安iat這 we mgle

Data wydania: 2014-01-01
Kategoria: Dla m這dzie篡
Doda/a ksi捫k: Natalia Witecka

Ocena: 5.5 (2 g這s闚)

Julka i Ewka maj ze sob wiele wsp鏊nego. Od dzieci雟twa s przyjaci馧kami, chodz razem do og鏊niaka, sp璠zaj razem ka盥 woln chwil. ㄠczy je r闚nie mi這嗆 – nie tylko do rocka, ale i do dw鏂h braci, Micha豉 i Artura. Obie nastolatki maj te podobny problem – domowe piek這 spowodowane alkoholizmem rodzic闚.

安iat這 we mgle to pe軟a m這dzie鎍zej energii, momentami zabawna, innym razem wzruszaj帷a opowie嗆 o wchodzeniu w doros這嗆, pierwszych fascynacjach, koncertach, nastoletnich wyg逝pach oraz rodzinnych problemach. A nade wszystko o walce – o mi這嗆, o siebie i o lepsze jutro.

Kup ksi捫k 安iat這 we mgle

Opinie o ksi捫ce - 安iat這 we mgle

Na kartkach papieru poznajemy histori czw鏎ki zaprzyja幡ionych nastolatk闚, kt鏎zy zmagaj si z problemami, przezwyci篹aj przykre do鈍iadczenia i mobilizuj si nawzajem do szcz窷cia. Ewka i Julka dodatkowo staraj si zapomnie o 鈍iecie, w jakim przysz這 im dorasta, borykaj帷 si z alkoholizmem rodzic闚. Wszyscy s dla siebie oparciem, podpor w trudnych chwilach, a w ko鎍u spada na nich mi這嗆, z hukiem, jak grom z jasnego nieba. Pr鏏uj zamkn望 uczucia, nie pozwalaj帷 wyj嗆 mu na 鈍iat這 dzienne, ale czy to wystarczy, by serce przesta這 kocha? Zawiod豉m si. Niestety z przykro軼i musz w ten oto spos鏏 rozpocz望 moj relacj po lekturze, bo nie wiem czy wiecie, ale nie lubi krytykowa czy wytyka samych b喚d闚, bez pokazania cho najmniejszej jasnej strony, tylko tutaj po prostu nie umiem nawet na si喚 nic wyszuka, ale naprawd, przysi璕am, bardzo si stara豉m. Mia豉 to by opowie嗆 o, cytuj帷: "o walce- o mi這嗆, o siebie i o lepsze jutro", a jedyne co tu znalaz豉m to sztuczne przepychanki pomi璠zy przyjaci馧mi. Ca這嗆 przedstawiona jest w taki teatralny spos鏏, 瞠 naprawd zacz窸am si zastanawia na kt鏎ym 鈍iecie 篡je autorka, bo na pewno nie na moim. Sama niedawno by豉m nastolatk i wiem, 瞠 na przyk豉d s這wnictwo nijak ma si do tego w ksi捫ce. Owszem, przekle雟twa swoj drog (je郵i ju przy tym jestem, to nawet za du穎 ich by這!), jednak ten fa連zywy spos鏏 wypowiadania si bohater闚, czasami patetyczny, momentami niechlujny powodowa, 瞠 ca豉 historia wydawa豉 mi si sztuczna i przekombinowana. "Wysraj se oko"- naprawd?! Bohaterowie, kt鏎ych nie da si lubi, opowie嗆, kt鏎a nudzi i problemy, o kt鏎ych autorka chyba zapomnia豉 ju na pocz徠ku, cho mia造 by jednym z wa積iejszych w徠k闚. Jedyne, co mi si podoba這, to ok豉dka! Prawda, 瞠 jest bajkowa? No i momentami nawet si u鄉iecha豉m. Recenzja znajduje si r闚nie na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2016, Mam,
Cho czasy m這dzie鎍ze mam ju dawno za sob z wielka przyjemno軼i przeczyta豉m debiutanck ksi捫k Kasi Gasparik. Czy pami皻acie te chwile, kiedy pierwszy raz si zakochiwali軼ie, motyle w brzuchu, nie鄉ia貫 poca逝nki, trzymanie za r瘯? W豉郾ie o tym wszystkim i wiele wi璚ej b璠zie ta ksi捫ka. Autorka porusza szereg ciekawych problem闚, kt鏎e s bardzo aktualne - gonitw za sukcesem, ci庵貫 samodoskonalenie, alkoholizm, zaniedbanie obowi您k闚 wobec dzieci, wp造w komputera, czy zalety zdrowego od篡wiania si. Humor, optymizm to najwi瘯sze zalety tej ksi捫ki. Dla mnie najwi瘯szym smaczkiem by造 w徠ki z zespo貫m IRA, Arturem Gadowskim, kt鏎ego jestem wielk fank. Bohaterowie z bardzo du膨 szczeg馧owo軼i scharakteryzowani - zar闚no g堯wne, jak i te poboczne. Ksi捫ka napisana j瞛ykiem m這dzie穎wym, doskonale pasuj帷ym do tematyki. Pojawiaj si wulgaryzmy, ale w odpowiedniej ilo軼i, wi璚 nie ra膨, wszystko jest ze smakiem. Taka przecie jest m這dzie, jest przez to wiarygodnie. Autorka pisze wprost, bez 瘸dnych metafor czy skomplikowanych okre郵e, tak wi璚 wszystko mo積a doskonale zrozumie. Podczas czytania nie brak zabawnych perypetii, kt鏎e niekiedy doprowadza造 mnie do wybuchu 鄉iechu. "Szcz窷cie pijaka j chyba trzyma, bo pijanym ludziom nigdy nic z貫go si nie dzieje (...) Co tu tak kurde, nie豉dnie 鄉ierdzi, Radek? Chyba mi si nie spierdzia豉 ze strachu? (...) i w szoku chyba nie jeste, a poczu, poczujesz wszystko na pewno, bo upad豉 g這w w psi kup...". Bohaterowie przywdziewaj maski oboj皻no軼i i drwin, za kt鏎ymi skrywaj swoje prawdziwe oblicze, kompleksy, obawy i mi這嗆. Z czasem jednak wszystko wychodzi na jaw i mo瞠my pozna ich z innej strony. Jedynie jak dla mnie m鏬豚y by bardziej rozwini皻y w徠ek alkoholizmu, kt鏎y zosta troch zepchni皻y na drugi plan, potraktowany jakby prze鄉iewczo. Ale mo瞠 tak w豉郾ie mia這 by. Ksi捫ka o przyja幡i, dojrzewaniu i problemach w domu. Smuci, ale i bawi, tchnie nadziej na lepsze jutro, m闚i 瞠 zawsze jest 鈍iat這 we mgle. Cho powie嗆 skierowana jest docelowo do m這dzie篡, to bez obaw mog si璕n po ni ci starsi czytelnicy. Debiut udany, ch皻nie przeczytam kolejne ksi捫ki pani Kasi.
Avatar u篡tkownika - natkaa55
natkaa55