6 batalion. Na ratunek uwięzionym obrońcom Bataanu i Corregidoru

„Żadne wydarzenie podczas całej kampanii na Pacyfiku nie sprawiło mi takiej satysfakcji jak uwolnienie jeńców z Cabanatuanu”.
generał Douglas MacArthur

Wczesnym rankiem 28 stycznia 1945 roku niewielki oddział ochotników pod dowództwem podpułkownika Henry’ego Mucciego, dowódcy 6. Batalionu Rangersów, opuścił bazę na Filipinach, by przeprowadzić najbardziej brawurową ekspedycję ratunkową w dziejach. Cel: wedrzeć się 50 kilometrów w głąb terytorium nieprzyjaciela i uwolnić 511 jeńców wojennych z Cabanatuanu – budzącego grozę japońskiego obozu, w którym torturowano i wymordowano tysiące amerykańskich żołnierzy.
Dzięki wspomnieniom ocalałych bohaterów akcji i niepublikowanym zdjęciom znany amerykański historyk wojskowości, autor militarnych bestsellerów, ożywia wydarzenia dnia, który na zawsze zapisał się w historii, a także najgłośniejsze epizody wojny na Pacyfiku.
Zacięte walki o Bataan i Corregidor, gdzie w 1942 roku amerykańscy i filipińscy żołnierze przeciwstawili się japońskim siłom inwazyjnym, makabryczny „marsz śmierci” do Cabanatuanu, działania partyzanckie na Filipinach, formowanie się amerykańskiego ruchu oporu i wreszcie sensacyjna relacja z najtrudniejszej akcji odbicia jeńców – oto pasjonująca kronika jednej z najbardziej dramatycznych operacji II wojny światowej, opowiedziana z najdrobniejszymi szczegółami przez samych uczestników i zekranizowana w 2005 roku jako film fabularny.

Informacje dodatkowe o 6 batalion. Na ratunek uwięzionym obrońcom Bataanu i Corregidoru:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-241-2510-8

Kup książkę 6 batalion. Na ratunek uwięzionym obrońcom Bataanu i Corregidoru

6 batalion. Na ratunek uwięzionym obrońcom Bataanu i Corregidoru - opinie o książce

Myślę że warto poszerzyć swoja kolekcje o te pozycję
Vendetta! Castro i bracia Kennedy
William B. Breuer0
Okładka ksiązki - Vendetta! Castro i bracia Kennedy

Sensacyjna opowieść o stosunkach amerykańsko-kubańskich z lat 1955-1970, pełnych wrogości, napięć, akcji sabotażowych i zbrojnych, prób zgładzenia...