Biuro myśli znalezionych

Data wydania: 2013-07-04
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-937389-0-8
Dodał/a książkę: Iwona Wendreńska

Książka „Biuro Myśli Znalezionych” to zapis rozmów dziennikarza Marcina Zaborskiego, jakie przeprowadził w audycji pod tym samym tytułem, emitowanej od kilku lat na antenie radiowej Trójki. Bohaterowie tych spotkań to wybitni artyści, byli politycy, działacze społeczni, dziennikarze. Książka już 18 czerwca trafi do księgarń.

Bohaterowie książki to grono 20 osób o różnym spojrzeniu na świat i odmiennych przekonaniach. Są w tej książce poruszające, osobiste doświadczenia. Są refleksje na temat życia, miłości, pasji i poświęcenia. Jest też subiektywna ocena polskiej historii i współczesności. Swoista kolekcja myśli, które z kolei nas inspirują do myślenia. Dodatkową wartość książki stanowią zachowane w niej pytania specjalnych gości i słuchaczy Trójki, którzy brali udział w nagraniach rozmów.

Wśród rozmówców znaleźli się: Teresa Torańska, Janina Ochojska, Adam Nowak, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Stanisław Sojka, Jadwiga Staniszkis, Antoni Libera, Anda Rottenberg, ks. Leon Knabit, Ernest Bryll, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Kozłowski, Ewa Łętowska, Adam Daniel Rotfeld, s. Małgorzata Chmielewska, Julia Hartwig, Szewach Weiss, Agnieszka Duczmal, Michał Głowiński, Anna Czerwińska.

„Biuro myśli znalezionych” to dowód na to, że rozmowa nie musi polegać na słownej szermierce, tylko być intrygującą wymianą myśli, poglądów, spostrzeżeń. Tutaj nikt nikogo nie chce zmieniać, tylko próbuje podzielić się swoim doświadczeniem i jednocześnie stworzyć płaszczyznę porozumienia polegającą przede wszystkim na wzajemnym zaciekawieniu. Są to rozmowy konstruktywne, bez taktyki ataku i obrony, będące dialogiem, który ma pomóc w poznaniu i zrozumieniu siebie nawzajem.

Marcin Zaborski - politolog, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia od 2000 roku. Prowadzi audycje publicystyczne „Salon Polityczny Trójki” oraz „Puls Trójki”. Jest autorem i gospodarzem programu „Biuro Myśli Znalezionych”. Pracuje także jako wykładowca akademicki w Kate­drze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS w Warszawie.

Czasem, słuchając publicznych rozmów w Polsce, miałoby się ochotę podłożyć napisy mądrzejsze od słów rozmówców. Nie miałam tego wrażenia, czytając „Biuro Myśli Znalezionych”. Błyskotliwi goście, intymne wyznania i uniwersalne prawdy. Świetne przełożenie audycji radiowej na papier.
Manuela Gretkowska, pisarka

Kup książkę Biuro myśli znalezionych

Opinie o książce - Biuro myśli znalezionych

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa