Okładka książki - Iqbal

Wydawnictwo: Pointa
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-924991-0-7
Dodał/a książkę: Autor X

Prawdziwa historia dwunastoletniego chłopca z Pakistanu - Iqbala Masiha, który na całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w niewolniczej pracy. Wychowany w bardzo ubogiej rodzinie chłopskiej, został oddany przez swojego ojca do niewolniczej pracy w zamian za 16 dolarów niezbędnych ojcu do spłacenia ciążącego na nim długu za leczenie śmiertelnie chorego drugiego syna. Iqbal pracował - tak jak miliony dzieci w najuboższych krajach świata - od świtu do nocy w nieludzkich warunkach w fabryce dywanów, przykuty łańcuchami do swojego krosna. Mając zaledwie 11 lat, znalazł siłę, by się zbuntować - uciekł z fabryki, uzyskał schronienie i pomoc w siedzibie Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci, doprowadził do aresztowania swojego właściciela i kolejnych należących do mafii dywanowej w Pakistanie i w ten sposób przyczynił się do uwolnienia setek innych małych niewolników.

Kup książkę Iqbal

Avatar użytkownika - madak
madak
Co jakiś czas pojawiają się w prasie doniesienia o niewolniczej i upokarzającej pracy nieletnich, często bardzo małych dzieci w zakładach pracy, w których panują koszmarne warunki, nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa czy higieny oraz nie wynagradza w uczciwy sposób młodych pracowników. „Iqbal” autorstwa Francesco D’Adamo to poruszająca, oparta na faktach historia nastoletniego chłopca, który – płacąc za to najwyższą cenę – wyzwolił i podarował „drugą szansę” setkom wykorzystywanych w fabrykach i cegielniach dzieci. Iqbal, młody pakistański chłopiec, trafia do fabryki dywanów. Jego ojciec, ciężko pracujący na roli, zapożyczył się u jednego z lichwiarzy aby ratować zdrowie starszego syna. Fundusze jednak szybko stopniały, więc aby móc przeżyć kolejnych kilka miesięcy oraz pozwolić sobie na kupno żywności, zmuszony był sprzedać młodszego syna, Iqbala, który u miejscowego handlarza miał odpracować zaciągnięty dług. Chłopiec, gdy tylko pojawia się w fabryce dywanów, zjednuje sobie sympatię innych pracujących tam dzieci. Nie daje się jednak – w przeciwieństwie do innych maluchów – zastraszyć bezwzględnemu pracodawcy, Hussainowi, któremu niejednokrotnie się przeciwstawia. Odwaga Iqbala i gotowość do poświęceń sprawia, że ratuje on nie tylko siebie, ale również pracujące wraz z nim dzieci oraz przyczynia się do wymierzenia sprawiedliwej kary Hussainowi. Książka oparta jest ...

Opinie o książce - Iqbal

Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Takich książek się nie ocenia (przynajmniej nie w taki sposób jak inne). Życia się nie ocenia. Jest bezcenne. Tylko my o tym zapominamy.. Dopiero Iqbal przypomina nam o tym. Dopiero patrząc na "inne" w porównaniu do naszego życia, zaczynamy rozumieć pewne sprawy, zaczynamy dostrzegać, jak wiele mamy, nawet jeśli nie mamy wiele. Praca nieletnich dzieci, temat, o którym mało się mówi. Ciężka praca, trudne życie, bolesne doświadczenia, utracone dzieciństwo, czas, który już nie wróci.. Odebrana wolność. Właśnie o nią walczył Iqbal, dwunastoletni chłopiec. Chcecie się przekonać? Przeczytajcie tę książkę! Ale nie tak, od "niechcenia". Spróbujcie siebie tam umiejscowić, spróbujcie ciężko pracować razem z nimi.. Trudno, prawda? Nawet nasza wyobraźnia blokuje się w pewnych momentach.
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2017-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem, przeczytałam 52 ksiązki w 2017 r.,
Avatar użytkownika - magda690
magda690
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 KSIĄŻKI NA 2016 ROK,
Na pewno któregoś dnia sięgnę po nią
Dobry pies
Rafał Witek