Czarny Piątek

Tom 15 cyklu Cherub

Czternastoletni agent CHERUBA Ryan Sharma bierze udział w prowokacji przygotowanej przez wywiad amerykański. Leci do Stanów Zjednoczonych jako przedstawiciel klanu Aramowów. Ma pomóc w przechwyceniu dużej ilości materiałów wybuchowych i ujęciu terrorystów, planujących wysadzenie w powietrze centrów handlowych w dzień najgorętszego zakupowego szaleństwa w roku. W tej akcji agenci CHERUBA będą pracować ramię w ramię z FBI. Dla Ryana, Jamesa, Ning i Ethana to będzie misja życia. Młodzi agenci. Prowokacja na wielką skalę. Śmiertelne niebezpieczeństwo.

Informacje dodatkowe o Czarny Piątek:

Czarny Piątek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Patiopea
Patiopea
Przeczytane:2019-03-10,

"Czarny Piątek" to już piętnasta część serii Cherub. Książka opowiada o młodocianych szpiegach i wydawałoby się, że temat został już całkowicie wykorzystany, a jednak autor nadal udowadnia, że ma wiele pomysłów na coraz to nowsze misje dla bohaterów.

Ryan Sharma leci do Stanów Zjednoczonych, aby wcielić się w rolę jednego z przedstawicieli klanu Aramowów. Jego zadaniem jest pomoc w przechwyceniu materiałów wybuchowych i ujęciu terrorystów. Zamach ma odbyć się w dniu najgorętszego zakupowego szaleństwa, w Czarny Piątek. Niestety coś idzie nie tak. rozpoczyna się wyścig z czasem. Dla wielu agentów będzie to najważniejsza i najniebezpieczniejsza misja w życiu.

W tej części przygód powraca wielu bohaterów. Możemy znać między innymi Jamesa, czy Kyle'a. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach w jednym czasie. Wszystko jest bardzo fajnie opisane, ale momentami czułam przesyt. Tych wydarzeń było po prostu za dużo. Mimo to, książka bardzo mi się spodobała i miło mi się ją czytało. Początkowo w przeciwieństwie do "rekruta" nie wciągała mnie, ale zmieniło się to po kilkudziesięciu stronach. Z czasem akcja coraz bardziej się rozkręcała i była coraz ciekawsza.

W serii najfajniejsze jest to, że powieści można czytać nie po kolei, dzięki czemu można sięgnąć po dowolną z części nawet nie zastanawiając się, czy przegapimy jakiś ważniejszy wątek, który będzie kontynuowany w następnym tomie. To bardzo dobra rzecz, ponieważ żadna z książek nie jest podobna do wcześniejszych. Jedyne co je łączy, to to, że często główną rolę odgrywają te same postacie.

"Czarny Czwartek" to fajna lektura, która powinna spodobać się każdej nastolatce i nastolatkowi. Mimo, że czasami wydawałoby się, że jest to książka bardziej dla chłopca, nie jest wcale powiedziane, że nie spodobałaby się dziewczynce. Jeżeli jest ona zainteresowana dużą dawką akcji i emocji, to powieść powinna jej się spodobać. "Czarny Czwartek" nie spodobał mi się tak bardzo, jak pierwsza cześć serii, Rekrut", ale mimo to miło wspominam lekturę i jestem ciekawa reszty części z serii.

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont :)

Avatar użytkownika - ederlezi
ederlezi
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014 rok,
W kolejnej części "Cheruba" nasz bohater zajmuje się likwidowaniem interesu klanu Aramowów. Służby wywiadowcze chcą poznać jak najwięcej ich współpracowników, by móc aresztować kolejnych przestępców. Ryan i instruktor Kozakow pozorują transakcję z irańskimi terrorystami. Plan zakłada, że w pewnym momencie wkroczą oddziały specjalne i zgarną bandziorów, jednak akcja wymyka się spod kontroli i w ręce bandytów wpadają materiały wybuchowe, które mają zostać wykorzystane w zamachach w centrach handlowych. Teraz liczy się każda minuta. MI5 musi zrobić wszystko by zapobiec tragedii na masową skalę. Tymczasem Ryan wraca do Kirgistanu z zadaniem odnalezienia zbiegłego Leonida Aramowa, bo już tylko on może przeszkodzić w rozmontowywaniu klanu. W tym tomie powracają znane nam z wcześniejszych części postacie między innymi James Adams i Kyle Blueman, którzy podejmują się dorywczej pracy w kampusie. Pojawiają się też Amy Collins i Laura Adams. To wprowadza do fabuły nowe ciekawe wątki i sprawia, że książka staje się atrakcyjna także dla starszych czytelników. Autor nie szczędzi nam opisów miłosnych afer Jamesa, jego problemów z wieloletnią partnerką Kerry i rozterkami związanymi z zainteresowaniem innymi kobietami. Bez wątpienia może to przyciągnąć osoby, które czytały "Cheruba" w młodości. Ja bardzo się cieszę z powrotu Jamesa, bo przypadł mi on do gustu znacznie bardziej niż Ryan, choć ten w tej części bardziej dorośleje i także przeżywa miłosne wzloty i upadki. Podoba mi się, że szpiegowskie misje zeszły na dalszy plan a na front wysunęła się codzienność bohaterów, ich problemy, radości, smutki i wahania. Ewidentnie zmienił się styl powieści w porównaniu do reszty książek z serii i mam nadzieję, że tak zostanie, bo jest znacznie lepiej. Ten tom do tego stopnia do mnie trafił, że po jego skończeniu nie mogłam zabrać się za nic innego, bo nic nie było tak fajne i ciekawe. Z utęsknieniem wypatruję kolejnej części, mam nadzieję, że ukaże się jak najszybciej. Polecam serdecznie "Czarny piątek" miłośnikom serii, a tym, którzy nie mieli jeszcze z nią żadnej styczności sugeruję nadrobić to jak najprędzej.
Sekretna Armia
Robert Muchamore0
Okładka ksiązki - Sekretna Armia

Trwa druga Wojna Światowa. Rząd brytyjski tworzy tajną grupę agentów wywiadu. Cel: gromadzenie informacji i przeprowadzanie akcji sabotażowych na...

Sekta
Robert Muchamore0
Okładka ksiązki - Sekta

Kiedy CHERUB odkrywa powiązania pomiędzy organizacją terrorystyczną Help Earth! a grupą bogatych fanatyków religijnych, nazywających się Wybrańcami...