18 procent szarości

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-8-3648-8716-1
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę: edytka222

Ocena: 2 (1 głosów)

Sympatycznie zwariowany Bułgar w Ameryce, worek świeżej marihuany i bezkresna droga… Od Meksyku do Nowego Jorku, przez Bułgarię lat dziewięćdziesiątych. Gangsterzy i miłości, nadzieja i rozpacz, śmiech i tęsknota. Filmowa historia o nas wszystkich – emigrantach ze swojej własnej przeszłości.

W drodze. Nie Jacka, tylko Zacka. By siebie odnaleźć, trzeba przedtem siebie zgubić. Powieść Zacharego to seria zdjęć ze słowami. Niektóre są rentgenowskie. Jest to pierwsza nostalgia akcji.

Kup książkę 18 procent szarości

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Olga_Majerska
Olga_Majerska
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Zachary Karabaszliew to raczej nieznany w naszym kraju bułgarski pisarz, dziennikarz i autor sztuk teatralnych. W 2008 roku ukazał się jego debiut, 18% szarości, który na polski rynek wydawniczy trafił za sprawą wydawnictwa Książkowe Klimaty.   Nie ma jej od dziewięciu ranków – to pierwsze zdanie powieści, jednak doskonale mówi nam o rozchwianym stanie psychicznym głównego bohatera, odliczającego dni straty. Bohaterem tym jest Zack – emigrant, fotograf, człowiek, który pragnął być muzykiem a teraz pracuje w firmie farmaceutycznej. Jego żona odeszła, a on miota się od ściany do ściany i zastanawia się, co począć przez kolejne dni, naznaczone brakiem idealnej istoty, którą udało mu się poślubić. Postanawia przekroczyć granicę z Meksykiem, uchlać się do nieprzytomności i, jeśli szczęście dopisze, zaliczyć jakąś panienkę. Choć udało mu się upić, jego dalsze plany pokrzyżowało trzech facetów: dwóch kopiących i jeden kopany. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy prawie nieprzytomny Zack rani napastników i ucieka ich samochodem, w bagażniku którego - jak się szybko okazuje - znajduje się worek z dość ciekawą zawartością. Niestety, nie jest to ciało. To tylko marihuana.   Karabaszliew podzielił swoją powieść na trzy części: teraźniejszość, w której Zack musi borykać się z problemami związanymi z odejściem żony i marihuaną w bagażniku ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - 18 procent szarości

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy