Chłopcy z placu broni

Zamknijmy na chwilę oczy i przenieśmy się do swojego ulubionego miejsca z czasów dzieciństwa. Było to dla nas coś ważnego, prawda? Było to miejsce, w którym chciało się spędzać każdą wolną chwilę, bez względu na wszystko. Dla jednych takim miejscem było podwórko, huśtawka, czy choćby las. Wiele miejsc i jeszcze więcej wspomnień.

W książce Chłopcy z Placu Broni, poznajemy historię walki o właśnie takie miejsce. Chłopcy mieli swoje miejsce, którym był plac. Ten plac był dla nich czymś ważnym, czymś tak ważnym, jak ojczyzna dla żołnierza. Znajomi, zabawy i spotkania odbywały się właśnie tam. Było pięknie aż do czasu pojawienia się grupy chcącej przejąć ów plac. Chłopcy oczywiście nie dali się i bronili to miejsce przed Czerwonoskórymi.

Ferenc Molnar pokazuje, jak powinna wyglądać walka o coś, co się kocha. Ujrzymy poświęcenie dla „wyższego” celu, które zahacza nawet o czyjeś życie... Piękna i zarazem smutna historia, która pokazuje prawdziwą odwagę i dumę, jaką posiadali nasi bohaterzy.

Informacje dodatkowe o Chłopcy z placu broni:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-12-04
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN: 9788310120410
Tytuł oryginału: A Pal utcai fiuk
Język oryginału: węgierski
Tłumaczenie: Mortkiewiczowa Janina

Kup książkę Chłopcy z placu broni

Chłopcy z placu broni - opinie o książce

Avatar użytkownika - kasiastm
kasiastm
Przeczytane:2019-01-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Książka opowiada o losach małego Nemeczka, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia im, że jego odwagą i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na  Placu Broni, pomiędzy chłopcami bawiącymi się w ogrodzie botanicznym.

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Ocena: 4, Przeczytałam,

"Chłopcy z placu broni" to opowieść o prawdziwych bohaterach. Bohaterach podwórkowych. W każdym razie bohater podwórkowy to tez bohater.
Od wielu lat książka ta czytana jest jako lektura obowiązkowa w szkołach podstawowych. To właśnie w szkole człowiek uczy się co jest dobre, a co złe, o co trzeba walczyć, a co sobie darować.
Każdy człowiek w danym wieku ma swoje wartości, które będą dla niego cenne, dla tych dzieci z książki najwyższą wartością jest podwórko, miejsce do zabaw. Co się rodzi w człowieku gdy ktoś mu chcę jakąś rzecz odebrać? Rodzi się bunt i chęć walki mimo wszystko. Tak też jest w tej książce. Tutaj rozgrywa się prawdziwa walka o plac... plac młodości chłopców.
Lektura ta uczy młode pokolenie, że o cenne sprawy trzeba walczyć do upadłego i nie poddawać się. Jeżeli ktoś niesłusznie chce mi coś odebrać to mam prawo reagować i bronić się. Ciekawe czy autor wiedział, że jego zwykła książka stanie się niezwykłą lekturą. Jeżeli miał taki zamiar to mu się to udało.

Książka  piękna  opowiadająca  o młodych chłopcach. Na koniec można  się poplakac ze wzruszenia. Bardzo  polecam.

Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Naprawdę bardzo wzruszająca książka. Naprawde warto ją przeczytać. Opowiada ciekawą historię o swego rodzaju poświęceniu i oddaniu. Jedyne co chciałabym zmienić to koniec. Wzruszyłam się czytając o śmierci Nemeczka. Niestety wiem też, ze gdyby on jednak przeżył książka nie zapadłaby mi tak w pamieci.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Naprawdę warto było wrócić do tej lektury. Dopiero po tylu latach czytając ją po raz drugi dostrzegam wartości jakie niesie. Wydaje się, że to opowieść o chłopcach, dzieciach bawiących się w wojnę. Gdzie nie każdy może być równy. Ktoś mniejszy jest wykorzystywany i poniżany. Niesie ze sobą współczucie dla jednego jedynego szeregowca ale tu przecież chodzi o zabawę. Jednak są przyjaciółmi, chłopcy bawiący się na placu pod budowę, grający w piłkę w czasie wolnym, chodzący do szkoły tak jak każdy z nas Gdy jednak pojawia się wróg wszystko staje się inne. Nie raz zdarzało się, że starsi chłopcy dokuczali młodszym, zabierali im zabawki, nie raz dochodziło do bijatyki tak to widzą dorośli. Bohaterowie książki widzą to inaczej. Czują się jak prawdziwi żołnierze i to nie byle jacy. Teraz liczy się honor i ojczyzna. Zwykła zabawa uczy prawdziwego patriotyzmu. Gotowość do poświęceń jaką niektórzy dorośli nie są w stanie sobie wyobrazić ujawnia się u dzieci. Lektura uczy jak ważna jest przyjaźń i przebaczenie. Mówi o zdradzie, bohaterstwie, taktyce wojennej choć wszytko to dzieje się na placu do zabawy. Poważne tematy splatają się z tymi całkowicie niepoważnymi jak choćby przygody Związku Kitowców. To razem tworzy wspaniała i wzruszającą opowieść. Łzy same cisną się do oczu. Zachęcam wszystkich, którzy nie sięgnęli po Chłopców z Placu Broni z przymusu w podstawówce, żeby przeczytali w dowolnym wieku dla siebie.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Piękna książka o wartościach, które mam wrażenie odchodzą już do lamusa. Przyjaźń, poświęcenie, odwaga, honor, lojalność, a przede wszystkim miłość do małej ojczyzny i wysoka ceną, jaką przyszło za nią zapłacić jednemu z chłopców to elementy, które składają się na tę wzruszającą książkę. Historia, która rozgrywa się w Budapeszcie w XIX wieku jest poruszająca i intrygująca, a przede wszystkim uniwersalna.
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Dziwnym zbiegiem okoliczności jakoś ominęłam tę ścieżkę, która prowadziła do Ernesta Nemeczka, Jonasza Boki i innych chłopców z Placu Broni. Odkryłam ją dopiero teraz i z wielkim zachwytem czytałam nawet nie tyle, o świecie, którego już nie ma, co o zasadach, które budowały stosunki międzyludzkie. Przyjaźń, honor, odwaga, poświęcenie, odpowiedzialność. Chciałabym się mylić, ale gdy patrzę na swoich uczniów nie zauważam w nich takich cech, tego szczególnego ognia i oddania, który świadczy o niezwykłym pięknie duszy. Jest "zwała", zabawa, jest przemoc, są drwiny, jest każdy w swoją stronę. Oczywiście to uogólnienie, ale trend jest widoczny. Czy to ten świat się tak zmienił, czy Ferenc Molnar wykreował utopię?
jak się oryczałam na końcu... świetna książka.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2012-12-26,
Bardzo piękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni. ,, Chłopcy z placu broni' jest jedną z moich ulubionych książek.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-04-23,
bardzo mi się podobała na końcu się popłakałam
Avatar użytkownika - ikapolka
ikapolka
Przeczytane:2019-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jedna z najbardziej wzruszających lektur szkolnych. Piękna historia o odwadze, honorze, przyjaźni, lojalności, poświęceniu i bohaterstwie.

Avatar użytkownika - serekvaniliowy
serekvaniliowy
Przeczytane:2017-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Jest to książka, która podbiła moje serce.

Avatar użytkownika - hyphenate
hyphenate
Przeczytane:1998-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Klasyka literatury młodzieżowej i bez wątpienia najlepsza książka węgierskiego pisarza. Wspaniała, wzruszająca opowieść. Ponadczasowa.

Chłopcy z placu broni
Ferenc Molnar0
Okładka ksiązki - Chłopcy z placu broni

Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców - uczniów budapesztańskiego gimnazjum - którzy...