Czarownica z Portobello

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 2011-09-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-89933-30-0
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 3.5 (26 głosów)

Jej wielki problem polegał na tym, że była kobietą XXII wieku, której przyszlo żyć w XXI wieku - z czym się zresztą nie kryła. Czy zapłaciła wysoką cenę? Bez wątpienia, ale zapłaciłaby dużo więcej, gdyby tłumiła kipiącą w niej energię. Stałaby się zgorzkniała, sfrustrowana, stale przejmowałaby się owym "co ludzie powiedzą", wciąż powtarzałaby "pozałatwiam to co ważne, a potem pomyślę o realizacji własnych marzeń", ciągle narzekałaby, że "jeszcze nie teraz, bo ciągle stoi coś na przeszkodzie" - Dedeire O`Neill, Znana jako Eda.

Kup książkę Czarownica z Portobello

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2009-01-17, Ocena: 3, Przeczytałem,
New Age, pogańskie kulty i skostniałem ,nieludzkie chrześcijaństwo, opanowane przez formalistów, fanatyków, skontrastowane ze „świeżymi” i „naprawdę głębokimi” wierzeniami, których największą zaletą tak naprawdę jest to, że od wyznawców nie wymaga się absolutnie niczego. Tak w skrócie wyglądałaby treść „Czarownicy z Portobello”, nowej powieści Paulo Coelho, której sukces dowodzi, że wystarczy schlebiać najmniej wyszukanym gustom Czytelników, by kolejne książki szybko stawały się bestsellerami. A jeśli doda się do tego elementy mistycyzmu w wydaniu możliwie najbardziej skomercjalizowanym i spłyconym, można dodatkowo stać się przewodnikiem duchowym Britney Spears.   Fabuła powieści skupia się wokół postaci Shirin Khalil, nazywającej siebie Ateną, charyzmatycznej kobiety, która miała przygotować świat na odrodzenie się kultu Wielkiej Matki. Shirin urodziła się w rodzinie cygańskiej, lecz porzucona przez biologiczną matkę trafiła pod opiekę przybranych rodziców i zamieszkiwała najpierw w Bejrucie, a później w Wielkiej Brytanii. Rodzice próbują wychować ją na dobrą chrześcijankę, lecz dziewczyny nie udaje się wtłoczyć w formę szarej, przykładnej wyznawczyni. Od dzieciństwa bowiem Shirin podobno widzieć ma duchy, doznaje objawień tajemniczej postaci kobiecej i często potrafi przepowiedzieć przyszłość. Typowe ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Czarownica z Portobello

Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Przeczytane:2017-05-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek na 2017 rok,
Atena (Szirin Khalil) została rzekomo zamordowana, a cała książka składa się ze wspomnień o niej różnych osób, które ją znały. Każdy wyraża swoją opinię. Kobieta tańczyła niczym w delirce, zwracając się do duchowej Wielkiej Matki, jakby była szamanką jakiejś sekty. Porywa za sobą swoich wyznawców. Na szczęście pod koniec ksiażki okazuje się,że się w porę opamiętała (omal nie odebrano jej praw do synka przez te tance)i wycofała z życia publicznego. Przy pomocy narzeczonego, detektywa ze Scotland Yardu upozorowała własną smierć, aby żyć w spokoju.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agusiaaa15
Agusiaaa15
Przeczytane:2015-07-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czytałam ją po angielsku, więc mam troszkę inny odbiór tej książki. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo podobały mi się poszukiwania głównej bohaterki i to jak przyjmowała wszystko co przynosił jej los. Podziwiam jej spokój, hart ducha i wiarę. Samej chyba nie byłoby mnie na to stać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Do trzech razy sztuka, a więc mamy i trzecie podejście do Paulo Coelho. Tym razem powieść nie męczyła tak bardzo, jak poprzednie z którymi miałam styczność, być może dlatego, że jest bardziej wspomnieniami różnych ludzi o tytułowej Atenie vel. "Czarownicy" niż paplaniem pisarza. Zachwycająca nie była, resztkami woli powstrzymywałam się przed pomijaniem fragmentów wyjaśniających to, w co, żeby nie zaspojlerować, Atena wierzyła. Myślę, że fani twórczości Coelha mogą być rozczarowani tą pozycją, gdyż jak wspomniałam - tak jakby nie ma tu Paula.
Link do opinii
Około 10 lat temu Paulo Coelho był modny. Próbowałam wtedy kilku jego książek i na siłę starałam się znaleźć w nich mądrość i przesłania mogące zmienić na lepsze mój świat. Ciężko było odszukać jednak sens w górnolotnych i pięknie brzmiących zdaniach, gdy czytało się z wnikliwością. Na mojej półce od tamtego czasu czekała nieprzeczytana ,,Czarownica z Portobello", za pomocą której, jako późniejszego (bardziej dojrzałego, jak sobie mniemałam) utworu autora, chciałam dać mu jeszcze jedną szansę. Książka opowiada o życiu Ateny, młodej kobiety, która odkrywa u siebie pewną nadprzyrodzoną moc i więź z Wielką Matką (Matką Ziemią - w moim rozumieniu). Utwór składa się z wypowiedzi osób, które znały główną bohaterkę. Możemy zatem poznać opinię jej matki, zakochanego reportera, koleżanki, mistrzyni. Przychylam się do opinii innych czytelników, że początkowo powieść czyta się dobrze. W drugiej połowie jednak następuje komplikowanie wysuniętych wcześniej tez, a gdybym chciała kolorowym zakreślaczem zaznaczać wszelkie teksty napisanie w tonie aforyzmów, to mało pozostałoby białych miejsc. Paulo Coelho mianował się widać piewcą wszelkich zasad życiowych. W ,,Czarownicy z Portobello" nagromadził taką ilość filozofii - życiowych (nie)prawd, że przechodzą niemal w bełkot (bije w tym na głowę nawet nawiedzoną , pozytywnie zakręconą panią Dobroń z radiowej Trójki). Pod koniec niektóre z nich nawet wzajemnie się wykluczają. A jednak... coś mi ta książka dała. Chodzi o zagadnienie tańca i jego oczyszczającej mocy, o ruch w pierwotnym rytmie muzyki ludowej (np. Słowian), gdzie ton z reguły nadają bębny. Jako, że miewam czasami dziwne pomysły, to ... spróbowałam! I dokonałam odkrycia, że taniec z zamkniętymi oczami, gdy nie jest ważne to, jak wygląda ciało, czy zgrabnie się porusza, ale to, co czuje, w niesamowity sposób oddala stres i wywołuje uśmiech. Melisę można wyrzucić. I z tego powodu cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać ,,Czarownicę...".
Link do opinii
Avatar użytkownika - RaQ
RaQ
Przeczytane:2005-01-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jedyna książka Coehlo trochę różniąca się od pozostałych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 1, Przeczytałam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Strasznie się zwiodłam, ledwie przebrnęłam przez tę lekturę mimo że nie jest gruba... Wypożyczyłam tylko dlatego, żeby bibliotekarce podnieść statystykę tego autora (pewnie więcej osób jest takich jak ja i nie zauważa pana Coelho :p)
Link do opinii
Avatar użytkownika - kasiajurcz
kasiajurcz
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 2, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013,
Napisana w nieco odmiennej formie niż pozostałe książki P. Coelho. Kilku bohaterów opisuje swoje spotkania z tytułową czarownicą z Portobello. W ten sposób tworzy się obraz bohaterki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aleksa6
aleksa6
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Magia. Czary. Inny świat. Ale jaki? Do jakiego świata właściwie przenosi nas P. Coelho? Za każdym razem czytając jego książki, czuję to samo. Niezwykłość. Tajemniczość. Ogromna tajemniczość... Czasem mam wrażenie, że nie rozumiem nic. Ale brnę dalej. Czytam. "Czarownica z Portobello" - historia młodej kobiety. A właściwie wypowiedzi osób, które ją znały splecione tak, by stworzyć jej historię. Kim właściwie była Atena? Silną, niezwykłą, z nadprzyrodzonymi mocami dziewczyną, która zmieniła życie dziennikarza, aktorki, spotkanej w restauracji dziewczyny, biologicznej matki i tłumów ludzi stojących wokół niej i oczekujących wsparcia, przepowiedni i pomocy. A przede wszystkim to kobieta, która zmieniła swoje życie. I może to powinno być drogowskazem tej książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2011-09-10, Ocena: 1, Przeczytałam,
Tak... Miałam to nieszczęście przeczytać tę książkę.
Link do opinii
Według mnie jedyną wciągającą i najlepiej napisaną książką, z dużą starannością jest "Alchemik" i w niewielkim stopniu również "Piąta góra". Inne wydają mi się sztuczne i pisane na siłę, nie mają już tej magii, nie wciągają.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MamaMuchomorka
MamaMuchomorka
Ocena: 3, Czytam,
Jedyna książka Coelho która mnie nie poruszyła zupełnie. Dla mnie za dużo duchowości, dziwnych obrzędów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Mnie również ta książka nie zachwyciła. Czytałam ją jakiś czas temu, na dzień dzisiejszy jej nie pamiętam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-04, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Nie podobała mi się i już. Wydaje się,że Coelho trochę powiela swoje powieści...
Link do opinii
Avatar użytkownika - AgnieszkaSC
AgnieszkaSC
Przeczytane:2016-03-27, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - szamiran
szamiran
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - RoT
RoT
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - annaart
annaart
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Szpieg
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Szpieg

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie była panią MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21… Mata Hari – kobieta-szpieg...

Zdrada
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Zdrada

rutyna o namiętność o katharsis Linda ma 31 lat. Wszyscy uważają, że ma wspaniałe życie. Mieszka w Szwajcarii, w jednym z najbezpieczniejszych państw...

Reklamy