Żona godna zaufania

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010-06-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788310117793
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5 (3 głosów)

Opowieść o tak palącym pożądaniu, że trzeba ją czytać pod zimnym prysznicem. The Washington Post

W zasypanym śniegiem małym miasteczku w Wisconsin bogaty przedsiębiorca Ralph Truitt daje ogłoszenie matrymonialne i czeka na przyjazd kandydatki na żonę. Spodziewa się osoby prostej, uczciwej i, jak wynika z przysłanego zdjęcia, nieładnej. Ku jego zdumieniu z pociągu wysiada tajemnicza piękność. Zaniepokojony Ralph ma wiele wątpliwości i podejrzeń, lecz gdy nieznajoma już w drodze do domu ratuje mu życie, jest gotów jej zaufać. A jednak pierwsze wrażenie było słuszne... Ta osadzona na początku XX wieku opowieść o trojgu ludzi udręczonych gniewem, tłumionymi pragnieniami i poczuciem winy jest subtelną miłosno-kryminalną balladą o czułości, która zabija, i o truciźnie, która daje nadzieję na odkupienie.

W serii Kontrapunkt Naszej Księgarni ukaże się wkrótce druga powieść Roberta Goolricka Koniec świata w obrazkach.

Kup książkę Żona godna zaufania

Opinie o książce - Żona godna zaufania

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Ralph jest bogatym przedsiębiorcą, przekroczył pięćdziesiątkę i postanowił znaleźć sobie żonę godną zaufania, wysyłając ogłoszenia matrymonialne do gazety. Dostaje wiele listów wraz ze zdjęciami, decyduje się jednak na mało urodziwą kobietę, aby zapewnić sobie spokój i opiekę. W dzień spotkania wychodzi przed nią na peron i czeka z niecierpliwością, aż okazuje się, że wybranką jest piękna młoda dziewczyna, która w liście oszukała go zamieszczając zdjęcie swojej kuzynki. Ralph jest zaskoczony, staje się podejrzliwy, ale akceptuje kobietę i zabiera ją do swojej posiadłości. Nie musimy długo czekać aż mężczyzna przekonuje się do kobiety, kiedy ta ratuje mu życie, akceptuje ją ponieważ staje się również dla niego zasłoną, w skrywanej tajemnicy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - natalia07
natalia07
Przeczytane:2015-02-08, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015, Mam,
Robert Goolrick jest autorem zupełnie mi nie znanym. Historia rozgrywa się na początku XX wieku, w scenerii zimowego, mroźnego Wisconsin . Ralph Triutt czeka na dworcu, na spóźniający się pociąg, którym przyjechać Catherine Land, j ego przyszła żona. Zna ją tylko z fotografii i listów, które do niego pisała. W końcu przyjeżdża, ale nie jest to kobieta ze zdjęcia. Ralph czuje się oszukany, ale postanawia zabrać dziewczynę do domu i tam się zastanowić się co dalej. Jest najbogatszym człowiekiem w okolicy i wie, że każdy jego ruch jest obserwowany i komentowany, więc pojawienie się tej kobiety wywołało niemałą sensację, tym bardziej, że od dwudziestu lat jest sam. ,,Żona godna zaufania" to opowieść o pożądaniu. Na początku książki właśnie pożądanie kieruje bohaterami i staje się przyczyną ich frustracji. Niemożliwe do zaspokojenia i obarczone ciężarem zła i krzywdy, dominuje w życiu Ralpha. Robert Goolrick wykorzystuje ten motyw dla naszkicowania kilku scen erotycznych, a pragnienie przygłusza inne odczucia. W zmysłowych i wysmakowanych opisach nie brakuje żaru namiętności i zaangażowania - próżno by za to szukać miłości. Ta rozwija się dopiero, gdy Goolrick pozwala emocjom wygasnąć.
Link do opinii
W "Żonie godnej zaufania" Roberta Goodricka od pierwszej strony zachwyca styl autora, a fabuła z każdą stroną wciąga coraz bardziej. Książka napisana jest w niesamowity sposób, bowiem zdania są tak skonstruowane, że choć często krótkie, to mają moc wybijania rytmu i tworzenia tempa nadającego ton powieści. Brawa dla tłumaczki Anny Skucińskiej, która potrafiła zachować ten styl pisarki. Rok 1907, Wisconsin. Ralph Truitt, 53-letni przedsiębiorca, najbogatszy człowiek w okolicy, czeka na peronie na pociąg, który ma przywieźć jego przyszłą żonę, kobietę skromną, choć niezbyt ładną, poznaną z ogłoszenia. Pomimo faktu, że jest to mężczyzna przystojny, a w przeszłości pełen żądzy, od 20 lat jest człowiekiem samotnym, bowiem stracił rodzinę w niewiadomych dla nas okolicznościach. Samotność dokucza już mu na tyle, że zdecydował się "ze względów praktycznych, nie romantycznych" znaleźć dla siebie kobietę. Catcherine Land, która właśnie zdąża do niego, nie jest osobą taką, jaką przedstawiała się w listach. Nawet zdjęcie wysłała nie swoje. To piękna, lecz zimna intrygantka, która jedzie do Ralpha z nieczystymi zamiarami. Pan Ralph nie jest zadowolony z oszustwa wobec niego i zamierza odesłać kobietę, lecz zaczyna się między nimi zmysłowa gra, której on nie potrafi się oprzeć. Prowadzi to do zdarzeń i pięknych, i dramatycznych. Lecz jego życie przez cały czas jest w niebezpieczeństwie. Relacje międzyludzkie komplikują się jeszcze bardziej, gdy do akcji wkracza trzeci bohater. Powieść mówi o uzależnieniu od silnych emocji, o miłości i pożądaniu, w których można się zatracić zupełnie i jednocześnie zgubić siebie. Związki będące psychologiczną, groźną i obezwładniającą grą. Współistniejące rozkosz i udręka, przy których straszna przeszłość gra wiodącą melodię. Więzy rodzinne, które powodują rozpacz. "Żona godna zaufania" to powieść, w której najbardziej niedostępną jest "miłość sięgająca poza namiętność (...) jak kompres przykładany na rany serca. Istniała w bezczasie, którego nie można zobaczyć ani opisać." Opis książki na tylnej okładce mówi o "subtelnej miłosno-kryminalnej balladzie o czułości, która zabija". Zdanie to idealnie opisuje treść "Żony godnej zaufania". Mocno polecam, bo Robert Goolrick napisał książkę wybitną: wspaniale, dokładnie i mądrze opisującą targające człowiekiem sprzeczności.
Link do opinii
Inne książki autora
Koniec świata w obrazkach
Robert Goolrick0
Okładka ksiązki - Koniec świata w obrazkach

Otoczony powszechnym szacunkiem nauczyciel akademicki. Jego błyskotliwa, uwielbiana przez wszystkich żona. Troje inteligentnych, wesołych dzieci. Urządzają...

Reklamy