Okładka książki - Świat do góry nogami

Świat do góry nogami

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2014-03-11
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7672-301-3
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 5 (6 głosów)

Życie szesnastoletniej Oli i jej rodziny wywróciło się do góry nogami, kiedy umarła mama. Dziewczyna nie umie sobie z tym poradzić. Zbyt wiele obowiązków zwala się na jej głowę. Wszyscy oczekują od Oli rozsądku, są ekspertami w jej sprawie, i to jest naprawdę wkurzające. Niepotrafiąca znaleźć porozumienia ani z ojcem, ani z młodszym rodzeństwem, nastolatka stopniowo pogrąża się w apatii. Jest smutna i porządnie zagubiona. Wkrótce okazuje się, jak bardzo...

"Świat do góry nogami" to opowieść o dorastaniu nastoletniej dziewczyny, konflikcie pokoleń i poszukiwaniu swego miejsca na ziemi.

Kup książkę Świat do góry nogami

Opinie o książce - Świat do góry nogami

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Życie po śmierci Niekiedy życie doświadcza nas wyjątkowo boleśnie, podcina nam skrzydła, odbiera sens istnienia. Od naszej siły i umiejętności mobilizacji zależy to, w jaki sposób przyjmiemy te niemiłe niespodzianki i pojawiające się na naszej drodze przeszkody. Możemy bowiem poddać się, złamać pod naporem negatywnych doświadczeń i bólu z nimi związanego, możemy też dzielnie stawić czoła problemom i krok po kroku przeć do przodu. Którą z tych strategii obrała szesnastoletnia Ola, bohaterka powieści Beaty Ostrowickiej „Świat do góry nogami”? Powieść, opublikowana nakładem wydawnictwa Literatura, to kolejna już książka z serii „Plus minus 16”. To cykl poruszający tematy tabu, mówiący o wszystkim, co dotyczy współczesnych nastolatków, pokazujący całe spektrum ich zachowań – zarówno tych poprawnych, jak i tych niepożądanych. W opowieściach, młodzież zmaga się z kłopotami sercowymi, z używkami, staje w obliczu nieplanowanej ciąży, patologii i innych zagrożeń płynących z otoczenia. Tym razem, autorka postanowiła zmierzyć się z tematem mało popularnym i trudnym, a mianowicie z tematem śmierci rodzica. Olę poznajemy w chwili, w której nic nie dzieje się tak, jak powinno, a cały świat wydaje się działać przeciwko nastolatce. Kilka tygodni wcześniej mama dziewczyny zginęła pod kołami samochodu prowadzonego przez pijanego kierowcę, a śmierć zniszczyła ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Nagła, tragiczna śmierć matki stawia szesnastoletnią Olę w bardzo trudnej sytuacji. Dziewczyna musi nie tylko poradzić sobie z rozpaczą i tęsknotą, ale i stać się oparciem dla młodszej, rogatej siostry i małego brata, wspierać ojca, sprzątać i gotować, a w dodatku się uczyć. Bardzo dobrze oddane realia życia rodziny w tak trudnym momencie. Przeżycia zdają się autentyczne, dorastanie i radzenie sobie ze wszystkim jednocześnie, oparcie w rodzinie i przyjaciołach, poszukiwanie swojego miejsca i pierwsza miłość opisane są z wyczuciem i prawdziwie. Są chwile smutne, ale są i zabarwione humorem - życie toczy się dalej. (Ocena: 4,5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ManicPixieDreamG
ManicPixieDreamG
Przeczytane:2014-04-12, Ocena: 3, Przeczytałam,
Jeśli komuś przypadła do gustu "O melba!" ale chciałby czegoś lepszego. Natomiast jeżeli o mnie chodzi to w takim typie mogę polecić tylko "Dogrywkę" Ewy Lach, jednakże p. Ewy uwielbiam li i jedynie "Zemstę rodu Sawanów".
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ola musi przedwcześnie dojrzec. Cały dom na jej głowie, bo zbuntowana siostra ani myśli ułatwiać jej cokolwiek...
Link do opinii
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2011-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Autorka świetnie ukazuje odczucia ludzi podczas złych wydarzeń. Pokazuje życie w różnych kolorach, a także to że z każdej sytuacji można wyjść.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2014-02-08, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - arsula
arsula
Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy