Charlie i fabryka czekolady

Tytuł oryginału: Charlie and the Chocolate Factory
Tłumaczenie: Magdalena Heydel
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: fluokid

Pan Wonka ma pomysły doprawdy nie z tego świata: w swej sławnej fabryce czekolady wymyśla niesłychane smakołyki, ale nikt jeszcze nie był w środku ani nie widział pana Wonki! Charlie Bucket nie może uwierzyć w swoje szczęście, kiedy znajduje Złoty Talon, który pozwala mu zwiedzią wspaniała fabrykę. Ale i tak nawet nie przeczuwa, jakie go jeszcze czekają niespodzianki.

Kup książkę Charlie i fabryka czekolady

Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Charlie i fabryka czekolady to opowieść o chłopcu , który pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Charlie mieszka razem z rodzicami oraz z dwiema babciami i dwoma dziadkami. Na barkach ojca chłopca - pana Bucketa - spoczywa ciężar utrzymania tak licznej rodziny. Jednak i on nie zarabia zbyt wiele, pracując w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzina Bucketów ma finansowe problemy, którym musi stawiać czoła każdego dnia. Bywa tak źle, że rodzice Charliego zmuszeni są zmniejszać porcje posiłków, które mama chłopca i tak przygotowuje z najtańszych produktów. Charlie uwielbia czekoladę w każdej postaci, jednak jego rodziny na nią nie stać. Cóż za tortury przeżywa ten mały chłopiec, codziennie wracając ze szkoły, przechodząc koło fabryki i czując rozlewający się w powietrzu zapach upragnionego smakołyku! Rodzina chłopca wiedziała, co sprawia mu największą przyjemność i o czym marzy. W związku z tym co roku na urodziny Charlie jako prezent dostawał jedną czekoladkę, której jedzenie zamieniał w swoisty rytuał, przeciągany w nieskończoność. Państwo Bucketowie stanowią kochającą się rodzinę. Choć wielu materialnych rzeczy im brakuje, mają to, co najważniejsze - rodzinne ciepło i wzajemną miłość. Często spędzają razem czas. Dziadkowie opowiadają Charliemu różne historie. Najciekawsza dla chłopca jest jednak ta o mijanej codziennie tajemniczej Fabryce Czekolady pana Wonki ...

Opinie o książce - Charlie i fabryka czekolady

Avatar użytkownika - Elfik_Book
Elfik_Book
Przeczytane:2015-02-10, Przeczytałam,
Charlie jest zwykłym chłopcem, którego rodzina jest bardzo biedna. Mieszka wraz ze swoimi rodzicami oraz dziadkami w małym domku obok największej fabryki czekolady na świecie – fabryki Willi'ego Wonki. Chłopiec raz na rok w swoje urodziny dostaje tabliczkę czekolady. Niestety wszystko się zmienia, gdy tata Charliego traci pracę. W tym samym czasie Wilii Wonka po latach postanawia w puścić do fabryki ludzi, a dokładnie pięcioro dzieci. Na cały świat zostają rozprowadzone tabliczki czekolady, gdzie w pięciu znajdują się Złote Bilety.  Charlie ma nadzieję, że znajdzie go w swojej urodzinowej tabliczce, jednakże ku rozpaczy chłopca tak się nie dzieje. Dopiero szczęśliwy traf sprawia, że Charlie znajduje Złoty Bilet i udaje się do najsławniejszej fabryki czekolady. Co znajduje się w fabryce czekolady? Czemu Wonka zamknął ją? I kto w niej pracuje? Myślę, że każdy kojarzy tę książkę, a jeśli nie książkę, to film, który zyskał rozgłos. Długie lata nie wiedziałam, że film jest na podstawie książki. Dopiero jakiś czas temu dowiedziałam się o tym fakcie. Zwykle nie czytam książek, kiedy obejrzałam już film, ale w tym przypadku zmieniłam swoje zasady. Zbyt kocham czekoladę, by nie przeczytać tej książki. Czy teraz tego żałuję? Oczywiście, że nie. Książka jest krótka, jednakże przekazuje nam wiele wiedzy. Sam świat, który stworzył Roal Dahl jest niesamowity. Pomysł stworzenia tej fabryki ...
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2017-09-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Ksiazke czytalam razem z siostrzenica ,ktora ma ja za lektore szkolna.Opowiada o chlopcu i mieniem  Charlie.  Jest  on biednym chłopcem żyjącym wraz z rodzicami i czwórką dziadków. Uwielbia czekoladę, ale niestety jest tak biedny,ze dostaje ja tylko raz w roku, w dniu swoich urodzin. Pewnego dnia wracajac ze szkoly znajduje banknot za ktory postanawia kupic sobie czekolade.Znajduje w niej zloty kupon upowazniajacy do zwiedzania fabryki czekolady   Willy Wonka.Kuponow jest 5 wiec piecioro dzieci  w tym Chcarlie bierze udzial w niezwyklej przygodzie .Ksiazka jak dla mnie doroslej raczej slodkawa  ale mojej siostrzenicy sie podobala.Przypomina nieco przygody Alicji w krainie czarow bo tu tez dzieja sie niesamowite rzeczy.

Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Super świetna zabawa
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Mimo że zawiera wiele nauk, to dzieci chętnie ją czytają i nie czują jej dydaktyzmu.
Avatar użytkownika - jula0909
jula0909
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jak dla mnie jest to książka pełna wrażeń . Na początku wcale nie myślałam o takim zakończeniu . Polecam ją wszystkim starszym i młodszym . Jest to super książka mam na dzieję , że wam też się spodoba. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika - Glonek
Glonek
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czytając w moim wieku książkę dla dzieci, czułam rozrzewnienie i trochę żalu, że nie mogłam jej przeczytać jako szkolnej lektury. Proste prawdy i przestrogi przemycone przez autora, świetnie wykreowane postacie i zakończenie dające nadzieję, że dobro i prostota owocują. Typowa bajka. A może właśnie, jako dorośli, powinniśmy sięgać po bajki? Żeby sobie przypomnieć o co w tym życiu chodzi? :)
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Po książkę sięgnęłam z ciekawości, ponieważ... mój dziewięcioletni syn jest nią zachwycony i zaczął ją czytać po raz czwarty! Chciałam więc sama się przekonać. Ja już wyrosłam z takich opowiastek, jednak dla młodszego pokolenia: polecam jak najbardziej! Sama śmiałam się w niektórych momentach, czasem żal mi było bohaterów. Jest to historia z morałem: łakomstwo, chciwość, próżność i lenistwo nie popłaca, a dobro i skromność zostają nagrodzone. Najcudowniejsze jednak było to, że kiedy skończyłam czytać podszedł syn i zapytał: "Mamo, a co się Tobie najbardziej podobało?" i sam zaczął opowiadać... Bezcenne chwile.
Książka przyjemna, ale zdecydowanie dla dzieci :) Czytałam ją pisząc pracę o filmach Tima Burtona.
Powinnam sobie wcześniej przypomnieć, że nie podobały mi się "Czarownice" Dahla, a film o Charliem też nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia - oszczędziłabym trochę czasu. Nawet jeśli przesłanie powieści jest słuszne, to jej forma zupełnie do mnie nie trafia, ot, zbiór dziwności. (Ocena: 3/6)
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek 2017,

Świetna i pouczająca książka dla dzieci. Nie miałam okazji przeczytać jej w wieku szkolnym więc postanowiłam nadrobić zaległości. Książka napisana w wesołym żartobliwym klimacie ze świetnymi rysunkami Quentina Blake które rozbawią każdego młodego czytelnika.
Każde dziecko na pewno marzy o dostaniu się do fabryki czekolady gdzie znajdzie najróżniejsze i najdziwniejsze słodycze. Tam dosłownie płynie rzeka czekolady i dzieją się rzeczy o jakich nam się nie śniło. Książka to podróż do krainy naszych dziecięcych marzeń.
Charlie główny bohater jest biednym dzieckiem. Mieszka z rodzicami i dzieciakami w małym drewnianym domku gdzie jest tylko jedno łóżko na dodatek nie opuszczane przez dziadków. Odkąd tata Charliego stracił prace rodzina głoduje. Marzeniem chłopca jest odwiedzenie słynnej fabryki czekolady, które to marzenie pewnego dnia zostaje spełnione.
Do fabryki słynny Willy Wonka zaprasza piątkę dzieci. Pozostali towarzysze bohatera to rozpieszczone i niegrzeczne dzieci. Każdy ma swoją specyficzną wadę. Podczas zwiedzania nikt nie wie ze właściciel fabryki wpadł na niesamowity pomysł naprawiania wad i szukania dziecka idealnego.
Ksiąska nie tylko rozśmiesza ale także wiele uczy. W ciekawy sposób przekazuje dziecku ze nie warto być łakomczuchem ani spędzać całych dni przed telewizorem, żuć gumy w miejscach gdzie nie wypada ani uważać ze wszystko nam się należy. Książka ukazuje prawdziwe wartości ale najważniejsze uczy współczucia i empatii dla tych którzy maja od nas mniej i pokazuje ze ci biedniejsi mogą być naprawdę wartościowymi ludźmi.
Jeśli dziecko nie miało tej książki za lekturę gorąco zachęcam żeby rodzice mu ja podsunęli. Naprawdę warto.

Avatar użytkownika - tomciu09
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czarodziejski palec
Roald Dahl0
Okładka ksiązki - Czarodziejski palec

Czy byliście kiedyś na kogoś naprawde źli? Nawet jeśli tak, to chyba nie zamieniliscie tej osoby w coś innego, prawda? Tymczasem kiedy nasza bohaterka...

Żyrafa, Peli oraz ja
Roald Dahl0
Okładka ksiązki - Żyrafa, Peli oraz ja

Weźcie żyrafę o magicznej szyi, pelikana mającego dziób o ruchomej pokrywie i bardzo energiczną małpę, a co otrzymacie? Oczywiście, najsłynniejszą na świecie...