Świętoszek

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2006
ISBN: 83-7435-120-9
Dodał/a książkę: Autor X

Lektura obowiązkowa. Historia pozornej pobożności i uczciwości, która poddana próbie okazuje się jedynie maską kryjąca prawdziwą twarz bohatera.

Kup książkę Świętoszek

Opinie o książce - Świętoszek

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2017-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Ukochane lektury, Z biblioteki,
Według mnie książka doskonała. Humor w komediach Moliera zawsze mnie rozbraja. "Świętoszek" nie był moją lekturą szkolną. Sięgnęłam po niego właśnie dlatego, że po przeczytaniu "Skąpca" (lektury obowiązkowej) miałam ochotę na kolejną dawkę śmiechu. Jednak czytając komedie tego autora, na samej poprawie nastroju się nie kończy. "Świętoszek" zmusi nas nie jeden raz do zastanowienia się, czy część paskudnych cech tytułowego bohatera, nie jest nam obca, lub też czy nie jesteśmy ślepo wpatrzeni w kogoś, kto w rzeczywistości na to nie zasługuje... Gorąco polecam! Do przeczytania jednym tchem!
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2001-01-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Jedna z tych niewielu lektur szkolnych, które wspominam dobrze. Czytało mi się ją świetnie (może dlatego, że lubię sztuki), a niosła ze sobą też wiele wartościowego przekazu. Warto dla niej przełamać barierę "nie lubię lektur książkowych" i przeczytać.
Bardzo dobra książka, po która sięgnęłam, gdyż to była moja lektura jednak od początku wyraziłam niechęć do głównego bohatera i z tego względu z jeszcze większą pasją czytałam te książkę, koniec zbyt prostym zakończeniem mnie jednak rozczarował
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane,
Ogólnie nie przepadam za tego typu książkami. Może to ten archaiczny język? Chyba tak. Omijając język, lektura nie była taka zła. Doszłam także do wniosku, że sytuacje jak ta przedstawiona w dramacie nadal mają miejsce. Mimo, że minęło tyle lat wszystko to jest nadal aktualne - fałszywa pobożność, podstępy takie jak Tartuffe'a. Zmienił się tylko sposób. Idea pozostała taka sama.
Avatar użytkownika - IzaaK
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Skąpiec
Molier0
Okładka ksiązki - Skąpiec

"Skąpiec" to jedna z najzabawniejszych komedii Molierea. W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem...

Tartuffe, Don Juan, Mizantrop
Molier0
Okładka ksiązki - Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Trzy najsłynniejsze dramaty Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Don Juan Kłamca i cyniczny kochanek, czy może zagubiony i głęboko...