Okładka książki - Cujo

Cujo

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-08-08
Dodał/a książkę: Autor X

Cujo jest imieniem psa rasy bernardyn. Mieszka wraz z rodziną Cambers na farmie niedaleko Castle Rock. Jest spokojnym i przyjaźnie nastawionym zwierzęciem. Wszystko zmienia się, gdy podczas pogoni za królikiem zostaje ukąszony przez nietoperza zarażonego wirusem wścieklizny. Zachorował, zaczął pogrążać się w szaleństwie i stał się bezlitosną maszyną do zabijania.

Kup książkę Cujo

Opinie o książce - Cujo

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2017-01-24, Przeczytałem,
Akcja książki osadzona jest w Castle Rock. Miasteczko to możemy spotkać także w innych książkach Kinga. Wydaje się, że autor ma sentyment do tego miejsca. Nie jest to z pewnością okolica, w którą można się wybrać na spacer. Prędzej będziemy uciekać z krzykiem i obłędem w oczach, Ciekawy jestem, czy znalazłby się śmiałek, który wybrał by taką drogę ekstremalnego relaksu. Miasteczko Castle Rock jest z pozoru spokojne i senne, znajduje się w Nowej Anglii. Skrywa w sobie sekrety, o których wolę nie myśleć.Tytułowy Cujo na początku był spokojnym bernardynem. Swoją wielkością budził strach u niektórych osób, ale nigdy nie był agresywny. Od momentu, gdy psa ugryzł nietoperz, zmienia się on w bestię nie do poskromienia. Psa dopada wścieklizna i zamienia się w maszynę do zabijania, która grasuje w miasteczku."Cujo" w kategorii horroru wypada trochę słabo. Podczas czytania brakuje zgrzytania zębami ze strachu, czeka się z niecierpliwością, aż pies zagryzie połowę mieszkańców. Spodziewałem się trochę innego motywu, takiego jak np. w filmie "Rec", gdzie mieszkańcy zarażeni zmutowaną wścieklizną zaczynają się wzajemnie atakować w zamkniętej kamienicy. Wersja, jaką wybrał King nie specjalnie działa na wyobraźnię. Plusem, jaki udało mi się znaleźć w tej książce było ukazanie całej zaistniałej sprawy z perspektywy psa. Mogłem się przekonać, jak on widzi te wszystkie zdarzenia i jak je odbiera.Książka ...
Avatar użytkownika - Gordian
Gordian
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2016,
Stary King. Chciałoby się napisać: "stary DOBRY King", ale nic bardziej mylnego. Cujo kupiłem przez przypadek, ponieważ nie było tej książki na mojej liście. Jednocześnie jest to czwarta pozycja tego autora jaką przeczytałem. King technicznie pisze bardzo dobrze. Czyta się szybko i przyjemnie. Perfekcyjnie też buduje miejsce akcji (choć stan Maine, przewijający się w większości książek Kinga już się trochę przejadł). Amerykańska prowincja przedstawiona nam przez autora jest tak sugestywna że wydaje się jakbyśmy tam byli i oglądali akcję stojąc obok. Tyle plusów.... Największą bolączką Cujo jest fabularna bylejakość. Książka jest o niczym i pewnie gdyby na okładce widniało inne, mniej znane, nazwisko, świat dawno by o niej zapomniał. Pies zarażony wścieklizną i zdrada wciśnięta na silę w fabułę, do tego słabe (jak zawsze u Kinga) zakończenie. Ode mnie ocena 3 i to to ocena mocno zawyżona. PS. Tym razem obyło się bez wzmianki o Polsce i polakach ;) Ci którzy czytują Kinga wiedzą o czym mowa.
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2015-12-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
W ciągu ostatnich dwóch lat przeczytałam kilka książek Kinga. Każda z nich wywołała na mnie wielkie wrażenie. Niestety "Cujo" od tej reguły odstaje. Książka nie ma TEGO klimatu. Nie wywołała u mnie dreszczu emocji. Mimo tego, nie czytało jej się źle. Początek był trochę nudny, ale potem (tak dokładniej to kilkanaście końcowych stron) trzymała w napięciu. Cujo to wielki, przyjazny bernardyn, aż do czasu... Zostaje zadrapany przez chorego na wściekliznę nietoperza i sam na tę chorobę zapada. Jego właścicielem jest Joe (dokładniej to jego syn), mechanik. Przyjeżdża do niego Donna i Tad. Na podwórku ich samochód się psuje, nie chce w ogóle zapalić. Żeby wezwać pomoc Donna musiałaby dobiec do domu Joego i stamtąd zadzwonić. Ale tam grasuje wściekły pies. Zostają na kilka dni uwięzieni w lecie w aucie. Sama książka nie jest zła, ale do najlepszych powieści Króla Grozy nie należy. Mimo to końcówka jest mocno wstrząsająca i zaskakująca. Dla tych kilku ostatnich stron WARTO!
Avatar użytkownika - Mikobelle
Mikobelle
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Najsmutniejsza książka Kinga, jaką do tej pory czytałam
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Tylko King mógł wpaść na pomysł takiej książki. Jest świetna i przerażająca zarazem. Wstrząsnęła mnie końcówka powieści i jestem zdania, że to nie powinno się tak skończyć. Ale przecież ostatnie zdanie zawsze należy do autora.
Długo nie mogłam się przekonać, aby sięgnąć po książkę tego autora. Martwiłam się jak zareagują moje słabe nerwy. Czy słusznie? Chyba większość osób słyszało o tym autorze, królu horrorów. Wiele z jego książek zostało zekranizowanych. Jest bardzo płodnym pisarzem, napisał już ponad 60 książek, a jeszcze wiele opowiadań. Castle Rock to małe, ciche miasteczko. Ludzie żyją w nim spokojnie. Wszystko trwa jednak do czasu. Ogromny, ale bardzo spokojny bernardyn Cujo przez przypadek zaraża się wścieklizną i staje się żądnym krwi bezlitosnym potworem. Niesamowicie mi się podobało. O dziwo, nie bałam się na tyle, żeby nie zostawać sama w domu czy w nocy cierpieć koszmary. To nie znaczy jednak, że książka mną nie wstrząsnęła. Autor rozkręca się dość wolno i prawdziwa akcja rozpoczyna się dopiero w drugiej połowie. Nie sprawiło mi to jednak zupełnie problemu. Na początku bardzo dobrze zapoznajemy się z bohaterami, dokładnie poznajemy ich przeszłość, psychikę. Chyba nie spotkałam się z takim dopracowaniem w książce. Przez to tak utożsamiłam i zapoznałam się z niektórymi bohaterami, że było mi przykro kiedy byli oni w niebezpieczeństwie. Dodatkowo nie byłam pewna czy autor pozwoli im wyjść z tego cało. Ciekawy zabieg to też możliwość obserwowania niektórych wydarzeń z perspektywy chorego psa. Książka jest nieprzewidywalna. King jako autor horrorów mógł przecież postawić tylko na krew i wnętrzności na każdej stronie bez całej tej psychologicznej otoczki. On jednak tego nie robi nigdy i chyba na tym polega jego fenomen. Tak bardziej oddziałuje na psychikę. Bohaterowie przypadli mi do gustu. Zwłaszcza Donna, niesamowicie silna kobieta. Autor postawił ją w trudnej sytuacji i pokazał do czego zdolny jest wtedy człowiek, o czym myśli. W książce znajdziemy łatwy, plastyczny język, który niesamowicie działa na wyobraźnię. Momentami było mi duszno, czułam ten upał panujący w miasteczku Castle Rock. Książka pokazuje też jak zupełny przypadek może zadecydować o naszym życiu. Na uwagę zasługuje też przerażająca okładka, która przedstawia tytułowego Cujo. Moje pierwsze spotkanie z Kingiem uważam za niesamowicie udane. Opinia pojawiła się też na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2011-10-06, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Dość ciekawa, wciągająca lektura.
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka na dwa wieczory- pomimo swoich niewielkich rozmiarów ma naprawdę wciągającą treść. Może opis książki (wściekły bernardyn mordujący ludzi) wydaję się nieco zabawny, ale jest to zdecydowanie mylne. Jak w innych swoich dziełach King na początku daje dokładnie poznać głównych bohaterów, doskonale buduje napięcie, tak że jest się ciekawym jak zachowa Vic Trenton na wieść o zdradzie żony, co stanie się z Charity i Brettem Camberami żyjącymi z despotycznym mężem i ojcem, oraz co najważniejsze jak skończy się dla tytułowego Cujo pogoń za królikiem? Dla mnie to naprawdę dobra, kolejna zresztą dobra, książka Kinga.
Avatar użytkownika - alfa302
alfa302
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Historia opisana jak zwykle nieziemsko obrazowo, jednakże pomysł o psie zabójcy mało fascynujący.
Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Ocena: 3, Przeczytałam,
Przerażająco nudna momentami
Avatar użytkownika - Kaczuszka24
Kaczuszka24
Podobała mi się analiza psychologiczna zwierzęcia. Wcale nie był bezwzględny. King pokazuje bezradność zwierzęcia wobec tego, co nim zawładnęło. Zakończenie niespodziewane i wstrząsające, ale jednocześnie bardzo smutne. Jest zdecydowanie moją ulubioną książka Kinga i polecam ją bardzo gorąco!
Avatar użytkownika - Aksyd
Domi__T
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Moja biblioteczka: S. King,
Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Ocena: 4, Przeczytałam,
Mroczna Wieża I: Roland. Siostrzyczki z Elurii
Stephen King0
Okładka ksiązki - Mroczna Wieża I: Roland. Siostrzyczki z Elurii

PIERWSZA W EUROPIE, JEDYNA W POLSCE EDYCJA MROCZNEJ WIEŻY I ZAWIERAJĄCA OPOWIADANIE "SIOSTRZYCZKI Z ELURII"Na jałowej, spieczonej ziemi, przypominającej...

Przebudzenie
Stephen King0
Okładka ksiązki - Przebudzenie

Mroczna, elektryzująca powieść o tym, co może istnieć po drugiej stronie życia... W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego...