Bestia

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2014-04-15
Dodał/a książkę: ksiazkowa-fantaz

Każde miasto ma swoje mroczne tajemnice… Mieszkańcy Szczecinka zastygli w śmiertelnym przerażeniu. Dwie brutalnie zamordowane młode kobiety, dwoje porwanych dzieci i oskórowany mężczyzna – to bilans kilku tygodni. Gdy emerytowany komisarz policji starał się uciec przed zmorami przeszłości, to miejsce wydawało mu się sielską przystanią. Tymczasem staje on przed podwójnym wyzwaniem. Musi włączyć się w poszukiwania psychopatycznego mordercy, a także po raz drugi zmierzyć się z niejakim Łezką, szefem szczecińskiej mafii, który przed laty wydał wyrok na jego córeczkę. Nie wie jednak, że w ukryciu czyha jeszcze jeden przeciwnik, inteligentny i bardziej niebezpieczny, którego dziedzictwo zła sięga lat wojny…

Kup książkę Bestia

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Debiutancka powieść Piotra Rozmusa Bestia to historia makabryczna. Chwilami wędrujemy z biegiem fabuły do Szczecina czy cofamy się w czasie i lądujemy w rzeczywistości II wojny światowej w Neustetten (dawna nazwa Szczecinka). Jednak akcja osadzona została w przeważającej mierze w czasach nam współczesnych w Szczecinku, z którego pochodzi sam autor. W tej spokojnej mieścinie mają miejsce przerażające morderstwa. Policja znajduje zmasakrowane ciała. Informacja o tych wydarzeniach w mediach wywołuje panikę wśród mieszkańców, a sprawca ciągle pozostaje nieuchwytny...   Autor bardzo plastycznie opisał miejsce akcji. Podczas lektury można odnieść wrażenie osobistego uczestnictwa w opisywanych wydarzeniach. Spacerujemy wraz z przyszłą ofiarą po parku, łowimy ryby z wędkarzami na zamarzniętym jeziorze, idziemy wzdłuż słabo oświetlonych korytarzy bunkra. Widzimy i odczuwamy to, co morderca. Rozmus opisał szczegółowo jego myśli, pragnienia, żądze, cierpienie. Uczynił to tak obrazowo, że w niektórych momentach można nawet identyfikować się z zabójcą. Można zrozumieć jego gniew, ból, poniżenie...   Wraz z zagłębianiem się w lekturę coraz lepiej poznajemy tytułową bestię. Choć tak naprawdę w książce wiele postaci zasługuje na to miano. Autor tytułowego bohatera charakteryzuje bardzo dokładnie. Warcząca, przygarbiona postać, gryząca ciała swoich ofiar, delektująca się ludzkim ...

Opinie o książce - Bestia

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
  Od zawsze byłam tego oto zdania, że najtrudniejszym zadaniem przed jakim staje pisarz, to przestraszyć czytelnika. Łatwiej jest bowiem wzruszyć, rozśmieszyć, zaszokować czy też nawet zniesmaczyć odbiorcę literackiego dzieła, niż wywołać u Niego autentyczne poczucie strachu, grozy, lęku. I wbrew pozorom nie udaje się to najczęściej  autorom horrorów czy też thrillerów, lecz właśnie twórcom porządnej literatury sensacyjno - kryminalnej. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, iż najbardziej przerażające czyny mogą być udziałem tylko i wyłącznie Nas samych, czyli ludzi. Wampiry, demony, żywe trupy i inne tego typu potwory stają się niewinnymi i zabawnymi "maskotkami", wobec ludzkiego oblicza prawdziwego zła, które tkwi gdzieś głęboko w zakamarkach Naszej psychiki. I gdy zachodni autorzy już dawno doszli do tego przekonania, to wśród polskich twórców literatury ów pogląd i przekonanie wydają się dopiero kształtować. Można by rzec, że nigdy nie jest za późno..I to prawda, gdyż dzięki tym "początkom" możemy poznawać tak interesujące i ze wszech miar polskie pozycje mrocznej sensacji, jak powieść autorstwa Piotra Rozmusa, zatytułowana "Bestia".    Fabuła książki przedstawia wydarzenia rozgrywające się w niewielkim, urokliwym  polskim miasteczku - Szczecinku, w którym to dochodzi do makabrycznych wydarzeń. Wydarzeniami tymi są brutalne zabójstwa ...
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-12-21, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
PIĘKNA BESTIA? Piotr Rozmus zadebiutował zaledwie przed dwoma laty, a już zdobył sobie niemałe grono miłośników jego twórczości i uznanie ze strony czytelników. Głównie za sprawą znakomitego ,,Kompleksu Boga", ale nie tylko. Zarówno debiutancka ,,Bestia" jak również jej wydana właśnie kontynuacja, ,,Przebudzenie", zostały bardzo ciepło przyjęte. Teraz ci, którzy nie mieli jeszcze okazji czytać pierwszej powieści autora, dostają szansę w postaci jej wznowienia. Czy warto? Absolutnie tak, jeśli lubicie mroczne thrillery. Dla Roberta to miał być koniec. Spokój. Wcześniejsza emerytura, przeprowadzka, nowy dom, bliskość rodziny... Niestety Szczecinek, choć nic na to nie wskazywało, staje się tłem dla makabrycznych zdarzeń. Brutalne morderstwo kobiety, połączone z gwałtem i okaleczeniem, rozpoczyna serię zbrodni, której wkrótce pada kolejna dziewczyna. Znika także dwójka dzieci, a na domiar złego znaleziony zostaje odarty ze skóry mężczyzna. Jak się można łatwo domyślić, w śledztwo angażuje się Robert, jednakże to tylko część tego, z czym przyjdzie mu się mierzyć. Oto bowiem z więzienia wychodzi Łezka, gangster, którego przed laty bali się nawet policjanci, wychodzi na wolność i szuka zemsty. W więzieniu znalazł się za sprawą usilnych starań Roberta, dlatego cała sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Czy jest zatem szansa na jej rozwiązanie? Szczególnie, że śledztwo prowadzi w przeszłość aż do czasów wojny... Udała się Rozmusowi ta książka. Czuć w niej wprawdzie rękę debiutanta, ale debiutanta, który ma i talent i pomysł na swoje dzieło. Historia emerytowanego policjanta wracającego do służby żeby zmierzyć się z trudnymi i niebezpiecznymi sprawami nie jest żadnym novum, ale wciąż sprawdza się doskonale, o ile został dobrze wykorzystany. A Piotr Rozmus bardzo dobrze sobie z nim poradził jest mrok, jest brutalność, jest tajemnica, są zwroty akcji i klimat balansujący na granicy horroru i sensacji. Poza tym autor pisze w dobry, poprawny sposób. Nie nuży, nie przedłuża, umiejętnie dawkuje mocne zdarzenia i informacje o postaciach. Jego ,,Kompleks Boga" pod pewnymi względami przypominał ,,Piłę", ,,Przebudzenie" kojarzyło się z filmowymi slasherami pokroju ,,Halloween", ,,Bestia" natomiast to klasyczny thrillerowy misz masz; smakowity dla miłośników gatunku. I to właśnie im go polecam. I od razu zachęcam do poznania ,,Przebudzenia", bo razem obie opowieści składają się w coś naprawdę ciekawego. A Rozmus wyrasta na autora, któremu warto jest się przyjrzeć. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/12/21/bestia-piotr-rozmus/
Avatar użytkownika - Zaczytanywksiazk
Zaczytanywksiazk
Przeczytane:2015-05-09, Przeczytałem,

Tytuł: Bestia

Autor: Piotr Rozmus

Wydawnictwo: Videograf

Data wydania: 9 kwietnia 2014

Piotr Rozmus – absolwent doradztwa psychospołecznego, socjologii stosowanej oraz profilaktyki społecznej i resocjalizacyjnej. Miłośnik twórczości Stephena Kinga, Dana Browna, Deana Koontza i Grahama Mastertona. Mieszka wraz z żoną w malowniczym Szczecinku, w którym toczy się akcja jego debiutanckiej powieści Bestia.

Autor umiejętnie włada językiem. Stworzył utwór, który czyta się jednym tchem. Drżącą ręką przewraca się kolejne strony, gdyż Piotr Rozmus nie szczędzi nam szczegółowych, pełnokrwistych opisów. Liczne zwroty akcji oraz sytuacje przepełnione tajemniczością nadają szybkiego tempa. Czytanie tej książki jest jak jazda bez trzymanki na rozpędzonym ścigaczu: zachwycająca, a zarazem niebezpieczna.

Dwie brutalnie zamordowane kobiety, dwoje porwanych dzieci oraz oskórowany mężczyzna - to bilans kilku tygodni. Komisarz Jerzy Michalski musi zmierzyć się z tymi zbrodniami. Morderca nie zostawia żadnych śladów, a policjanci nie raz zmierzają w ślepą uliczkę. W tym samym czasie emerytowany policjant przyjeżdża do Szczecinka, aby zapomnieć o przeszłości. Niestety jego spokój zostaje zakłócony przez mężczyznę, z którymi miał kiedyś do czynienia. Jego życie obraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Najbliższe osoby też zostają zagrożone, więc musi stanąć w ich obronie i nie popełnić błędu, który uczynił przed laty. Czy w Szczecinku znów zapanuje spokój?

Dokładnie tak! Gdy rozum śpi, budzą się demony!

Robert Donovan jest rzetelną i odważną postacią. Rodzina jest dla niego najważniejsza i zrobi wszystko, by uchronić ją przed Łezką, bossem szczecińskiej mafii. Mimo swojego średniego wieku, kobiety pragną mieć go przy sobie. Od razu polubiłem tego bohatera. Zaważyło nad tym jego poczucie humoru oraz elokwencja.

Pozycja ta powinna spodobać się miłośnikom thrillerów. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie.

Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Zakupione od marca 2014,
Nowe polskie nazwisko, całkiem udany debiut. Książka wciąga, momentami starszy, czytamy z zaciekawieniem, zastanawiając się, co takiego autor dalej wymyśli. Akcja rozgrywa się współcześnie w Szczecinku, momentami jednak przenosi nas w czasy II wojny światowej. Tempo wartkie od pierwszej do ostatniej strony. Podsumowując - polecam.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-07-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Przyznaję (ze wstydem), że rzadko czytam thrillery polskich autorów, zwłaszcza jeśli są to debiuty. Kilka razy porządnie się zawiodłam i z tego powodu chętniej wybieram powieści zagranicznych twórców. Natomiast dzisiaj przedstawię Wam książkę polskiego autora, Piotra Rozmusa, która mnie zachwyciła. Tutaj też chciałabym podziękować Radkowi za jej polecenie. Przenosimy się do Szczecinka. W mieście wybucha fala paniki, gdy ktoś w bestialski sposób morduje, gwałci i okalecza młodą kobietę. Szaleniec pozostaje nieuchwytny, a ofiar przybywa. Policja jest bezsilna. W tym samym czasie do miasta powraca świeżo emerytowany policjant - Robert Donovan, który pragnie odpocząć od traumatycznych wydarzeń z przeszłości i zacząć swoje życie na nowo. Ale to nie wszystko. Z więzienia wychodzi przestępca, przez którego umarła córka Roberta. Jego celem jest zemsta na policjancie, który wsadził go do więzienia. Ciężko w kilku słowach opisać fabułę, bo powieść jest wielowątkowa. Jest to thriller, ale zasmakujemy tu także trochę z powieści obyczajowej, romansu i horroru. Miejscami nawet miałam wrażenie, że jest tego za dużo. Mam nadzieję, że na następną książkę autorowi nie zabraknie nowych, oryginalnych pomysłów. Bardzo się ciesze, że pan Piotr zdecydował się osadzić akcję w polskim miasteczku. Dzięki temu ta powieść była dla mnie bardziej realna i od teraz Szczecinek zawsze będzie mi się z nią kojarzył. Ponadto autor sprawnie operuje językiem i bardzo plastycznie opisuje miasteczko, a wyobraźnia ma szansę pracować. Ja miałam wszystko przed oczami. Tutaj duży plus. Język książki jest dopasowany do sytuacji. Nie brakuje przekleństw, ale są one naturalne dla danych sytuacji, także nie raziły mnie jakoś szczególnie. Jednak przyczepię się do dialogów, bo niektóre były trochę przegadane i nie wynikało z nich nic konkretnego. Mocną stroną "Bestii" są także jej bohaterowie. Cechuje ich wyrazistość, każdego możemy dobrze poznać, nawet przybliżane są postaci drugoplanowe. Ja bardzo polubiłam Roberta i Olę, która pracowała jako dziennikarka. Co do mordercy, zwanego też Bestią, to naprawdę jest to postać budząca strach, ale też intrygująca. Mnie bardzo ciekawiły jego motywy i psychika. Naprawdę oryginalna postać. "Bestia" to bardzo udany debiut pana Piotra Rozusa. Ja nie potrafiłam się od tej książki oderwać i czytałam w każdej wolnej chwili. Brutalne opisy nadają jej smaku, momentami przerażają, a nawet powodują zniesmaczenie. "Bestia" to bardzo dobry, trzymający w napięciu thriller, w którym nie brakuje krwi, brutalności i ciekawych postaci. Jak najbardziej polecam, ale wrażliwym osobom radzę się zastanowić nad jej lekturą. Nie obyło się jednak bez wpadek, bo kilka razy pomylone zostało imię siostrzenicy Roberta. Ale wybaczam, każdemu mogło się zdarzyć i ja nie traktuję tego jako ogromy minus. Mam szczerą nadzieję, że bardzo szybko pojawi się kolejna książka autora. A co do "Bestii" to jest to również dobry materiał na film i ja z chęcią obejrzałabym ekranizację. kingaczyta.blogpsot.com
Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2014-07-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Od wydawnictw, Przeczytane, Ulubione,
Ostatnimi czasy mam wielkie szczęście do dobrych debiutów. Oto jeden z najlepszych... Szczecinek. Spokojne miasteczko, które nagle zalała fala zbrodni. Dokonano brutalnych morderstw, uprowadzono dwójkę malutkich dzieci. Policja drepcze w miejscu, mieszkańców ogarnia coraz większa panika. Kto lub co w tak potworny sposób zabija? Do Szczecinka powraca Robert Donovan, emerytowany policjant, który w rodzinnym mieście usiłuje znaleźć schronienie przed demonami przeszłości. Niespodziewanie stanie on przed podwójnym wyzwaniem. Włączy się w poszukiwanie seryjnego mordercy i po raz kolejny będzie zmuszony bronić swej rodziny przed Łezką, szefem szczecińskiej mafii, który przed laty wydał wyrok na jego córeczkę... Bestia to debiutancka powieść Piotra Rozmusa, mieszkańca Szczecinka i miłośnika twórczości Stephena Kinga, Dana Browna, Deana Koontza i Grahama Mastertona. Mówiąc jednak szczerze, powieść została napisana w tak dojrzały i przemyślany sposób, że ciężko uwierzyć, że to pierwsza książka autora. Gdybym nie wiedziała, że jest to debiut, z pewnością po zakończeniu lektury w te pędy pospieszyłabym szukać innych jego pozycji na księgarnianych półkach... Piotr Rozmus bowiem trafił ze swoją Bestią dokładnie w sam czubek mojego czytelniczego gustu. Połączył (bardzo) mroczny thriller z elementami horroru, kryminału, a nawet powieści obyczajowej. Nie pominął także elementu zagadki: w tym wypadku mrocznego dziedzictwa z przeszłości, które odcisnęło swoje piętno na malowniczym Szczecinku. A wszystko to tak ładnie i czytelnie ze sobą scalił, że czytając miałam wrażenie, że każdy element tej powieści jest dokładnie na swoim miejscu. I bez znaczenia jest tu, czy zagłębiał się w czasy drugiej wojny światowej, czy opisywał gangsterskie porachunki: każdy element posiadał odpowiednią otoczkę i został przedstawiony z właściwym realizmem. Dzięki temu czytelnik czuje atmosferę książki i nie może oprzeć się wrażeniu, że osobiście śledzi historię z jej kartek... Autor poświęca sporo uwagi swoim bohaterom, zarówno tym pierwszoplanowym, jak i tym nieco mniej ważnym. Każdy z nich otrzymuje kawałek miejsca, by przedstawić nam swoją historię, uczucia, być może po to by skłonić nas do okazania zrozumienia, współczucia. Otrzymujemy dzięki temu lepszy obraz sytuacji i toczących się wydarzeń, czujemy, że znamy tych ludzi, stają się nam poniekąd bliscy. Podobnie jest z miejscem, w którym toczy się akcja książki. Autor nie atakuje nas nudnawymi opisami, jednak w sprytny i interesujący sposób przemyca obraz Szczecinka i innych miejsc, gdzie toczy się akcja. Na tyle dokładnie, byśmy czytając, mieli je przed oczyma... Wielkim atutem powieści jest jej prosty, przystępny język. Piotr Rozmus posługuje się przyjemnym i swobodnym piórem, które zapada czytelnikowi w pamięć i nieco łagodzi grozę opisywanej historii. Muszę przyznać, że podczas lektury bardzo ciężko jest okiełznać emocje. Książka nie należy do łagodnych, momentami jest naprawdę brutalna i makabryczna, ale właśnie tego należy się spodziewać po mocnym thrillerze. Morderca, którego zwą Bestią, nie może zabijać w ładny sposób, jest zwyrodnialcem i postępuje bez litości. Z pewnością nie jest to książka dla wrażliwców, ale miłośnikom mocnej prozy polecam ją z całego serca! Ja osobiście mam zamiar śledzić dorobek literacki Piotra Rozmusa, jestem ciekawa, czym jeszcze mnie zaskoczy
Avatar użytkownika - Ruda_Wiedzma
Ruda_Wiedzma
Przeczytane:2014-05-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Przebudzenie
Piotr Rozmus0
Okładka ksiązki - Przebudzenie

Od okrutnych i krwawych wydarzeń, które rozegrały się w Szczecinku, mijają trzy lata. Lokalna społeczność powoli o nich zapomina, a miasto znów...