Blaze

Język oryginału: amerykański
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Ilustracje: John Fulbrok III/ Mark Dye/ Londie Padelsky
Dodał/a książkę: Autor X

Blaze" - ostatnia powieść niejakiego Richarda Bachmana, czyli "mrocznej połowy" Stephena Kinga - to opowieść o losach Claytona Blaisdella juniora, o krzywdach, jakich doznał, i zbrodniach, które popełnił, a w szczególności o ostatniej z nich, porwaniu 6-miesięcznego dziedzica niebotycznej fortuny. To mroczny kryminał, który zaskakuje na zmianę komizmem i melancholią. Mierzący ponad dwa metry i ważący prawie sto trzydzieści kilogramów Clay Blaisdell (tytułowy Blaze) to kawał niezbyt rozgarniętego drania. Jego kłopoty z myśleniem zaczęły się we wczesnym dzieciństwie, kiedy ojciec zrzucił go ze schodów, a potem podniósł i zrzucił jeszcze raz. Mając kilkanaście lat Blaze ucieka z domu dziecka i poznaje George`a, przestępcę święcie przekonanego, że zjadł wszystkie rozumy. George wprowadza go w setki różnych przekrętów i jeden wielki plan: porwanie dziecka bogatych rodziców, dla których ostatnia gałązka rodzinnego drzewa musi być warta miliony. Jest tylko jeden problem: George umiera. Choć czy na pewno? Jakim więc cudem wciąż pomaga swojemu partnerowi w realizacji szalonego planu? Blaze ucieka w niebywałej śnieżnej burzy, a gliny depczą mu po piętach. Ma dziecko jako zakładnika, a przestępstwo stulecia zmienia się w wyścig z czasem w białym piekle lasów Maine... "Blaze" to książka napisana przez Stephena Kinga w najlepszych czasach jego twórczości, w połowie lat siedemdziesiątych. W niejasnych okolicznościach maszynopis trafił do schowka w bibliotece i przeleżał tam wiele lat, przeżywszy "śmierć" swojego autora (King zrezygnował z publikowania pod pseudonimem Richard Bachman w połowie lat osiemdziesiątych). Ta powieść udowadnia (podobnie jak na przykład debiutancka "Carrie"), że King to nie tylko mistrz horroru i budzącego grozę nastroju, ale także pisarz potrafiący dostrzec i opisać głębokie podłoże problemów swoich bohaterów - a jakie ono jest w tym przypadku? Odpowiedź na to pytanie czytelnicy znajdą w książce. Stephen King Amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W 2003 roku został odznaczony prestiżową nagrodą DCAL za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Jest autorem horrorów, które przeszły do klasyki gatunku, jak np. "Lśnienie", "Miasteczko Salem", "Podpalaczka". Nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem są: "Zielona Mila", "Oczy Smoka", "Bastion", 7-tomowy cykl powieści fantasy "Mroczna Wieża" oraz kryminał "Colorado Kid". King jest również właścicielem rozgłośni radiowej WKiT 100,3 Stephen King's Rock'n'Roll Station

Kup książkę Blaze

Opinie o książce - Blaze

Dopiero zaczynam swoją przygodę z literaturą o czarnym charakterze, nigdy nie sięgałam po taką, bo daleko jej do miłosnych perypetii...muszę przyznać jednak, że porwała mnie bardziej od niejednego romansu.

Postać głównego " złego" bohatera jest przedstawiona przez autora wprost idealnie. Opis ten sprawa , że od samego początku nie czujemy do niego złości i żadnej chęci zemsty. Nie czekamy na jego śmierć, wprost przeciwnie, mamy nadzieję, że on nie zginie a co najwyżej trafi do szpitala psychiatrycznego, gdzie będzie zył i to w nienajgorszych warunkach.

Postać zaskakująca , sympatyczna- daje poczucie niesprawiedliwości jakim się otaczamy . Bo tę historię napisało samo życie:(

Avatar użytkownika - djas
Przeczytane:2011-08-21, Ocena: 3, Przeczytałam,
Wielki marsz
Richard Bachman 0
Okładka ksiązki - Wielki marsz

Mroczna wizja przyszłości Stanów Zjednoczonych. Stu chłopców wyrusza w morderczy marsz-meta będzie tam, gdzie padnie przedostatni z nich...