji. Każdy z jego bliskich jest w gronie podejrzanych. Ten schemat występuje dość często w książkach Christie. Ta, tak naprawdę, niewiele różniła się od reszty, jeśli chodzi o rozwój zdarzeń. Muszę przyznać, że czułam się rozczarowana ogólnym poziomem książki. Spodziewałam się wartkiej akcji i tajemnic czyhających na każdej stronie. Poza samym zakończeniem było dość sztampowo. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące... ...o ile nie przeczytałeś notki biograficznej o autorce i nie trafiłeś na ogromny spoiler. Niestety ja nie zaliczam się do grona szczęśliwców, którym było dane zachwycić się oryginalnym - w szczególności jak na tamte czasy - rozwiązaniem. Jedną z zalet lektury jest to, że nie łączy się fabularnie z resztą książek o Poirocie, dzięki czemu można po nią sięgnąć bez wcześniejszego zapoznania się z poprzednimi tomami serii. Książkę polecam głównie fanom Agathy Christie (chociaż ci pewnie już dawno mają ją za sobą) i klasycznych kryminałów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Encyklopedia powszechna zepsuła mi niespodziankę i zdradziła, kto jest mordercą w tej książce. Więc nie wiem, co mam o niej napisać. Zupełnie inaczej się patrzy na książkę, gdy się już wie. Pomysł jest świetny. Autorka lubiła łamać reguły ustanowione przez innych pisarzy. Książka jest bardzo dopracowana. Bohaterowie, poszlaki, intryga, śledztwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Agatha Christie, to jedna z najpoczytniejszych pisarek kryminalnych. Nie bez powodu nazywana królową gatunku - w końcu napisała wiele znanych na całym świecie książek, które trzymają w napięciu od początku do końca i mają dobrze ułożone i rozpisane śledztwo, prowadzone głównie przez Herculesa Poirota, albo panią Marple. W zasadzie z twórczością pani Christie przyjaźnię się od ponad dekady, ale mam dość ambiwalentne uczucia do całego jej dorobku literackiego. Przede wszystkim większość książek ma mało elementów charakterystycznych, jest zbrodnia, ktoś ją rozwiązuje, zbierani są podejrzani i dowiadujemy się, kto zabił. Tak to wygląda w zarysie. I tak naprawdę tylko nieliczne książki zawierają coś, co sprawia, że zostają w głowie na dłużej. Z "Zabójstwem Rogera Acroyda" nie miałam dotychczas do czynienia. Z opinii innych czytelników dowiedziałam się, że to jedna z najlepszych pozycji Christie, więc postanowiłam sprawdzić, czy aby na pewno. Moim zdaniem zdecydowanie nie. "Morderstwo w Orient Expressie", "I nie było już nikogo", czy "Zwierciadło pęka w odłamków stos" są zdecydowanie lepsze. Głównym powodem, dla którego ta właśnie książka znajduje się w czołówce twórczości, jest zaskakujące zakończenie. Mnie nie zaskoczyło. Rzadko zdarzało mi się trafić, kto u Christie popełnił zbrodnię, a tu niemalże od połowy książki wiedziałam. Pasowała mi tylko i wyłącznie ta osoba, chociaż do samego końca niewiele na nią nie wskazywało. Zamordowany zostaje tytułowy Roger Acroyd, podejrzanych jest kilku - i jego przyrodni syn, i bratowa, i córka bratowej, służba, a także dwóch dżentelmenów, którzy znajdowali się w gościnie. Policja prowadzi śledztwo, tymczasem w sprawę zostaje wmieszany Hercules Poirot, który przy pomocy znanego i cenionego lekarza Shepparda krok po kroku składa łamigłówkę i odkrywa, kto jest mordercą. Nie skreślam i nie twierdzę, że sama w sobie zagadka i intryga są źle napisane, źle prowadzone, czy książka jest nudna i nie ciekawi. Wręcz przeciwnie - czyta się szybko, a akcja wciąga, bohaterów nie da się nie lubić, a Hercules Poirot, który rozwiązuje sprawę, jest jak zwykle zbyt pewny siebie i tym samym mocno irytujący. Jak dla mnie zabrakło elementu zaskoczenia, zabrakło czegoś, co sprawi, że za kolejną dekadę wspomnę tę książkę, jako jedną z tych wyjątkowych. Jednak historia sama w sobie jest dobra, więc polecam każdemu, kto lubi mierzyć się z powieściami detektywistycznymi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Jedna z najlepszych książek Agathy Christie, które przeczytałam. Wciąga od pierwszej strony i jest dosc zabawna. :) I dodam, że w końcu udało mi się zgadnąc kto jest mordercą, z czego jestem bardzo dumna!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ina
Ina
Przeczytane:2016-07-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - hrysia
hrysia
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - madz
madz
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - onceuponinbook
onceuponinbook
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Chleb olbrzyma
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Chleb olbrzyma

Młody Vernon Deyre odkrywa u siebie niespodzianie ogromny talent muzyczny; znawcy twierdzą, że jest geniuszem. Musi jednak wybierać: albo poświęci się...

Boże narodzenie Herkulesa Poirot
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Boże narodzenie Herkulesa Poirot

Święta Bożego Narodzenia, to czas dobrej woli, przebaczenia i rodzinnych spotkań. Stary i niezwykle bogaty przedsięborca Simeon Lee pragnie po raz ostatni...

Reklamy