Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2011-11-01
ISBN: 987-83-7805-196-1
Dodał/a książkę: czytam

Cztery opowieści z pogranicza fikcji literackiej, eseju i publicystyki politycznej. W każdej z nich inna z tych form staje się dominująca, co czyni ten zbiorek tak kusząco różnorodnym.

"Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego", opowiadanie tytułowe, jest ironicznym ujęciem mentalności pewnego typu człowieka powojennego, próbą uchwycenia fenomenu, jak mówi autor, „zwierzęcia politycznego”, które potrafi dostosować się do każdych warunków politycznych, utrzymać się na powierzchni i uszczknąć coś dla siebie, nie tracąc dobrego mniemania o sobie.

"Miasto szpiegowskie" – właściwie czysta fantazja na temat: jak wyglądałoby życie w mieście, które zamieszkiwaliby wyłącznie szpiedzy. I choć opowiadanie jest dziełem przede wszystkim swobodnej wyobraźni, którą niosą pewne obrazy, język czy atrybuty szpiegowskiego fachu, to gdzieś zza tych zabawnych obrazów wyzierają, odbite w systemie krzywych zwierciadeł, pułapki współczesności.

"Opowieść wietnamska" – o tyle jest fikcją literacką, o ile stanowi próbę napisania alternatywnej historii Wietnamu Północnego i jego drogi ku wolności, o tyle natomiast publicystyką, o ile ukazuje mechanizmy władzy i rozgrywek politycznych na arenie światowej.

"Zwą mnie Żul" – to monolog osoby, której istnienie zazwyczaj pomijamy. Tutaj uzyskuje ona głos, stawiając nam pytanie, czy aby na pewno tak bardzo się różnimy.

Kup książkę Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Sztuka bycia człowiekiem Powieści debiutantów są zazwyczaj prawdziwą loterią - nigdy nie wiadomo, czy sięgając po efekty ich pracy, trafimy na prawdziwą perłę, czy też uznamy czas spędzony na lekturze za stracony. Przygoda z książką Warszawskiej Firmy Wydawniczej była właśnie taką niewiadomą, a okładka pozycji Krzysztofa Bobrowskiego budziła skojarzenia z polskim kryminałem. I choć Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego w rzeczywistości kryminałem nie jest, to tym razem z rozczarowaniem nie mamy do czynienia. I choć wiele autorowi można zarzucić, zarówno pod względem stylu czy kompozycji tekstu, to drzemie w Bobrowskim literacka harpia, którą widać szczególnie w reportażu. Tymczasem otrzymujemy cztery opowieści, oscylujące wokół literackiej fikcji i publicystyki politycznej z domieszką historical fiction. Choć teksty są zróżnicowane zarówno tematycznie, jak i jakościowo, to wytyczają one kierunek, w którym autor powinien się rozwijać. Tekst tytułowy, Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego, to opowiadanie przesycone mocnymi, wręcz jadowitymi uwagami, ale doskonale ukazujące mentalność prawowitego obywatela kraju, sprzedawczyka, urodzonego w rodzinie robotniczo-inteligencko-rolniczo-szlacheckiej (w zależności od aktualnych preferencji aparatu władzy). Bohater znakomicie odnajduje się w powojennej rzeczywistości, podając swój przepis na sukces: Przyłączam ...

Opinie o książce - Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego