Śpiewnik polski

Prezentowany Śpiewnik polski zawiera wybór pieśni nie tylko patriotycznych i żołnierskich, ale także religijnych (także kolęd), harcerskich, ludowych i towarzyskich. Znalazło się w nim także kilka ulubionych pieśni naszych najwybitniejszych kompozytorów - łącznie 106 utworów. Pieśni opatrzone są akompaniamentem opracowanym w taki sposób, by mogły go wykonywać osoby nawet mało biegłe w grze na fortepianie. Wydawnictwo oddaje ten zbiór w ręce młodzieży, nauczycieli oraz rodziców w kraju, a także polskich rodzin i kół śpiewaczych poza jego granicami. Oficyna Wydawnicza IMPULS w Krakowie opublikowała „Śpiewnik polski" Marii Wacholc. Po raz pierwszy śpiewnik ten ukazał się w 1991 roku dla uczczenia dwusetnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. „Śpiewnik polski" zawiera 110 najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych, żołnierskich, religijnych, w tym także kolęd, pieśni harcerskich, ludowych i towarzyskich. Znalazło się w nim także kilka najbardziej ulubionych pieśni naszych najwybitniejszych kompozytorów. Do „Śpiewnika polskiego" zostały włączone pieśni z różnych okresów historycznych, od średniowiecza do czasów najnowszych. Są to pieśni ciągle żywotne, znane i śpiewane. Zostały one uszeregowane - w miarę możliwości-chronologicznie. Wszystkie pieśni podane są z komentarzem historycznym, zawierającym najważniejsze informacje o ich twórcach, a także o genezie pieśni i ich dziejach. „Śpiewnik polski" przeznaczony jest przede wszystkim do użytku praktycznego, tzn. ma on służyć tym, którzy chcą poznać i śpiewać pieśni polskie. Wszystkie pieśni podane są z akompaniamentem, który jest opracowany w taki sposób, aby mogły go wykonać osoby średnio zaawansowane w grze na fortepianie. W większości akompaniamentów prawa ręka gra melodię pieśni, co istotnie ułatwia śpiew, wspierając go intonacyjnie. Dodatkową zaletą tak pomyślanej partii fortepianowej jest to, że może być ona wykonywana jako samoistny utwór fortepianowy, na przykład przez dzieci uczące się muzyki. Osoby biegłe w grze na fortepianie z pewnością będą mogły bez trudu wzbogacić partię fortepianu przez uzupełnienie akordów, czy dodanie oktaw w partii lewej ręki. Śpiewnik wydany jest w bardzo wygodnym formacie - pionowym A-4. Zdobią go ładne ilustracje wykonane przez Agatę Fuks i okładka zaprojektowana przez Joannę Szybist. SPIS TREŚCI Spis pieśni Bogurodzica Gaude Mater Idzie żołnierz borem, lasem Siedzi sobie zając pod miedzą Pojedziemy na łów Pochwała wesołości Kurdesz Lulajże Jezuniu Jezus malusieńki Wśród nocnej ciszy Bóg się rodzi Laura i Filon Wezmę ja kontusz (Ty pójdziesz górą) Hymn do miłości Ojczyzny Mazurek Trzeciego Maja Dalej chłopcy, dalej żywo (Śpiew włościan krakowskich z 1794 r.) Polski Hymn Narodowy (Mazurek Dąbrowskiego) Boże coś Polskę Polonez rycerski Polak nie sługa Pieśń Filaretów (Użyjmy dziś żywota) Bywaj dziewczę zdrowe Tam na błoniu błyszczy kwiecie Polonez Kościuszki (Patrz, Kościuszko, na nas z nieba) Marsz obozowy z 1831 roku Grzmią pod Stoczkiem armaty (Mazur Dwernickiego) Warszawianka Walecznych tysiąc opuszcza Warszawę (Pułk czwarty) Sadźmy róże Piękna nasza Polska cała Czerwony pas Chorał (Z dymem pożarów) Życzenie Kozak Złota rybka Pieśń wieczorna Ojcze z niebios, Boże Panie Z dawna Polski Tyś Królową Kalina Ostatni mazur (Jeszcze jeden mazur dzisiaj) Marsz, marsz Polonia W krwawym polu srebrne ptaszę Marsz żuawów Pieśń strzelców (Marsz strzelców z 1863 r.) Wisło moja, Wisło stara Płynie Wisła, płynie Na Wawel, na Wawel Wilija Zajączek Kukułeczka Rota Wszystko co nasze Polsce oddamy (Hymn harcerski) Święta miłości kochanej ojczyzny (Pieśń młodych skautów) Część polskiej ziemi, cześć! Góralu, czy ci nie żal? (Za chlebem) Upływa szybko życie Hymn strzelecki (Naprzód, drużyno strzelecka) O mój rozmarynie Jak to na wojence ładnie Ułani, ułani malowane dzieci Pożegnanie ze Lwowem (Marsz lwowskich dzieci) Pierwsza Kadrowa Przybyli ułani pod okienko (Pieśń Czwartego Szwadronu) Warczą karabiny (Po kętach) Pieśń o wodzu miłym Pierwsza Brygada Wojenka (Legun na wojence) Piechota Białe róże (Rozkwitały pęki białych róż) Maki Jak dobrze nam zdobywać góry Płonie ognisko i szumią knieje Kiedy będzie słońce i pogoda Pociez, chłopcy, pociez zbijać Hej, od Krakowa jadę Trojak Hej, żeglujże, żeglarzu Hejze ino, fiołeczku leśny Uśnijże mi, uśnij Uciekła mi przepióreczka Czerwone jabłuszko Nie będzie mnie głowisia bolała Hymn do Bałtyku Morze, nasze morze Marsz lotników Tylko we Lwowie! Dnia pierwszego września Serce w plecaku Kołysanka leśna (Dziś do ciebie przyjść nie mogę) Rozszumiały się wierzby płaczące Deszcz jesienny Marsz Pierwszego Korpusu (Spoza gór i rzek) Czerwone maki na Monte Cassino Nie było miejsca dla Ciebie Warszawskie dzieci Marsz Mokotowa Pałacyk Michla Walczyk Warszawy Piosenka o mojej Warszawie A tu jest Warszawa Polonez warszawski Ej, przeleciał ptaszek To i hola Kukułeczka kuka Karlik Karolinka Dzień dobry, Biały Ptaku Solidarni Żeby Polska była Polską Barka (Pan kiedyś stanął nad brzegiem) Źródła melodii i tekstów pieśni Alfabetyczny spis pieśni według incipitów tekstu Indeks nazwisk

Informacje dodatkowe o Śpiewnik polski:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-04-19
Kategoria: Pedagogika

Kup książkę Śpiewnik polski

Śpiewnik polski - opinie o książce

Forget Me Not
Julie Soto