Blondynka w Londynie

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-06-19
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788375965186
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę: Iwona Wendreńska

Ocena: 4.3 (10 głosów)

Dwadzieścia lat temu pracowałam w Londynie nielegalnie jako sprzątaczka. Wymiatałam kurz z zakamarków hotelu dla bezdomnych i z własnego serca. Byłam Kopciuszkiem w kraju lepszych ludzi.

Dwadzieścia lat później, w lipcu 2012 r. wracam do Londynu na specjalne zaproszenie Komitetu Igrzysk Olimpijskich. Dostaję złotą pochodnię, oficjalny biały strój i na oczach całego świata biegnę w sztafecie z ogniem olimpijskim.

Kiedyś byłam Kopciuszkiem. Teraz jestem królową. Królową mojego życia. Beata Pawlikowska

Najnowsza książka znanej podróżniczki zabiera nas na wędrówkę w czasie i w przestrzeni. Igrzyska Olimpijskie w Londynie, wyjątkowo deszczowy lipiec, angielskie śniadanie i udział w sztafecie z ogniem olimpijskim. Beata Pawlikowska zabiera nas też w podróż w przeszłość do czasów, kiedy jako Kopciuszek przybyła do Londynu z komunistycznej Polski i pracowała nielegalnie jako sprzątaczka w hotelu dla bezdomnych. Ale Kopciuszek – jak pisze Beata Pawlikowska - to tylko stan umysłu. Równie łatwo można stać się Jamesem Bondem.

Kup książkę Blondynka w Londynie

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:,
Po co Blondynka pojechała do  Londynu?   Przecież trudno tam spotkać ludożerców, niełatwo trafić na nieprzebyty gąszcz dżungli albo natknąć się na coś prawdziwie egzotycznego. Czego więc słynna polska podróżniczka szukała w brytyjskiej stolicy?   Czytelną podpowiedź stanowią zamieszczone na okładce książki Blondynka w Londynie zdjęcia. Biały dres z wyhaftowanym napisem Londyn 2012 oraz charakterystycznymi pięcioma kołami, a także złoty przedmiot w dłoniach autorki sporo wyjaśniają. Czy zatem tym razem czeka nas opowieść olimpijska?   Wbrew pozorom – nie do końca. Bo choć Beata Pawlikowska faktycznie sporo uwagi poświęca swojemu udziałowi w sztafecie z ogniem olimpijskim, wydaje się, że na tym jej zainteresowanie sportową rywalizacją się kończy. Pozostałą część pobytu na Wyspach wypełniły jej poszukiwanie śladów własnej przeszłości – wszak jako młoda dziewczyna właśnie Londyn wybrała na miejsce ucieczki i poszukiwania sensu życia. To tu przybyła jako – jak to sama określa – Kopciuszek, marząc, by ktoś odmienił jej los. To tu podjęła pracę hotelowej sprzątaczki, nie przestając marzyć o rzeczach wielkich i ciekawych, o dalekich podróżach i pisaniu książek.   Trudno zaprzeczyć znaczeniu zmian, jakie w niej zaszły: choć odwiedza Londyn pod tym samym imieniem i nazwiskiem, poniekąd stała się w tym czasie inną osobą, o odmiennej samoocenie, sposobie myślenia ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Blondynka w Londynie

Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 ksiazek, Mam,
Nie ma egzotyki,ale Londyn to miasto wielu kultur,ciekawa książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Jeśli ktoś się spodziewa, że jest to subiektywny przewodnik po Londynie, to czeka go spore rozczarowanie. Autorka opisuje swoją przygodę z Londynem, kiedyś pracowała tam nielegalnie, dzisiaj wraca aby pobiec w sztafecie olimpijskiej. Fajne fotografie, kilka cennych uwag o mieście i stanowczo za dużo "paraolimpijskich opisów". Właściwie książka powinna mieć nazwę Blondynka biegnąca w sztafecie w Londynie, bo więcej o sztafecie niż o samym mieście jest w tej książce. Plus jak zawsze kilka "życiowych tipsów" i zabawne rysuneczki. Książkę dostałam w prezencie, sama nie zakupiłabym tej pozycji. Dla wielbicieli Pawlikowskiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki-2014, Mam,
Wspaniały przewodnik po Londynie opowiadający ciekawe sytuacje, które przydarzyły się autorce w tym kraju :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Książkę czyta się bardzo szybko. Można w niej znaleźć cudne zdjęcia i charakterystyczne dla autorki rysunki. Momentami lektura wzrusza, bo autorka zagląda w głąb swojej duszy, namawia do polubienia samej siebie, inaczej nigdy nie osiągnie się spokoju ducha. Dodatkowo zawiera ciekawe informacje na temat Igrzysk Olimpijskich.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Bardzo pozytywna książka. Autorstwa Beaty Pawlikowskiej, więc jakże mogłoby być inaczej? Tę małą książeczkę czyta się jednych tchem, jedną trzecią objętości zajmują zdjęcia. Dla miłośników Londynu, i nie tylko, bezcenne! Beata biegła ze sztafetą olimpijską w Londynie, co skłoniło ją do powrotu do przeszłości. Lata wcześnie pracowała w stolicy Anglii w hotelu, restauracji - była człowiekiem od wszystkiego. Czuła się źle i pozwalała się tak traktować. Teraz wróciła, by wziąć udział w tak ważnej inicjatywie, jako szczęśliwy człowiek. Jak tego dokonała? Przeczytajcie! Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - darr2
darr2
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Bardzo dobra ksiązka podróżniczo - życiowa. Lekko się czyta, zawiera przepiękne fotografie, autorstwa Pani Beaty:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Zetka_Siedlce
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam,
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Avatar użytkownika - Atka0606
Atka0606
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kurs szczęścia. Tom 3
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Kurs szczęścia. Tom 3

Podświadomość jest jak dzikie, przestraszone zwierzątko. Trzeba je cierpliwie i wytrwale oswajać - bo dopiero wtedy pozwoli ci podejść bliżej i naprawdę się poznać. ...

Piekę chleb i ciastka
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Piekę chleb i ciastka

Piekę prawdziwy, zdrowy chleb! I wymyśliłam jak upiec 100% zdrowe ciastka!W tej książce znajdziesz wszystkie wskazówki i przepisy - jak zrobić zakwas...

Reklamy