Dzienniki z lat wojny 1939-1945

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-02-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę: elibri

Podczas całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet i komentuje je.

,,Dzienniki z lat wojny 1939-1945" to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Tekst pełen smutku i lęku.

Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć rodzinnych oraz wkładkę ze skanami kilkunastu stron oryginalnego dziennika pisarki.

Astrid Lindgren (1907-2002)

Najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci urodziła się w Vimmerby. Tworzenie historii dla najmłodszych czytelników zaczęła w wieku 34 lat, kiedy na prośbę chorej córki wymyśliła postać Pippi Pończoszanki. Maszynopis nie został jednak zaakceptowany przez wydawnictwo. Pierwszą książką Astrid Lindgren przyjętą do publikacji została powieść dla dziewcząt ,,Zwierzenia Britt-Mari". I tak w 1944 roku rozpoczęła się seria sukcesów szwedzkiej pisarki.

Napisała kilkadziesiąt książek (najbardziej znane to: ,,Dzieci z Bullerbyn", ,,Ronja, córka zbójnika", ,,Bracia Lwie Serce", serie o Pippi Pończoszance, Emilu ze Smalandii, Karlssonie z Dachu, Madice z Czerwcowego Wzgórza czy Lotcie z ulicy Awanturników) i stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji.

Jej książki przetłumaczono na blisko 100 języków, często były także ekranizowane. Została uhonorowana dziesiątkami nagród szwedzkich i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena (1958), International Book Award UNESCO (1993), Orderem Uśmiechu, a także nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 roku Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.

Astrid Lindgren zmarła 8 stycznia 2002 roku w Sztokholmie, w wieku 94 lat.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się inna unikatowa pozycja: korespondencja Astrid Lindgren z jedną z czytelniczek pt. ,,Twoje listy chowam pod materacem".

Kup książkę Dzienniki z lat wojny 1939-1945

Opinie o książce - Dzienniki z lat wojny 1939-1945

Nowe psoty Emila ze Smalandii
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Nowe psoty Emila ze Smalandii

Nowe psoty Emila ze SmalandiiKolejne przygody Emila. Ten rezolutny chłopiec swą żywotnością, ciekawością świata wręcz prowokuje zabawne perypetie, a chcąc...

Południowa Łąka
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Południowa Łąka

Bohaterowie wspaniale przeczytanej przez Mariana Opanię ,,Południowej Łąki" to ubogie dzieci, które wiodą życie niełatwe i pozbawione blasku. Ale...