Inny rodzaj odwagi

"Inny rodzaj odwagi" to autobiograficzna opowieść o fascynującym życiu młodej mieszkanki Hamburga. W roku 1938, podczas Nocy Kryształowej, Gretel Wachtel straciła najlepszą przyjaciółkę. Była naocznym świadkiem niszczycielskich nalotów alianckich na miasto. Przeżyła "bużę ogniową", która ogarnęła Hamburgo po nalotach dywanowych w trakcie Operacji Gomora w lipcu 1943 roku. Za niebacznie wypowiedzianą antynazistowską aluzję została skazana na pracę przymusową w fabryce amunicji, ale nie osłabiło to jej woli walki z reżimem. Wyszła za mąż za uczestnika ruchu oporu, pomagała znajomemu księdzu chronić poszukiwanych przez gestapo, w piwnicy swojego domu ukrywała swojego lekarza - Żyda. Powołana do służby w Wermachcie, pracowała jako maszynistka przy maszynie szyfrującej Enigma, przekazując ruchowi oporu supertajne informacje. Aresztowana przez gestapo w 1945 roku, trafiła do obozu koncentracyjnego. Po wojnie zakochała się w Brytyjskim oficerze. Do końca życia (zmarła w roku 2006 w wieku 91 lat) mieszkała w różnych miejscowościach na południu Anglii, gdzie do dziś żyją jej syn i trójka wnucząt. Zapierająca dech w piersi opowieść o determinacji i odwadze. Historia dumnej, niezależnej kobiety, żyjącej w czasach, kiedy zwykła ludzka przyzwoitość urastała do rangi heroicznej odwagi.

Informacje dodatkowe o Inny rodzaj odwagi:

Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie
Data wydania: 2011-02-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Inny rodzaj odwagi

Inny rodzaj odwagi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Książka bardzo mi się spodobała, a odwaga głównej bohaterki zachwyciła. Czas wojny pokazany oczami młodej dziewczyny, która tak jak inne młode kobiety przeżywa rozterki miłosne i emocjonalne. Wojna ukazana oczami Niemki, która nie nawidziła hitleryzmu i siała swoją mała propagandę. Doprawdy świetna historia, napisana w bardzo przystępny sposób. Czyta się wręcz błyskawicznie. Polecam.
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo lubię książki auto- i biograficzne pokazujące życie, postępowanie, uczucia i myślenie jednostki, zwłaszcza w zestawieniu z trudnymi sytuacjami życiowymi czy przełomowymi momentami historii. Fascynuje mnie ludzka wytrzymałość, odwaga, optymizm, odnajdowanie siebie każdego dnia na przekór trudnościom. Podziwiam nonkomformizm i to wyrażający się zarówno poprzez społeczne zaangażowanie, wielkie działania, jak i codzienny, czysto ludzki, nakazujący żyć zgodnie z przekonaniami, nie pozwalający na żadne ustępstwa, przymykanie oczu na krzywdę bliźniego. W książce "Inny rodzaj odwagi" tego wszystkiego jest niewiele. Zbyt mało, aby czytelnik mógł wczuć się w sytuację bohaterów i poczuć ciężar rzeczywistości. A rzeczywistość jest wyjątkowo trudna, gdyż dotyczy sytuacji Niemców podczas II wojny światowej. Niemców, którzy nie odnajdują się w ustroju narzuconym przez Hitlera. Główna bohaterka - Gretel - jest przeciwna wszelkim działaniom nazistów. Marzy o wstąpieniu do ruchu oporu. Zrywa plakaty propagandowe, słucha BBC, handluje żywnością na czarnym rynku, ukrywa i pomaga Żydom, zdobywa tajne informacje i przekazuje je rewolucjonistom. Jednak to dla niej wciąż za mało, pragnie wielkich czynów, pragnie być bohaterką. Dlaczego więc nie potrafię obdarzyć jej sympatią i podziwem? Głównym problemem jest chyba niejasność motywów dziewczyny. Jej brawura w niewielkim stopniu jest podszyta ideologią, wypływa raczej z młodzieńczej zadziorności. Gretel pragnie wolności, chce cieszyć się życiem, bawić się, a Hitler jej w tym nie pozwala. Trzeba go więc obalić. Proste. Gretel jest bardzo towarzyska, a swoje cele lubi osiągać przez wywieranie wpływu na mężczyzn. Na wszystkich, również na nazistów. "Inny rodzaj odwagi" to nie jest złą książka. Czyta się ją szybko i przyjemnie. No właśnie - przyjemnie. Bo opowieść ta nie stara się nawet ukazać sytuacji ludzi, Niemców, którzy naprawdę mieli żle pod władzą Fuhrera. Nie mówi o kondycji ludzkiej tamtego okresu. Jest niestety w dużym stopniu egoistyczna. Mówi po prostu o "carpe diem" Gretel. Dlatego nie należy jej traktować jako świadectwa czasów, ale jako opowieść o młodej dziewczynie, która starała się żyć pełnią życia bez strachu i ograniczeń. Opowieść, która mogłaby toczyć się w dowolnym okresie historycznym i w dowolnym miejscu na świecie.
Avatar użytkownika - KKS
KKS