Dobrani

Urzekający romans rozgrywający się w idealnym z pozoru świecie przyszłości, gdzie każdy wybór jest z góry przewidziany, gdzie nawet miłość jest pod kontrolą. Pierwszy tom nowej serii dla fanów „Zmierzchu” i „Igrzysk śmierci”. Cassia zawsze była przekonana, że Społeczeństwo wybiera dla niej to, co najlepsze: co powinna czytać, co oglądać, w co wierzyć. Kiedy więc podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz Xandera, Cassia nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie jest jej idealny partner… do chwili gdy następnego dnia w miejsce Xandera na ekranie wyświetla się przez moment twarz Ky’a Markhama. Społeczeństwo mówi jej, że to drobna usterka, odosobniony przypadek, i że powinna się skupić na szczęśliwym życiu, które przyjdzie jej wieść z Xanderem. Lecz Cassia nie może przestać myśleć o Ky’u, a gdy oboje powoli zakochują się w sobie, zaczyna powątpiewać w nieomylność Społeczeństwa i staje przed trudną decyzją: musi wybrać pomiędzy Xanderem i Ky’em, pomiędzy życiem, jakie do tej pory znała, a drogą, którą nikt dotąd nie ośmielił się pójść.

Informacje dodatkowe o Dobrani:

Dobrani - opinie o książce

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 1, Przeczytałam, Beznadzieja,
Podniecona wizją AŻ TAK totalitarnych rządów - sięgnęłam po wersję pdf. I dobrze, bo chciałam kupić, a bym się nieźle rozczarowała. Przytaczając Szekspira - wiele hałasu o nic. Jest dobrze, aż do Bankietu i śmierci dziadka. Fabuła jest naprawdę sklejona, żadnych oderwanych wtrąceń. Ale później dzieje się coraz gorzej... Tabletki, zabranie Pamiątek, wyrąb drzew, selekcja, liścik - czy ja mam osiem lat i lubię czytać opisy domysłów Cassie? "Myślałam o nim, myślałam o tamtym, nie wiem, jak się mam". Cassio Kalkulator (czy to nie mówi samo za siebie? dziewczyna zajmuje się jakąś tam selekcją LICZB, a ja pamiętam kalkulatory Casio) jest pewna podwalin tego świata, nic złego jest w ciągłej inwigilacji i przestrzeganiu prawa, a jakby dostała jakąś Naganę - zachowaj, Panie. Więc co się dzieje? Wielki Brat Statystyk płata figla i pokazuje na czytniku kogoś innego, niż jest Cassio przypisany. I jedziemy z wątpliwościami... Bo to źle, bo to niemożliwe, bo zły osąd, bla, bla, bla. W miarę, jak Kalkulatorka wciąga się w konspirację (chociaż czy konspiracją można nazwać przechowywanie urywka wiersza, schowanie Pamiątki, NAUKĘ pisania?) coś do dziewczyny zaczyna docierać. Kuźźde, nareście! I teraz czekasz, aż chwyci za miecz i rozprawi się ze złymi ludźmi w bieli, a tu... Koniec książki. Żeby wam nie skłamać, czytałam to jakoś ponad rok. Nie dlatego, bo czasu nie miałam. Po prostu to jest flak. Zdecydowanie nie dla mnie.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Przeczytałam naprawdę mnóstwo książek o podobnej tematyce, większość z nich jest dość przewidywalna, chodź w każdej bez wyjątku zaskoczył mnie przynajmniej jeden fragment. I ta powieść również nie odróżnia się pod tym względem od reszty. Łatwo przewidzieć fabułę, i tak naprawdę przez sporą część powieści nie dzieje się praktycznie nic. Dopiero w drugiej połowie akcja nabiera tempa, Cassia zaczyna coś dostrzegać, uświadamia sobie, że idealne Społeczeństwo nie jest takie perfekcyjne jak do tej pory myślała. Rzecz jasna powieść kończy się w najciekawszym momencie. Zawsze gdy czytam powieści opowiadające o wizjach przyszłości, zastanawiam się czy ta wizja jest prawdopodobna, czy jest taka możliwość, że w naszym świecie, w tym w którym żyjemy obecnie, za kilkadziesiąt, kilkaset lat dojdzie do takich wydarzeń jakie opisuje książka. Wizja "Dobranych" nie do końca mnie przekonała. Owszem te aranżowane małżeństwa są w pewien sposób możliwe, natomiast zupełnie nie przekonuję mnie ten brak myślenia ze strony ludzi. Oni nie mają własnego zdania, uważają, że wcale nie muszą decydować o swoim życiu, że ktoś inny to za nich zrobi. To jest trochę absurdalne. Ta książka, podobnie jak inne zbliżone do niej tematyką, jest trylogią, niestety jej kolejne części jak do tej pory nie zostały wydane w Polsce, mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Nastoletniej Cassie wydaje się, że ma doskonale poukładane życie. Społeczeństwo podczas Bankietu Doboru wybiera jej Wybranka, mężczyznę, z którym ma spędzić resztę życia. To Xander- przyjaciel z dzieciństwa. Ale jednak następnego dnia w miejsce jego twarzy na ekranie pojawia się inna twarz. Także jej dobrze znana... Ciekawy jest wykreowany przez autorkę futurystyczny obraz świata. Szczęście, ślepy traf to archaiczne pojęcia, tam jest tylko prawdopodobieństwo. Wąska specjalizacja, ludzie nie umieją pisać odręcznie, rejestracja snów. Społeczeństwo kontrolowane, bez błędów, bliskie ideału. Czy są powody, by się buntować? Marionetki, które na rozkaz oddają najcenniejsze skarby. Ale są też wykluczeni- Aberracje, które dopuściły się Naruszenia. Dla starych ludzi, zaplanowaną śmiercią jest Ostatni Bankiet. Bohaterka w ten sposób traci kogoś bliskiego, który mówi jej ,,Chcę być ufała własnym słowom", każe się zastanawiać. ,,Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy." Powyższe słowa jej nie opuszczają. Cassie, zamknięta w bańce bezpieczeństwa, od akceptacji stopniowo (i ta przemiana jest realistyczna) przechodzi do fazy buntu, zaczyna ukrywać pewne sprawy przed innymi. Zobaczyła, że życie może biec różnymi drogami, mieć różne wersje, są w nim nie tylko skrajności. Sceny jej z Ky są bardzo dobrze przedstawione, to także częściowo ze względu na jego kreację i tragiczną przeszłość- on wiele ryzykuje, bo chce by ktoś go zobaczył. Mimo wielu pozytywów można znaleźć pewne mankamenty, czy niedociągnięcia. Fabuła w tego typu książkach (dysutopijnych romansach) jest w sumie do przewidzenia. Zakończenie oczywiście nie zamyka fabuły, ponieważ to jest dopiero pierwszy tom trylogii. Trudno także powiedzieć, że książka ma mroczny klimat czy skomplikowaną fabułę z pędzącą akcją, ale ciekawi- jej siła tkwi w kreacji świata przedstawionego i umiejętnym opisywaniu uczuć bohaterki i wydarzeń. ,,Dobrani" to intrygująca powieść o pozornie idealnym, ale fałszywym systemem społecznym, o ludziach, którzy pragną, by miłość była prawdziwa mimo okoliczności. O wykradaniu skrawków wolności i prawdziwego życia. Myślę, że warto się zapoznać z tą historią. Zwolennicy historii miłosnych w świecie przyszłości nie powinni być zawiedzeni.
Avatar użytkownika - Alis17
Alis17
Przeczytane:2011-07-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Czy wyobrażaliście sobie kiedyś życie w Społeczeństwie, w którym niemalże każdy Twój krok jest kontrolowany, a podejmowanie decyzji wręcz niemożliwe? Życie w Spóleczeństwie, które wie lepiej co jest dla Ciebie najlepsze, co powinnieneś jeść, co czytać oraz czego słuchać? Nawet wybór życiowego partnera nie przypada Tobie... Nawet śmierć wyznaczona jest na konkretny termin... Czy życie w takim świecie w ogóle jest możliwe? Cassia była przekonana, że Społeczeństwo wie najlepiej co jest dla niej dobre, że wybiera dla niej same najlepsze kąski z życia. Gdy podczas uroczystości Doboru na ekranie pojawia się twarz jej przyjaciela Xandera, Cassia utwierdza się w swoim przekonaniu. Jednak gdy następnego dnia na ekranie zamiast Xandera pojawia się twarz Ky'a, Cassia zaczyna mieć wątpliwości co do niezawodności funkcjonowania idealnego świata, w którym żyje. Spóleczeństwo wmawia jej, że to jedynie drobna usterka, i że nie ma czym się przejmować, jej wybrankiem jest Xander i to z nim będzie wiedła cudowne życie. Jednak nasza bohaterka nie może przestać myśleć o Ky'u, powoli zakochuje się w nim i to z wzajemnością. Ky pomaga poznać Cassi zupełnie nowe rzeczy, takie jak pisanie oraz poznawanie zakazanych wierszy, które Spóleczeństwo wyeliminowało, jednak niektóre z nich są nadal dostępne, trzeba tylko umieć do nich dotrzeć. Piesze wycieczki na wzgórze stają się dla Cassi miejscem spotkań z jej ukochanym, cieszy się z każdej chwilii spędzonej z Nim. Nasza główna bohaterka zaczyna wewnętrznie buntować się przeciwko Spóleczeństwu oraz powątpiewać w jego dobre intencje. Gdy Ky'a zostaje wysłany do Zewnętrznych Prowincji na wojnę, Cassia postanawia, że zrobi wszystko aby go odnaleźć. Gdy rodzina Cassi zostaje Relokowana na Ziemie Uprawne Prowincji, jest to jakby przepustką dla niej, aby być bliżej swojego ukochanego, aby go odnaleźć... Z pomocą przyjdzie jej rodzina, znajomi oraz przyjaciele. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu kilkunastu stron książki chciałam ją po prostu odłożyć, ponieważ strasznie nie spodobało mi się traktowanie przez Społeczeństwo swojego obywatela przedmiotowo, który nie ma nic do powiedzenia, gdzie wszystko nakazywane jest mu odgórnie, a rzeczy mu najbardziej bliskie jak np. artefakty odbierane. Postanowiłam, że jednak dokończę tą książkę ze względu na Cassię. Chciałam zobaczyć jak się zachowa, co zrobi. Podoba mi się, że zaczęła się buntować oraz walczyć o swoje. " Dobrani " Ally Concie, to pierwsza część trylogii, a więc jeszcze sporo czasu będziemy mogli spędzić z ulubionymi bohaterami. Książka jest na pewno fascynująca, przepełniona siłą oraz miłością. Polecam ją wszystkim tym, którzy kochają książki, w których o miłość trzeba walczyć, a przede wszystkim o swoje racje oraz zdanie.
Avatar użytkownika - Betsy
Betsy
Przeczytane:2018-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Pożyczone, Literatura zagraniczna, Serie,
Avatar użytkownika - kazejczyk
kazejczyk