Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-09-13
Kategoria: Pedagogika
Dodał/a książkę: PawelG

Edukacja społeczno-przyrodnicza jako jeden z obszarów zintegrowanej edukacji dzieci przedszkolnych i w młodszym wieku szkolnym obejmuje wiele różnorodnych treści: biologicznych, społecznych, geograficznych, historycznych, fizycznych, związanych z higieną i bezpieczeństwem i wiele innych. Nauczyciel dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, chcąc w sposób rzetelny wprowadzić podstawy wiedzy z wymienionych dziedzin i przygotować fundament dla kształcenia systematycznego, winien odpowiednio przygotować się do swej pracy.

Ze względu na rozległość treści edukacji społeczno-przyrodniczej, obejmującej tak wiele różnorodnych zagadnień z – czasem bardzo odległych – dyscyplin wiedzy, przygotowanie nauczyciela dzieci w wieku 3-10 lat wymaga uwzględnienia w programie studiów równie wszechstronnego materiału merytorycznego i metodycznego.

Niniejszy podręcznik, opracowany z myślą o studentach kierunków pedagogicznych, przygotowujących się do pracy z dziećmi przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi, podręcznik zawiera zagadnienia teoretyczne, obejmujące podstawy nauczania o otaczającym dziecko środowisku (przyrodniczym, geograficznym, społecznym i in.) oraz propozycje metodyczne związane z przedszkolną i wczesnoszkolną edukacją środowiskową. Zakres materiału kształcenia studentów obejmuje w sposób uporządkowany zagadnienia teoretyczne poznane w trakcie realizacji różnorodnych przedmiotów kształcenia w szkole średniej, z punktu widzenia ich przydatności w pracy wychowawczej i dydaktycznej z dziećmi w wieku 3-10 lat, prezentację tych informacji w takich powiązaniach, by jako nauczyciel mógł je wykorzystać w kształtowaniu u dzieci zintegrowanego obrazu świata; ponadto w podręczniku zawarto metodyczne podstawy edukacji środowiskowej dzieci.

Ze względu na założony cel podręcznika – konieczność połączenia zarówno podstaw nauczania o środowisku, jak i metodyki przedszkolnej i wczesnoszkolnej edukacji środowiskowej treści pomieszczone w podręczniku dotyczą obu zakresów przygotowania studentów do zawodu nauczycielskiego: merytorycznego i metodycznego. Po wyjaśnieniu i scharakteryzowaniu komponentów środowiska człowieka, tekst podręcznik przybliża zagadnienia związane z poznawaniem przyrody przez dzieci: podstawowe cele, zasady, metody i formy poznawania przyrody, omawia treści edukacji środowiskowej realizowane w przedszkolu i klasach początkowych, planowanie zajęć zintegrowanych uwzględniających edukację środowiskową oraz wykorzystywanie mediów dydaktycznych. Dalsza część podręcznika przybliża kolejne zakresy treści edukacji środowiskowej takie, jak: higiena i bezpieczeństwo dziecka, zagadnienia geograficzne, ekologiczne i sozologiczne, historyczne, zawodoznawcze, fizyczne i inne, omawiając zarówno zagadnienia programowe realizowane w pracy z dziećmi przedszkolnymi i w młodszym wieku szkolnym, jak i ich znaczenie w edukacji dziecka.

Praktyczne przygotowanie studentów do pracy z dziećmi przedszkolnymi i w młodszym wieku szkolnym będzie się opierało na zawartych w niniejszym podręczniku zagadnieniach teoretycznych w trakcie ćwiczeń, podczas których studenci będą opracowywać metodyczne przykłady, praktyczne rozwiązania i zadania dotyczące poszczególnych tematów (niektóre pomysły ćwiczeń metodycznych zamieszczone zostały w postaci Zadań do wykonania w poszczególnych rozdziałach podręcznika).

Podręcznik kieruję do nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym oraz studentów kierunków pedagogicznych, szczególnie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Autorka

Kup książkę Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym

Avatar użytkownika - slk
slk
Jeśli jako wychowawca w przedszkolu czy jako nauczyciel w młodszych klasach szkoły podstawowej mamy ambicję przygotować dzieci do funkcjonowania w społeczeństwie, jeśli chcemy wiedzieć, w jaki sposób opowiadać dzieciom o zasadach higieny, o ruchu drogowym czy wspólnie z nimi poznawać przyrodę, wielką pomocą okaże się dla nas publikacja książka „Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym” Aliny Budniak. To bowiem praktyczne kompendium wiedzy na temat najważniejszych zagadnień i tematów poruszanych na zajęciach w przedszkolu i szkole podstawowej oraz zbiór porad, jak uczyć o nich w sposób interesujący i ciekawy.   Poznawanie przyrody i kształcenie umiejętności funkcjonowania w otaczającym nas społeczeństwie to jedne z podstawowych elementów nauczania zintegrowanego. Wspomniane już higiena i zasady ruchu drogowego to elementy wiedzy niezbędnej każdemu dziecku, których znajomość zaważyć może na jego przyszłości. Nie mniej znaczące jest poznawanie świata i narzędzi pozwalających badać to, co nas otacza, bowiem pozwalają one zaspokoić i umacniać naturalną ciekawość dziecka. Dlatego właśnie tak ważne jest, by każdy absolwent kierunków pedagogicznych przygotowujący się do pracy w przedszkolu czy szkole podstawowej zyskał uporządkowaną i rzetelną wiedzę o sposobach nauczania podopiecznych w zakresie zagadnień społeczno-przyrodniczych ...

Opinie o książce - Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym

Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
warto było poznać
Alina Budniak0
Okładka ksiązki - pedagogika. Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Podręcznik dla studentów

Alina Budniak0
Okładka ksiązki - Edukacja społeczno - przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Podręcznik dla studentów

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa