Blondynka w Londynie

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-06-19
Kategoria: Podróżnicze
Dodał/a książkę: Iwona Wendreńska

Dwadzieścia lat temu pracowałam w Londynie nielegalnie jako sprzątaczka. Wymiatałam kurz z zakamarków hotelu dla bezdomnych i z własnego serca. Byłam Kopciuszkiem w kraju lepszych ludzi.

Dwadzieścia lat później, w lipcu 2012 r. wracam do Londynu na specjalne zaproszenie Komitetu Igrzysk Olimpijskich. Dostaję złotą pochodnię, oficjalny biały strój i na oczach całego świata biegnę w sztafecie z ogniem olimpijskim.

Kiedyś byłam Kopciuszkiem. Teraz jestem królową. Królową mojego życia. Beata Pawlikowska

Najnowsza książka znanej podróżniczki zabiera nas na wędrówkę w czasie i w przestrzeni. Igrzyska Olimpijskie w Londynie, wyjątkowo deszczowy lipiec, angielskie śniadanie i udział w sztafecie z ogniem olimpijskim. Beata Pawlikowska zabiera nas też w podróż w przeszłość do czasów, kiedy jako Kopciuszek przybyła do Londynu z komunistycznej Polski i pracowała nielegalnie jako sprzątaczka w hotelu dla bezdomnych. Ale Kopciuszek – jak pisze Beata Pawlikowska - to tylko stan umysłu. Równie łatwo można stać się Jamesem Bondem.

Kup książkę Blondynka w Londynie

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Po co Blondynka pojechała do  Londynu?   Przecież trudno tam spotkać ludożerców, niełatwo trafić na nieprzebyty gąszcz dżungli albo natknąć się na coś prawdziwie egzotycznego. Czego więc słynna polska podróżniczka szukała w brytyjskiej stolicy?   Czytelną podpowiedź stanowią zamieszczone na okładce książki Blondynka w Londynie zdjęcia. Biały dres z wyhaftowanym napisem Londyn 2012 oraz charakterystycznymi pięcioma kołami, a także złoty przedmiot w dłoniach autorki sporo wyjaśniają. Czy zatem tym razem czeka nas opowieść olimpijska?   Wbrew pozorom – nie do końca. Bo choć Beata Pawlikowska faktycznie sporo uwagi poświęca swojemu udziałowi w sztafecie z ogniem olimpijskim, wydaje się, że na tym jej zainteresowanie sportową rywalizacją się kończy. Pozostałą część pobytu na Wyspach wypełniły jej poszukiwanie śladów własnej przeszłości – wszak jako młoda dziewczyna właśnie Londyn wybrała na miejsce ucieczki i poszukiwania sensu życia. To tu przybyła jako – jak to sama określa – Kopciuszek, marząc, by ktoś odmienił jej los. To tu podjęła pracę hotelowej sprzątaczki, nie przestając marzyć o rzeczach wielkich i ciekawych, o dalekich podróżach i pisaniu książek.   Trudno zaprzeczyć znaczeniu zmian, jakie w niej zaszły: choć odwiedza Londyn pod tym samym imieniem i nazwiskiem, poniekąd stała się w tym czasie inną osobą, o odmiennej samoocenie, sposobie myślenia ...

Opinie o książce - Blondynka w Londynie

Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 ksiazek, Mam,
Nie ma egzotyki,ale Londyn to miasto wielu kultur,ciekawa książka.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Jeśli ktoś się spodziewa, że jest to subiektywny przewodnik po Londynie, to czeka go spore rozczarowanie. Autorka opisuje swoją przygodę z Londynem, kiedyś pracowała tam nielegalnie, dzisiaj wraca aby pobiec w sztafecie olimpijskiej. Fajne fotografie, kilka cennych uwag o mieście i stanowczo za dużo "paraolimpijskich opisów". Właściwie książka powinna mieć nazwę Blondynka biegnąca w sztafecie w Londynie, bo więcej o sztafecie niż o samym mieście jest w tej książce. Plus jak zawsze kilka "życiowych tipsów" i zabawne rysuneczki. Książkę dostałam w prezencie, sama nie zakupiłabym tej pozycji. Dla wielbicieli Pawlikowskiej.
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki-2014, Mam,
Wspaniały przewodnik po Londynie opowiadający ciekawe sytuacje, które przydarzyły się autorce w tym kraju :)
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Książkę czyta się bardzo szybko. Można w niej znaleźć cudne zdjęcia i charakterystyczne dla autorki rysunki. Momentami lektura wzrusza, bo autorka zagląda w głąb swojej duszy, namawia do polubienia samej siebie, inaczej nigdy nie osiągnie się spokoju ducha. Dodatkowo zawiera ciekawe informacje na temat Igrzysk Olimpijskich.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Bardzo pozytywna książka. Autorstwa Beaty Pawlikowskiej, więc jakże mogłoby być inaczej? Tę małą książeczkę czyta się jednych tchem, jedną trzecią objętości zajmują zdjęcia. Dla miłośników Londynu, i nie tylko, bezcenne! Beata biegła ze sztafetą olimpijską w Londynie, co skłoniło ją do powrotu do przeszłości. Lata wcześnie pracowała w stolicy Anglii w hotelu, restauracji - była człowiekiem od wszystkiego. Czuła się źle i pozwalała się tak traktować. Teraz wróciła, by wziąć udział w tak ważnej inicjatywie, jako szczęśliwy człowiek. Jak tego dokonała? Przeczytajcie! Polecam!
Avatar użytkownika - darr2
darr2
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Bardzo dobra ksiązka podróżniczo - życiowa. Lekko się czyta, zawiera przepiękne fotografie, autorstwa Pani Beaty:)
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 3, Przeczytałam,
Kurs szczęścia. Tom 3
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Kurs szczęścia. Tom 3

Podświadomość jest jak dzikie, przestraszone zwierzątko. Trzeba je cierpliwie i wytrwale oswajać - bo dopiero wtedy pozwoli ci podejść bliżej i naprawdę się poznać. ...

Piekę chleb i ciastka
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Piekę chleb i ciastka

Piekę prawdziwy, zdrowy chleb! I wymyśliłam jak upiec 100% zdrowe ciastka!W tej książce znajdziesz wszystkie wskazówki i przepisy - jak zrobić zakwas...