Chrześcijańscy Królowie Lechii

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-08-30
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę: czytam

Książka opisuje panowanie 28 władców chrześcijańskich w Lechii inaczej Polanii w ramach Wielkiej Dynastii Lechitów, w okresie średniowiecza od X do XIV wieku, w oparciu o polańskie i zagraniczne kroniki, roczniki i dzieła historyczne. Autor prezentuje w niej odmienne i według niego, bardziej realne spojrzenie na Średniowiecze, przytaczając m.in. poniższe fakty:

• wprowadzano okrutny system feudalno-religijny pod groźbą miecza i kar, co wywoływało bunty ludu Ariów-Słowian,

• cesarstwo Polanii przetrwało tylko 38 lat (w kronikach principum Polonorum, principum Poloniae, Polonorum imperium, totus superioritas imperii i na denarze Princes Polonie),

• ogółem panowało 28 władców, w tym 3 cesarzy (król królów, princeps, primus) oraz 8 królów i 17 książąt,

• to nie książę Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków,

• zainstalowano na 300 lat papieskie, krzyżackie wojska okupacyjne – na jej terenie i w Prusach.

Autor podkreśla, że pomimo tylu negatywnych, wrogich działań i zdarzeń, władcy lechiccy potrafili się skutecznie bronić i finalnie przywrócić do życia w XIV wieku - Królestwo Lechii inaczej Polanii.

Jeśli kupicie książkę Chrześcijańscy królowie Lechii lub Słowiańscy królowie Lechii internetowej księgarni Wydawnictwa Bellonakorzystając z hasła granice, otrzymacie aż 35% rabatu!

Kup książkę Chrześcijańscy Królowie Lechii

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2017-06-17, Ocena: 3, Przeczytałam,
Chrześcijańscy królowie Lechii to kontynuacja rozważań autora, znanego z książki Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna. Dla tych czytelników, którzy zetknęli się już z twórczością Janusza Bieszka to albo gratka, albo kolejna, nie mająca oparcia w faktach, bajka. Autor ma tak wielu zwolenników, jak i przeciwników, dotyka bowiem spraw, które od lat wydają się już ostatecznie opisane i wyjaśnione, przedstawiając je w innym świetle, powołując się na źródła, m.in. kronikę Prokosza, określoną jako osiemnastowieczne fałszerstwo Przybysława Dyjamentowskiego. Innym źródłem jest kronika Kagnimira, jedenastowiecznego kronikopisarza. Oba teksty - jak i szereg innych, na które w rozległej bibliografii powołuje się Bieszk - są wedle autora prawdziwym opisem początków państwa polskiego, będącego częścią Lechii, istniejącej już kilkaset lat przed Chrystusem. Bieszk podkreśla, że cała polska historiografia opiera się nie na tekstach słowiańskich, ale na propagandowych kronikach z kręgu kultury niemieckiej, nieprzychylnej zarówno młodemu państwu, jak i jego nowo ochrzczonym władcom. Skupienie się jedynie na tych źródłach zafałszowuje prawdziwy obraz dziejów państwa. Co więcej, Bieszk ukazuje, jak wiele ogniw łączy pierwszych władców Polski z takimi postaciami jak Karol Wielki, perski król Dariusz, a nawet Aleksander Macedoński. Nie trzeba dodawać, że poprzez swoje testy i w odniesieniu do cytowanych źródeł Bieszk podnosi wartość Polski ...

Opinie o książce - Chrześcijańscy Królowie Lechii

Cywilizacje kosmiczne na ziemi
Janusz Bieszk0
Okładka ksiązki - Cywilizacje kosmiczne na ziemi

Autor na wstępie, przedstawia chronologię i dzieje głównych cywilizacji (koloni) kosmicznych, działających na planecie Ziemia, wiele tysięcy lat...

Królowie Lechii i Lechici w dziejach
Janusz Bieszk0
Okładka ksiązki - Królowie Lechii i Lechici w dziejach

Jest to trzecia część Trylogii Lechickiej Janusza Bieszka. Zawiera kolejne dowody odnośnie do funkcjonowania Lechii i panowania królów lechickich...