Okładka książki - Ściana

Ściana

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2010-11-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788388330933
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę: Poligraf

Ocena: 0 (0 głosów)

A mury runą, runą, runą…

Mury runęły, ściany pozostały.

 

Powieść Pawła Daniela Zalewskiego Ściana jest widokówką z tego świata, sygnowaną samotnością, hipochondrią przechodzącą w głęboką patologię, siłą woli i poszukiwaniem miłości. Być może morał tej powieści jest banalny: żeby pokonać ścianę, trzeba się zmierzyć z samym sobą. Ale obie strony wymownej „ściany” naprawdę zadziwią każdego czytelnika. I zaręczam, że niejeden z nich z niecierpliwością będzie czytał tę książkę, aby się dowiedzieć, który z bohaterów przebije głową mur.

Jolanta Szymska

  

Mijają systemy, upadają dyktatury, przemija dzieciństwo, młodość. Pozostaje to, kim po drodze staliśmy się. Ściana lub drzwi.

            Gorąco polecam zmierzenie się z powieścią Pawła Daniela Zalewskiego i z samymi sobą. Być może otworzy się jakaś dawno nieużywana furtka.

Katarzyna Bereta /www.dobrastrona.pl.tl /

 

          „Ściana” to powieść psychologiczna, w lwiej części retrospektywna, poza tym bardzo aktualna. Została inteligentnie skonstruowana i wyposażona w zaskakujący epilog. Jej twórca to dobrze rokujący prozaik, którego fascynuje „brudna strona ludzkiej egzystencji”. Tak głodny życia i wszelakich przygód autor może nas w przyszłości jeszcze niejednym zaskoczyć. Jedno jest pewne: objawił się nowy talent pisarski. Gratulacje!

Stanisław Chyczyński /Akant, styczeń 2011/

 

          Literatura może wszystko. Wiarę w tę prawdę wyznaje Zalewski, budując z determinacją dwie współczesne opowieści psychologiczne. Para głównych bohaterów stworzonych przez autora doskonale wpisana jest w polskie realia ostatnich dziesięcioleci. Jest lustrem dla czytelnika. Odnajdzie w nim swoje lęki, choroby, namiętności, marzenia. Słowem – swoje życie. I nie jest to – co bardzo ważne – dekonstrukcja. Zalewski relacjonuje z zacięciem i sporą wiedzą dokumentalisty nasz świat.

Emil Biela                                         

                                              

         Język dobry, wyrobiony, refleksyjny. Ładna klasyczna, literacka polszczyzna. Czyta się gładko. Lekkie pióro, co w dzisiejszych czasach bardzo rzadkie. Ładnie, wręcz wzorcowo, zrobione przejścia od teraźniejszości do retrospekcji.

Andrzej Pilipiuk

Kup książkę Ściana

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Za ścianą samotnościTopinambur to północnoamerykańska roślina liściasta, o kwiatach podobnych do koszyczków słonecznika, który posiada jadalne bulwy. Topinambur to również pseudonim Zygmunta, starego kawalera, łysiejącego hipochondryka i samotnika. Ów mężczyzna, jest jednym z bohaterów powieści Pawła Daniela Zalewskiego „Ściana”.Autor zadebiutował w 2009 roku nowelą zamieszczoną w antologii „Nie pytaj o Polskę”, natomiast jego najnowsze dzieło to fenomenalnie skonstruowana książka oparta na swoistym eksperymencie narracyjnym polegającym na równoległej, naprzemiennej prezentacji scen z życia, odczuć i refleksji dwóch niezależnych bytów. Dwóch istot oddzielonych od siebie tylko ścianą, całkowicie odmiennych, a jednak mających cechę wspólną - dojmujące poczucie samotności, które im towarzyszy każdego dnia.Topinambur ucieka od rzeczywistości, oddając się wspomnieniom z beztroskich, dziecięcych lat, harcerskich zbiórek, spacerów z ojcem, fotoplastykonu nieopodal krakowskiego Rynku czy mieszkania z babcią Wincentą. „Nie rozumie pan życia” - zauważa nawet jego lekarz - „Pan przebywa cały czas w przeszłości, czyli w swojej pamięci, oraz w przyszłości, czyli w oczekiwaniu na to, co się wydarzy”. A wydarzyć się może dużo, bo Zygmunt może przecież zachorować na raka serca, albo płuc, bądź też dać ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Ściana

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy