Hipokrates przed sądem

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2013-10-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7758-477-4
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Najnowszy zbiór reportaży dziennikarki sądowej Heleny Kowalik to osobiste historie lekarzy i pacjentów, opowieści o wielkiej odpowiedzialności i odwadze, ale także o haniebnych błędach, prowadzących do cierpienia oraz rozpaczy. Dramat wyboru i nieprzewidywalność medycznych decyzji, cały trud walki o zdrowie i życie ukazane są poprzez opowieści wyrazistych bohaterów.

Helena Kowalik, laureatka Melchiora 2010 za książkę „Warszawa kryminalna”, przygląda się głośnym procesom pacjent kontra lekarz. „Hipokrates przed sądem” to nie tylko relacje z sali sądowej, ale przede wszystkim osobiste wyznania obu stron. Autorka wraca do najgłośniejszych spraw, między innymi przypadku doktora G., wnikliwie bada akta procesowe, z wrażliwością wsłuchuje się w głosy świadków, poszkodowanych i oskarżonych. Nie feruje wyroków, pozwala czytelnikowi przyjrzeć się moralnym oraz prawnym aspektom medycznych działań. Wyjaśnia, że w zawodzie lekarskim granica błędu i geniuszu jest cienka, a w każdej chwili można spaść z zawodowego piedestału wprost do aresztanckiej celi.

„Hipokrates przed sądem” to solidne studium przypadków. Autorka zestawia ze sobą wypowiedzi najbardziej znanych i cenionych mistrzów sztuki medycznej z wyznaniami anonimowych pacjentów, a język emocji z fachowym żargonem. To wszystko sprawia, że książką jest wyważoną i precyzyjną analizą środowiska służby zdrowia, daleką od sensacyjnej nagonki.

Kup książkę Hipokrates przed sądem

Opinie o książce - Hipokrates przed sądem

Inne książki autora
Człenio. Powieść z kluczem
Helena Kowalik0
Okładka ksiązki - Człenio. Powieść z kluczem

Akcja toczy się w Warszawie. Główny bohater - Rafał Garda, lat około 30. Niedoszły prawnik. Bywalec modnych klubów. W gruncie rzeczy zakompleksiony, raczej...

Miłość, zbrodnia, kara
Helena Kowalik0
Okładka ksiązki - Miłość, zbrodnia, kara

Zbiór reportaży o trudnych do przeniknięcia mrokach ludzkiej duszy. Dlaczego tak się stało, że miłość łącząca na początku zwyczajnych ludzie z późniejszej...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy