Zapora

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-74-14420-9
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę: Szczepanik

Ocena: 5.3 (10 głosów)

Ystad, jesienna noc. Dwie nastolatki napadają na taksówkarza. Mężczyzna ginie, a aresztowane dziewczyny twierdzą, że zabiły go dla pieniędzy. Wkrótce jednej z nich udaje się uciec. Tymczasem w innej części miasta przed bankomatem zostaje znaleziony martwy człowiek z rozległą raną na głowie. Zbrodnie jakich wiele – można by pomyśleć. Jednak Kurt Wallander podejrzewa, że kryje się za nimi coś więcej. Nieświadomy rozmiaru niebezpieczeństwa, osamotniony i nękany problemami osobistymi, wkracza w świat wielkich finansów i tajnych stowarzyszeń. Tym razem musi wykazać, że w cyberprzestrzeni jest równie skuteczny, co w realnym świecie. Czy pokonanie wirtualnej zapory przybliży go do prawdy? Zapora, ostatnia powieść z Kurtem Wallanderem w roli głównej, potwierdza klasę Mankella. Fascynująca intryga, w której pospolite przestępstwa łączą się ze spiskami na skalę światową, sprawia, że od książki nie można się oderwać. Mankell udowadnia, że jest wnikliwym psychologiem i obserwatorem współczesnego świata, w którym niczego nie można być już pewnym.

Kup książkę Zapora

Opinie o książce - Zapora

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2015-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
W końcu nadeszło spotkanie z twórczością Mankella, z jego komisarzem Kurtem Wallanderem, w roku 1997. Wallander ,,jest na takim etapie życia, że wie, że już na zawsze zostanie policjantem". Zmęczony życiem, czasami pracą, zdaje sobie sprawę, że świat zmienia się nieubłagalnie, a on nie nadąża nad wszystkimi zmianami. W jego kreacji podoba mi się dążenie do poznania zarówno prawdy o zdarzeniach, jak i motywów działań przestępców. Usiłuje zrozumieć: dlaczego dwie nastolatki zaatakowały taksówkarza, nie zadawalają go powierzchowne tłumaczenia. Komisarz cofa się do poszczególnych faktów, naświetlając je z coraz to innej strony. ,,Wallanderowi wydawało się to dziwne. Tak samo dziwne, jak jej pokój. Miał coraz więcej wątpliwości w związku z Sonią Hokberg." Jest ludzki. W czasie śledztwa puszczają mu nerwy, traci cierpliwość, przez co czekają go nieprzyjemności, znajdzie się też w niebezpieczeństwie. Dotknięty i zgorzkniały, ale z poczuciem misji, bo ktoś musi ścigać morderców. Jako wielbicielka kryminałów uwielbiam autentyczne śledztwo, które powoli odkrywa nowe wątki i wydarzenia, ze ślepymi uliczkami, znakami zapytania. Tutaj to znalazłam. Bo co wspólnego ma nieżyjący mężczyzna, którego znaleziono koło bankomatu z nastolatką która zaatakowała taksówkarza, a potem uciekła z aresztu? Do tego jeszcze dodajmy awarie sieci energetycznej, która pogrążyła w ciemnościach pół Skanii. Pisarz potrafi utrzymać stałe napięcie (ostateczne rozwiązanie jest długo ukryte), wprowadził elementy zaskoczenia, czytelnik również wraz z bohaterem szuka brakującego ogniwa, wspólnego mianownika dla pozornie odległych zdarzeń, walczy z zaporami. A czas goni, bo gdzieś w cyberprzestrzeni tyka zegar... Książkę bezwzględnie polecam fanom gatunku, komisarza Wallandera- człowieka ,,starej daty" i ze słabościami, ale i tego, który widzi to, na co patrzy. Bo jest on ,,jak stary pies, który nigdy nie nauczy się nowych sztuczek." Nie będziecie zawiedzeni. Ja natomiast muszę nadrobić pozostałe kryminały z tego cyklu.
Link do opinii
Śmieszna historia z tą książką. Kolega polecił mi kryminał. Podobno świetny. Z ciekawym wątkiem, trzymający w napieciu i zaskakujący. Myślę sobie: super! i czym prędzej zaopatrzyłam się w rzekomo znakomitą pozycję pod nic nie mówiącym mi tytułem "Zapora". Książkę przeczytałam i owszem. Nawet mnie zaciekawiła, wciągnęła i naprawdę nie była zła. Ale... nijak nie mogłam odnaleźć w niej wątków, które z fascynacją rysował przede mną wspomniany już kolega. Po czasie okazało się bowiem , że jego "Zapora" i moja "Zapora" to dwie, zupełnie inne pozycje... "Zapora" Menkella Henninga (ta czytana przez mnie) to dość zaskakująca historia z intrygą na skalę światową w tle. Rzecz się dzieje w Szwecji, a opowiedziana historia konweniuje znakomicie z panującym tam klimatem. Przerażająca zbrodnia, której dopuszczają się dwie nastolatki, namysł nad przestępcząścią nieletnich i zmianach jakie dotykają społeczeństwo. Ciekawe. Ale to tylko namiastka. Głębiej mamy aferę na skalę światową i kolejne interesujące zagadnienie na dziś: globalizacja, wirtualizacja, postęp technologiczny, który zamiast do wielkiego rozwoju i rozkwitu doprowadza do krachu, słabości, nadużyć... Książka dość ciekawa, czyta się ją lekko i z zaciekawieniem. Drobiazgowy opis prowadzonego śledztwa pozwala na włączenie się w dochodzenie. A jednak czegoś mi zabrakło. Może jakiejś autentyczności w aspektach cyber-technologicznych? A może zaskakującego zaskoczenia? Sama nie wiem. Chyba sięgnę po inną pozycję z cyklu opowieści o policjancie Kurcie Wallenderze (okazało się, że jest ich więcej) dla porównania. I z pewnością podzielę się opinią. Ale póki co muszę w końcu przeczytać tę znakomitą "Zaporę", którą polecał mi kolega :) "Zaporę" Huberta Hendera :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2017-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-10-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 2011,
Avatar użytkownika - paulinka5234
paulinka5234
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - ilonar2301
ilonar2301
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
O krok
Henning Mankell0
Okładka ksiązki - O krok

Noc świętojańska. Troje przyjaciół dla zabawy odgrywa w lesie zaplanowaną wcześniej maskaradę. Nie wiedzą, że są obserwowani. Po dwóch miesiącach policja...

Grząskie piaski
Henning Mankell0
Okładka ksiązki - Grząskie piaski

Wypadek samochodowy - rozdział o tym tytule otwiera książkę Henninga Mankella. Bo od wypadku wszystko się zaczęło. Przytrafił się on autorowi w grudniu...

Reklamy