G³os Bogów

Tom 3 cyklu Era Piêciorga
Ocena: 5.05 (19 g³osów)

W swej nowej roli obroñczyni Siyee, Auraya ¶ledzi dostrze¿onego w ich krainie obcego. Spotyka tajemnicz± kobietê twierdz±c±, ¿e jest przyjació³k± Mirara, która sk³ada jej propozycjê nie do odrzucenia. Musi jednak ukrywaæ j± albo naraziæ siê na gniew bogów. Na po³udniu Mirar zyskuje akceptacjê i szacunek, kiedy zajmuje dawn± pozycjê w¶ród swego ludu, ale ta wolno¶æ ma swoj± cenê. Tymczasem Emerahl mo¿e w koñcu przy³±czyæ siê do My¶licieli w ich poszukiwaniach Zwoju Bogów, ale byæ mo¿e prawda nie zostanie jej objawiona w formie, jakiej siê spodziewa. Pentadrianie, rozczarowani klêsk± z r±k Cyrklian, spiskuj±, by pokonaæ swych nieprzyjació³ sposobami innymi ni¿ bezpo¶rednia walka. Kiedy umiera szansa na pokój, dwoje ludzi znów nieub³aganie wci±ganych jest w wojnê. Auraya nie mo¿e unikn±æ konfliktu. Kluczem do wszystkiego mog± jednak byæ Dzicy, którzy wyruszaj± na poszukiwanie sekretów pogrzebanych dawno temu. Sekretów, które mog± zmieniæ ¶wiat.

Informacje dodatkowe o G³os Bogów:

T³umaczenie: Piotr W. Cholewa

wiêcej

Kup ksi±¿kê G³os Bogów

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

G³os Bogów - opinie o ksi±¿ce

Có¿…. Sta³o siê – koniec mojej niezwyk³ej przygody w ¶wiecie cyrklian, pentadrian i ich sojuszników. A by³a to podró¿ fascynuj±ca, pe³na magii i intryguj±cych znajomo¶ci. I smutno mi teraz i têskno, bo przez tyle setek stron z¿y³am siê z bohaterami, miejscami…Szkoda.

Po do¶æ nudnej „Ostatniej z dzikich” trzecia czê¶æ trylogii Era Piêciorga nie wyhamowuje nawet na moment. Od samego pocz±tku jeste¶my wci±gniêci w wir wydarzeñ, w nag³e zwroty akcji, która pêdzi jak szalona a¿ do samego fina³u.  Niestety, samo zakoñczenie trochê rozczarowuje, gdy¿ jest przewidywalne ale drogi jakie do niego prowadz± s± niesamowicie krête i wyboiste i z du¿± ciekawo¶ci± towarzyszy³am bohaterom w ich przemierzaniu.

A bohaterowie to ca³a paleta barwnych i ró¿norodnych osobowo¶ci:  dobrzy, m±drzy, ¼li, fanatyczni, nudni, g³upi, zapatrzeni w siebie egoi¶ci… Zdecydowanego kolorytu powie¶ci nadaj± dzicy – intryguj± czytelnika, ciekawi±, wzbudzaj± sympatiê i to z nimi najbardziej ¿al siê rozstaæ.

"G³os bogów" to ksi±¿ka wrêcz magnetyczna,  gdy¿ trudno siê od niej oderwaæ. Autorka wci±ga nas w swój ¶wiat, absorbuje i odrywa od rzeczywisto¶ci. Ksi±¿ka zdecydowanie ma to „co¶” – czaruje, uwodzi  i hipnotyzuje a od³o¿enie jej na pó³kê jest naprawdê trudne i nawet jak nie czyta³am to rozmy¶la³am o bohaterach – przez chwilê  ¿y³am ich ¿yciem.

Trylogia Era Piêciorga jest bardzo nierówna ale oceniam j± zdecydowanie na plus. Ca³o¶æ napisana bardzo lekkim, niezwykle plastycznym i obrazowym jêzykiem, co powoduje, ¿e pomimo s³usznej objêto¶ci tomiszczy czyta siê b³yskawicznie i z du¿± przyjemno¶ci± (no mo¿e z drobnymi wyjatkami tomu drugiego). To by³ fajnie spêdzony czas w doborowym towarzystwie. I mimo, ¿e wszystkie w±tki zosta³y zgrabnie ze sob± po³±czone,  zagadki  rozwi±zane a tajemnice odkryte pozosta³ we mnie pewien niedosyt –chcia³abym jeszcze :)

Avatar u¿ytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Przeczyta³em, Wyzwanie Initium - fantastyka,
¦wietna ksi±¿ka - czyta siê jednym tchem (mimo, ¿e do¶æ d³uga, to warto wytrzymaæ na tym bezdechu) Interesuj±cy pomys³, niesamowite zakoñczenie (choæ detektywi ju¿ we wcze¶niejszych czê¶ciach mogli siê domy¶laæ pewnych faktów) i zaskakuj±ce zwroty akcji - wszystko to z³o¿y³o siê na ksi±¿kê po któr± musz± siêgn±æ mi³o¶nicy fantasy.
Avatar u¿ytkownika - andziagandzia
andziagandzia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,
Avatar u¿ytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek - 2013 ,
Przede wszystkim "G³os bogów" jest zdecydowanie lepszy od "Ostatniej z Dzikich". Wydaje mi siê, ¿e jest to najlepsza czê¶æ cyklu "Ery Piêciorga". Ksi±¿ka sama w sobie jest dobra, mo¿e nawet co¶ wiêcej. Czytaj siê j± przyjemnie i szybko. Nawet postaæ Auray nie denerwowa³a mnie ju¿ tak bardzo, a w±tek Emerahl - mojej ulubionej postaci - nie zawiód³ mnie, chocia¿ by³o jej za ma³o ;-) Mimo wszystko ksi±¿ka nie zachwyca oryginalno¶ci± i polotem a koñcówka i zakoñczenie, moim zdaniem, pozostawia wiele do ¿yczenia. Podsumowuj±c, ksi±¿ka jest przyjemn±, niewymagaj±c± lektur±, nad któr± mo¿na mi³o spêdziæ czas.
Avatar u¿ytkownika - Licz
Licz
Przeczytane:2012-11-18, Ocena: 5, Przeczyta³am,
A dla mnie Trylogia Czarnego Maga i Trylogia Zdrajcy lepsze! ;P
Jak dla mnie seria o wiele lepsza ni¿ Trylogia Czarnego Maga !
Avatar u¿ytkownika - Julenia
Julenia
Przeczytane:2020-02-01, Przeczyta³em, 52 ksi±¿ki 2020,

Auraya zostan± wykluczona z Bia³ych i wybiera siê do ludu Siyee, aby ich broniæ i wspieraæ. Mirar wraca do swojej poprzedniej pozycji i stajê siê coraz wa¿niejsz± postaci± w¶ród Tkaczy Snów. Co wiêcej, Dzicy postanawiaj± równie¿ siê zjednoczyæ w walce przeciwko bogom i to oni mog± mieæ kluczowe znaczenie w zbli¿aj±cej siê wojnie. Tê powie¶æ czyta siê z zapartym tchem i to w o wiele szybszym tempie ni¿ sugerowa³aby poka¼na objêto¶æ.

Avatar u¿ytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-11-21, Ocena: 4, Przeczyta³am, Rok 2017,

Przegadane zakoñczenie

Czego siê spodziewamy po zwieñczeniu trylogii? Po³±czenia wszystkich, pozornie odrêbnych, w±tków w osza³amiaj±cym finale? Zaskakuj±cego, a jednocze¶nie eleganckiego, wyja¶nienia nagromadzonych w poprzednich tomach tajemnic? Postêpowania bohaterów niesprzecznego z przedstawionymi wcze¶niej portretami psychologicznymi? To wszystko w „G³osie bogów” jest, ale... no w³a¶nie. Niby wszystkie w±tki s± zamkniête, jest wyja¶nienie tajemnic i bardzo zgrabny opis poszukiwañ i odszyfrowywania ukrytego, kluczowego dla wyja¶nienia tajemnic bogów, przekazu (Emerahl nie zawodzi), ba – jest nawet ironiczne mrugniêcie okiem do czytelnika w epilogu, ale postêpowanie bohaterów sprawia wra¿enie przewlekanego na si³ê, a lektura ca³o¶ci – zamiast trzymaæ czytelnika w napiêciu do ostatniej strony, wywo³uje lekkie znu¿enie.

Byæ mo¿e odpowiada za to tematyka trylogii, w której dzia³ania ludzkich bohaterów stopniowo schodz± na dalszy plan (najbardziej widoczne jest to w ostatnim tomie cyklu), spychane przez wszechobecn± wolê bogów. We wszystkich prze³omowych momentach ostateczn± decyzjê podejmuj± bogowie i na tym tle zwykli ludzie sprawiaj± wra¿enie ubezw³asnowolnionych. Bior±c pod uwagê, ¿e bogów jest tylko piêcioro, nie dziwi± opó¼nienia decyzyjne czy przewlekaj±ce siê konsultacje (rêczne sterowanie zwykle jest nieefektywne). Jednocze¶nie ca³a narracja prowadzona jest z punktu widzenia ludzi, którzy nie maj± pojêcia o zakulisowych rozgrywkach swoich „szefów” (marionetki nie wiedz±, ¿e s± manipulowane). A tymczasem czytelnik, dysponuj±c informacjami z wielu w±tków, zaczyna zdawaæ sobie z tego sprawê znacznie wcze¶niej, ni¿ maj±cy ograniczony dostêp do informacji bohaterowie.

Byæ mo¿e odpowiada za to sama konstrukcja powie¶ci. Zakoñczenie, choæ czê¶ciowo przewidywalne, jest eleganckie i przemy¶lane, widaæ, ¿e zosta³o zaplanowane z wyprzedzeniem i konsekwentnie zrealizowane. To plus, natomiast minusem jest nazbyt przejrzyste dopasowanie akcji do rozrysowanego harmonogramu, w którym stosunkowo d³ugi czas dzieli kolejne, wêz³owe punkty fabu³y. Ca³o¶æ sprawia wra¿enie, jakby ka¿dy w±tek pisany by³ osobno, a dopiero w koñcowym etapie nast±pi³ stosowny „monta¿”, zgodny z up³ywaj±cym czasem. W efekcie w narracji zauwa¿alne s± przestoje: w oczekiwaniu na wype³nienie kluczowych zadañ przez niektórych bohaterów (zdecydowanie Emerahl jest najbardziej zapracowana), reszta pozostaje bezczynna. Aby zapewniæ im jakie¶ zajêcie, autorka relacjonuje pozbawione ostatecznej konkluzji tasiemcowe dyskusje po¶wiêcone analizie przesz³ych wydarzeñ i budowaniu wariantowych planów na przysz³o¶æ, opowiada o podró¿y „krajoznawczej” Mirara, przedstawia oryginaln± procedurê wyboru Wodza w jednym z miast pentadrian... wiele z tych informacji wzbogaca koloryt ¶wiata opowie¶ci, ale do w³a¶ciwej fabu³y wnosi niewiele.

Byæ mo¿e odpowiadaj± za to niektóre rozwi±zania fabularne, ocieraj±ce siê o deux ex machina. Wprawdzie po ch³odnej analizie jestem sk³onna przyznaæ, ¿e budz±ce najwiêksze zastrze¿enia prze³omy fabularne (gwa³towne ujawnienie z³ej strony charakteru Nekauna oraz sposób uwolnienia Aurai z wiêzienia) znajduj± uzasadnienie czy to w naszej rzeczywisto¶ci (na przyk³ad Josef Fritzl przez ponad 20 lat uchodzi³ za przyk³adnego obywatela), czy te¿ w magicznej naturze ¶wiata opowie¶ci, która mo¿e mieæ wp³yw na podwy¿szenie inteligencji zwierz±t, to jednak w pierwszym odruchu tak nag³e zmiany mog± wywo³aæ u czytelnika grymas niedowierzania. Tym bardziej, ¿e dochodzi do nich w najbardziej sprzyjaj±cym momencie (szansa jedna na milion sprawdza siê tylko w powie¶ciach Prattcheta).

Byæ mo¿e odpowiada za to autorska chêæ przekazania przes³ania, dania wyrazu w³asnym pogl±dom. Na szczê¶cie Trudi Canavan czyni to nie wprost, choæ jej sugestie s± wyra¼ne (mo¿na powiedzieæ, ¿e balansuje na granicy dydaktyzmu). Pos³uguje siê przy tym bardzo prostymi ¶rodkami: „G³os bogów” rozpoczyna siê scen±, w której czytelnicy maj± okazjê poznaæ nastêpczyniê Aurai, w³a¶nie poddawan± testom przez bogów. I od razu czytelnik jej nie lubi. Z bardzo prostego powodu: pracuj±ca w szpitalu jako uzdrowicielka kap³anka Ella, lekce sobie wa¿±c zasady udzielania pierwszej pomocy, podaje p³yny osobie nieprzytomnej, tylko i wy³±cznie dlatego, ¿e otrzymuje boskie polecenie zatrzymania za wszelk± cenê jednego z pacjentów. Czyni to bez zastanowienia, odruchowo podporz±dkowuj±c siê autorytetowi. Jednym s³owem, wykazuje siê ¶lep± lojalno¶ci± wobec „prze³o¿onych”, za nic maj±c ewentualne konsekwencje zdrowotne chorego. Dziêki takiemu otwarciu powie¶ci autorka uzyska³a dwa efekty: przeciwstawi³a uleg³±, wrêcz fanatyczn± Ellê („Kiedy nie ma oczywistych odpowiedzi, robiê to, co mi ka¿± bogowie.” – s. 46) niepokornej Aurai, zmuszaj±c czytelnika do odruchowego porównania postaw obu bohaterek i opowiedzenia siê po której¶ ze stron oraz bardzo wyra¼nie przed³o¿y³a samodzieln± analizê sytuacji i kwestionowanie (choæby tylko teoretyczne) zasad nad pos³uszne wykonywanie poleceñ.

Nie jest to jedyna ¶wiatopogl±dowa kwestia, w której autorka zabiera g³os. Zdecydowanie jest za równouprawnieniem kobiet (o¶miesza szowinistyczn± postawê My¶licieli), przypomina, ¿e nie wszystko z³oto, co siê ¶wieci (w kontek¶cie wyboru partnera), opowiada siê przeciwko wojnie, wskazuj±c, ¿e gin± na niej niewinni, piêtnuje mobbing, przemoc, seksualne wykorzystywanie, gwa³t i pos³ugiwanie siê szanta¿em.
III tom Trylogii zgrabnie powi±za³ wszystko, co dzia³o siê w poprzednich dwóch czê¶ciach - w±tków jest du¿o, zazêbiaj± siê i splataj± tworz±c ¶wietn± ca³o¶æ. Auraya, ju¿ nie jest Bia³±, opu¶ci³a Hanê i mieszka razem z Siyee, pomaga im i opiekuje siê. Spotyka siê z Emerahl, gdzie uczy siê bycia nie¶mierteln± i ukrywania my¶li. Bogowie wysy³aj± Siyee na wojnê z Pentadrianami, gdzie wpadaj± w pu³apkê. Auraya, aby ich uratowaæ zostaje zak³adniczk± Neukana, Pierwszego G³osu Pentadrian - gdzie w efekcie zostaje uwiêziona w pustce. Dziêki Figlowi udaje jej siê uwolniæ, kontaktuje siê z Mirarem - po przeczytaniu przez Emerahl odnalezionego zwoju, okazuje siê, ¿e Bogów mo¿na zniszczyæ. Zostaje to uczynione przez Dzikich po wykryciu ich mistyfikacji - Bogowie Bia³ych i Pentadrian to te same osoby! ....

Bardzo ciekawa trylogia. Wci±gaj±ce w±tki. Masz wra¿enie ¿e uczestniczysz w wydarzeniach tam przedstawionych. ¦wietny styl autorki. Jedna z moich ulubionych autorek fantasy. Jak masz du¿o czasu to polecam, bo zostawia kaca czytelniczego na kilka nastêpnych dni:)

Opowie¶æ jest niesamowita, a koñcówka zaskakuj±ca! Bardzo dobrze mi siê czyta³o !

Avatar u¿ytkownika - Roksana
Inne ksi±¿ki autora
Misja Ambasadora
Trudi Canavan0
Ok³adka ksi±zki - Misja Ambasadora

Sonea jest przera¿ona, kiedy jej syn, który w³a¶nie ukoñczy³ studia, postanawia do³±czyæ do grupy Ambasadorów Gildii, wybieraj±cych siê do...

Ostatnia z dzikich
Trudi Canavan0
Ok³adka ksi±zki - Ostatnia z dzikich

Choæ by³a architektem zwyciêstwa Bia³ych, pierwsze spotkanie z wojn± wype³ni³o sny Aurayi koszmarami. Spaceruje w nich po polach krwi, a polegli wstaj±...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa