Okładka książki - Bazar złych snów. Audiobook

Data wydania: 2016-06-29
Czas trwania:0
Czyta: Roch Siemianowski
Dodał/a książkę: elibri

Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań ,,Nocna zmiana", Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W ,,Bazarze złych snów" zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.

Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. ,,Życie po życiu" to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce - jak felietonista z ,,Nekrologów", który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w ,,Wydmie", który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W ,,Moralności" King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.

Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z ,,Bazaru złych snów" są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. ,,Powstały specjalnie dla Ciebie" - pisze autor. ,,Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły".

Kup książkę Bazar złych snów. Audiobook

Opinie o książce - Bazar złych snów. Audiobook

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-11-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
KOSZMARY KRÓLA Stephena Kinga kojarzymy głównie jako autora grubych powieści, których opasłe tomiszcza robią wielkie wrażenie. Nie można jednak zapomnieć o krótkich formach, jakie wyszły spod jego ręki (zebranych także w równie pokaźnych tomach), szczególnie że tak wiele z nich przeszło już do historii. Najnowsza antologia opowiadań Kinga na rynku pojawiła się przed rokiem, niedawno zaś doczekała się solidnej wersji audio, której warto jest się przyjrzeć bliżej, jeśli należy się do miłośników dobrych horrorów zbudowanych na psychologiczno-obyczajowych fundamentach. Na ,,Bazar..." złożyło się dwadzieścia tekstów, które autor publikował w różnych miejscach w latach 2009 - 2015 (plus kilka nigdy wcześniej nieudostępnianych). Tematem wspólnym każdego z nich jest mrok, ale nie mrok paranormalnych zdarzeń, chociaż tych nie brakuje, a mrok naszej duszy. Naszej moralności i tego, do czego jesteśmy zdolni. Staruszek wynajmuje kobietę, by zrobiła za niego, to czego sam nie zdołał - naprawdę zgrzeszyła, baseballista skrywa krwawą tajemnicę, trójka dzieci staje do walki z samochodem nie z tej ziemi, a nauczyciel, który kupuje sobie czytnik e-booków odkrywa, że może łączyć się za jego pomocą z bazami danych w alternatywnych rzeczywistościach, gdzie ulubieni autorzy żyli dłużej, niż w naszym świecie albo pisali inne rzeczy. A to tylko czubek góry lodowej koszmarów, jakie tkwią w głowie autora nie przypadkiem nazywanego Królem Grozy. Zbiory opowiadań nie sprzedają się tak dobrze, jak powieści - to prawda znana chyba każdemu kto choć trochę interesuje się rynkiem wydawniczym. Dlatego też audiobooki wszelkich antologii są raczej rzadkością. Nie mniej istnieją autorzy, po dzieła których czytelnicy sięgają niezależnie od tego czy jest to powieść, zbiór krótkich form, scenariusz czy nawet zbiór maili, i do nich bezwzględnie należy Stephen King. Nie ma się jednak co dziwić, Król Grozy nie przypadkiem zajął takie miejsce w historii współczesnej literatury, jego talent jest niezaprzeczalnie wielki, a poruszana tematyka atrakcyjna i przykuwająca uwagę. I takie też są zebrane w ,,Bazarze..." teksty - świetnie napisane i rewelacyjnie pomyślane. Poza tym King to jeden z tych pisarzy, których utwory doskonale nadają się do wersji audio. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - jego twórczość cechuje gawędziarska nuta. Świetnie się to czyta i świetnie się tego słucha. Co ciekawe jedno z zebranych tu opowiadań, ,,Pijackie fajerwerki", zanim weszło w skład ,,Bazaru..." funkcjonowało jako audiobook właśnie i szansa na poznanie go w wersji dźwiękowej stanowi już nie lada gratkę. Po prostu czysta przyjemność dla miłośników autora z Maine. A zatem polecam gorąco. Wystarczy włączyć płytę, założyć słuchawki, zamknąć oczy i delektować się. Szczególnie, że krótka forma pozwala na cieszenie się poszczególnymi tekstami w wolnych chwilach, bez konieczności angażowania dużych ilości czasu. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/11/14/bazar-zlych-snow-audiobook-stephen-king-czyta-roch-siemianowski/
Czarna bezgwiezdna noc. Wydanie 2
Stephen King0
Okładka ksiązki - Czarna bezgwiezdna noc. Wydanie 2

Nowe wydanie zawierające dodatkowe opowiadanie - "POD PSEM"Zbiór 4 minipowieści mistrza grozy, które ujawniają jedną wspólną tajemnicę  -  ciemną  stronę...

Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah
Stephen King0
Okładka ksiązki - Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah

Podczas bitwy z Wilkami, Susannah Dean trafia przez portal czasowy do Nowego Jorku roku 1999. Jej ciałem zawładnął demon, Mia, który chce, by urodziła...

Dobry pies
Rafał Witek