Ciemna strona miłości

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2016-04-28
Dodał/a książkę: elibri

Oparta na prawdziwej historii saga dwóch skłóconych rodów syryjskich. Przez ponad sto lat - od końca Imperium Osmańskiego aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, przez trzy pokolenia - obserwujemy sytuację w Syrii, kolejnych rządzących, konflikty między religiami, systemami politycznymi i ludźmi, struktury rodzinne i obyczajowe, codzienne życie ludzi na różnych szczeblach drabiny społecznej.  Książka jest miejscami bardzo mocna i szokująca, miejscami pełna baśniowego wschodniego uroku, w którego odmalowywaniu Rafik Schami jest mistrzem.

Czytelnik znajdzie w powieści wątki kryminalne, polityczne, obyczajowe, a także miłosne - historię syryjskich Romea i Julii. Dziewięćset stron fascynującej opowieści o fascynującym i nieznanym Wschodzie, pozwalającej zrozumieć również aktualne wydarzenia. Epos to także ciemne strony historii Syrii i wyznanie miłości autora do utraconej i zagrożonej ojczyzny.

Arcydzieło! Cudowna proza łącząca mity, opowieści, baśnie, legendy i niezwykłą historię miłosną... To barwny świat rodem z "Tysiąca i jednej nocy" - wspaniały romans, nie szczędzący jednak Czytelnikowi ostrych ukłuć żalu i gniewu.

,,Die Zeit"

Nie znajdziecie tu fajerwerków i narracyjnych sztuczek. Ale znajdziecie bohaterów, których losy przejmą Was do głębi, barwne i wielowymiarowe postaci zarysowane z cierpliwą i błyskotliwą precyzją.

,,The Guardian"

Pełna rodowych waśni, kochanków, morderców, złoczyńców i niebanalnych postaci - to wciągająca i skłaniająca do refleksji opowieść.

,,The Washington Times"

Kup książkę Ciemna strona miłości

Opinie o książce - Ciemna strona miłości

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2016-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Morderstwo, detektyw, krwawy konflikt, miłość. Tak w kilku słowach można scharakteryzować opowiedzianą tu przez Rafika Schamiego historię. Autor dość szczegółowo kreśli losy ludzkie, a w tle zręcznie łączy fikcję z faktami. Poznajemy tu aż trzy pokolenia bohaterów. Chwilami można odnieść wrażenie, że robi się nazbyt tłocznie. Postaci pojawiają się, to znów znikają. Na szczęście zamieszczono na końcu książki drzewa genealogiczne. Dodatkowo narracja często skacze w czasie i dlatego od czasu do czasu trudno jest połapać się w chronologii tej historii. Niestety tytuł może okazać się nieco mylący. "Ciemna strona miłości" opowiada nie tylko o uczuciach łączących gorące serca. Autor zawarł tu również swą miłość do ojczyzny. Powieść można nawet potraktować jako hołd ku Damaszkowi. Czujemy zapach miasta, słyszymy jego dźwięki, wkraczamy w orientalny labirynt ulic. Piękno krajobrazu syryjskiego wprost bije po oczach. Tak. Ujrzałam opisane tu miejsca tak wyraźnie jak na fotografiach. Jednak w książce odnalazłam także fragmenty przesiąknięte polityką czy religią. Trochę miejsca autor poświęcił tu również dyktaturze. Sporo stron zapełnił też seksem, ale nie jest to na szczęście rodzaj powierzchownej kopulacji tak rozpowszechniony w wielu współczesnych powieściach. W ukazanych losach bohaterów widać dość duże podobieństwo do biografii autora. Schami także musiał opuścić Syrię ze względów ...
Avatar użytkownika - czytatnik
czytatnik
Przeczytane:2016-05-12, Przeczytałam,
Ta książka jest o miłości. Miłości, miłości i jeszcze raz miłości. O wszystkich jej postaciach i odcieniach. Miłości zakazanej, spełnionej, ukrywanej, zdradzonej. O miłości zwyciężającej nienawiść i poddającej jej się. Miłości rodzinnej, klanowej, która nakazuje mścić się i dopuszczać najgorszych zbrodni w imię rodziny. Miłości zakochanych bez pamięci, którzy wbrew wszystkiemu chcą być razem. Wreszcie miłości braterskiej, która łączy ludzi niezależnie od wyznania, przekonań, więzów rodzinnych. Wbrew tytułowi, autor pokazuje nam różne jej oblicza, nie tylko te, o których wolimy nawet nie myśleć. W każdym z tych wydań jest to jednak najpiękniejsze uczucie, jakiego może doznać człowiek. Całość recenzji dostępna pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/ciemna-strona-milosci/
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Szczęście polega nierzadko na spóźnieniu się nieszczęścia." Piękny kolaż ludzkich losów i silnych emocji, a w tle moc tradycji, ważność honoru, historyczne i polityczne odniesienia. Powieść stworzona z ogromnym rozmachem, dbałością o każdy szczegół i harmonijne połączenie wielu interesujących i intrygujących wątków. Niezwykle wciągająca i wzruszająca mozaika wypełniona mnóstwem kolorów, zapachów i smaków syryjskiej tożsamości. To bardzo przekonywujący obraz kwintesencji Syrii, jej ran i targającego ją bólu, ale też bogactw ducha i kultury. Barwnie odmalowane fragmenty codzienności, stany syryjskiego społeczeństwa na przestrzeni siedemdziesięciu lat, od początku dwudziestego wieku. Wszystko wzbogacone dziejami nienawiści dwóch klanów, Musztaków i Szahinów, oraz wielkiej namiętności i zakazanej miłości, nie tylko głównych postaci Rany i Farida, ale także innych opisanych par. Czytając książkę odnosimy wrażenie prawdopodobieństwa i wiarygodności opisywanych historii. Z jednej strony przyglądamy się podanym w zatrważającej i szokującej odsłonie wewnętrznym konfliktom, rozwarstwieniu religijnemu, prawdziwemu obliczu radykalizmu, komunistycznym sympatiom, zacofaniu mieszkańców wsi, wymaganiem ojców wobec córek i synów. A z drugiej strony autor z dużą wrażliwością i wyczuciem przybliża nam najbardziej szczere i prawdziwe ludzkie uczucia, napięcia i ekscytacje. Trzypokoleniowa saga rodzinna, spisana na niemal tysiącu stron, którą najlepiej dawkować poszczególnymi księgami, rozdziałami, tak aby jak najmocniej wczuć się w jej atmosferę, scenariusze bogatych wydarzeń i nieprawdopodobnych splotów okoliczności. Dzięki temu książka zapewnia nam mnóstwo czytelniczych wrażeń w ujęciu różnorodnych perspektyw i ciekawych spojrzeń. Znajdziemy w niej romantyczne nuty, splatające się z baśniami i legendami, silnymi namiętnościami, przyjaźnią, oddaniem, a także nienawiścią, zemstą i zdradą. Sporo elementów kryminalnych i sensacyjnych, podkręcających tempo akcji i wzbogacających fabułę. A przede wszystkim niezwykli bohaterowie, tacy z krwi i kości, z pełną gamą wad i zalet, marzeniami, pragnieniami i ambicjami. Śledzimy ich losy z wielkim zaangażowaniem, obserwujemy jak wściekłość i fałszywa duma prowadzą do wielu tragedii, miłość i zauroczenie mogą komplikować życie, a nadzieja i determinacja stanowią oręż w walce z bezsilnością i niesprawiedliwością. I ten mocny, wyraźny rytm patriotyzmu, zauroczenia przyrodą, tęsknotą autora za Damaszkiem. Z wielką łatwością dajemy się skusić tej pięknej syryjskiej przygodzie czytelniczej, zdecydowanie warto ją przeżyć. bookendorfina.blogspot.com
Szczery kłamca
Rafik Schami0
Okładka ksiązki - Szczery kłamca

Urokliwa, malownicza i nieco nostalgiczna opowieść utkana z 1001 arabskich gawęd. Gdyby cyrk nie przybył do Morgany, Sadik nie odkryłby, że ma wielki...

Dłoń pełna gwiazd
Rafik Schami0
Okładka ksiązki - Dłoń pełna gwiazd

Nastoletni syn piekarza jest świetnym obserwatorem. Jego pasja to pisanie dziennika, w którym chłopak uwiecznia koleje życia mieszkańców Damaszku. Z biegiem...