Był tu Amadeusz

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2012-03-29
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7805-086-5
Liczba stron: 84
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

A gdyby w twojej szkole pojawił się nagle Amadeusz? Tak, właśnie TEN Amadeusz – Wolfgang Amadeusz Mozart. Tyle że wyglądałby jak twój kolega z klasy, na przykład Janek. To właśnie wydarzyło się w pewnym malowniczym miasteczku na północy Polski. Niebiańska Góra zdecydowała, że pora pomóc Ziemianom, przynajmniej w kilku sprawach, bo sami nie dadzą sobie rady. Wybitni przedstawiciele ludzkości zamieniają się więc na pewien czas miejscami z duszami wybranych osób, które w tym czasie przechodzą kuracje mentalne zafundowane im przez Zespół Centralnej Energii Kosmosu.

Janek, uczeń drugiej klasy gimnazjum, do tej pory uznawany za największego łobuza i rozrabiakę, zaczyna się dziwnie zachowywać. Odnosi się serdecznie do rodziców i dyskutuje z nimi przy śniadaniu, a w szkole zadziwia woźnego, nauczyciela historii, w końcu zaś samego dyrektora. Oczywiście tak naprawdę to nie Janek, tylko Amadeusz, który został wysłany na Ziemię z misją. Ma obudzić senne miasteczko, gdzie nie segreguje się odpadów, gdzie śmieci trafiają częściej do rzeki niż na wysypisko albo też są palone na przydomowym podwórku, słowem, gdzie nie dba się o otaczające człowieka środowisko. W wypełnieniu zadania pomaga mu koleżanka z klasy, Kaśka, która zostaje wtajemniczona w szczegóły misji. Wkrótce nawiązuje się między nimi nić sympatii, a może nawet czegoś więcej…

Intrygująca akcja obfitująca w akcenty humorystyczne – zwłaszcza gdy Amadeusz zapomni, że wszyscy uważają go za Janka albo gdy znajdzie się w pobliżu jakiegoś instrumentu muzycznego. Wielowątkowa opowieść podejmująca tematy związane nie tylko z ochroną środowiska, ale także z opieką nad zwierzętami, wrażliwością na drugiego człowieka, podejściem dorosłych – a w szczególności nauczycieli – do dzieci i młodzieży.

Czy Amadeuszowi uda się zmienić mieszkańców sennego miasteczka? Czy zdobędzie nowych przyjaciół i pomocników? Jak ułożą się jego relacje z Kaśką? A co z Jankiem, czy powróci na Ziemię? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, odpowiedzi czekają w świetnie napisanej, barwnej, wciągającej, przygodowej i fantastycznej opowieści "Był tu Amadeusz" autorstwa Beaty Herzog.

Kup książkę Był tu Amadeusz

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Społeczna odpowiedzialność kosmosu   Dzień po dniu, każdy z nas produkuje góry śmieci i nawet nie jesteśmy świadomi tego, jak destrukcyjnie wpływamy na środowisko. Puszki i plastikowe butelki wrzucamy do ogólnego pojemnika, nie chcąc tracić czasu na segregację, bądź też zrzucając odpowiedzialność za planetę na innych. Nadmiernie używamy foliowych worków, które rozkładają się setki lat, zaś uszkodzony sprzęt podrzucamy nocą pomiędzy drzewami lub w pobliżu śmietników osiedlowych. Aby zaoszczędzić nieco na wywozie śmieci, palimy je, a baterie alkaliczne (mimo wyznaczonych punktów, gdzie można je oddać) wrzucamy do kosza, nie bacząc na konsekwencje naszego zachowania. Nazywając siebie cywilizowanymi, zachowujemy się jednocześnie karygodnie, cechuje nas brak szacunku, zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i wobec przyrody. Nic dziwnego, że mieszkańcy Nieba w końcu postanowili zainterweniować i przerwać ten proces autodestrukcji. A przynajmniej podjąć taką próbę. W istotę misji wszystkich Wielkich, którzy odeszli, robiąc miejsce swoim następcom, wprowadza nas Beata Herzog, zaś jej książeczka Był tu Amadeusz to historia, którą powinni poznać wszyscy, niezależnie od wieku, rasy, płci czy wyznania. Autorka przenosi nas w niebiańskie przestworza, by za sprawą mądrych dusz uświadomić czytelnikom, jakie zagrożenie ciąży nad Ziemią. Uwrażliwiając nas na problem, ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Był tu Amadeusz

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy