Iqbal

Tej historii nie da się zapomnieć. Ani obrazu kilkuletnich dzieci przykutych do krosien, wychudzonych i brudnych, z poranionymi od pracy palcami, zamykanych w lochach za każdy przejaw nieposłuszeństwa. Małych wyrobników harujących od świtu do nocy, by spłacić niespłacalny dług swoich ubogich rodziców wobec bezlitosnej mafii.

To książka oparta na faktach. Iqbal Masih - chłopiec, który stawił opór pakistańskiej mafii dywanowej - stał się legendą. Symbolem walki z nieludzkim wykorzystywaniem dzieci. Zapłacił za tę walkę najwyższą cenę. Jednak wcześniej poczuł smak zwycięstwa i nadziei na godne życie.

Historię Iqbala opowiada Fatima, jego starsza koleżanka - postać stworzona przez autora, Francesca d'Adamo, by pokazać los małych niewolników z perspektywy jednego z nich. Bez fałszywego patosu mówi o najważniejszych dla człowieka sprawach: o przyjaźni, solidarności, poczuciu własnej godności. O odwadze. Ale też o sile słowa. Z jakim samozaparciem te dzieci uczą się pisać i czytać... Z jaką pasją Iqbal sięga po kolejne książki - jak po upragnioną wolność.

Informacje dodatkowe o Iqbal:

Wydawnictwo: Pointa
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-924991-0-7

Iqbal - opinie o książce

Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Takich książek się nie ocenia (przynajmniej nie w taki sposób jak inne). Życia się nie ocenia. Jest bezcenne. Tylko my o tym zapominamy.. Dopiero Iqbal przypomina nam o tym. Dopiero patrząc na "inne" w porównaniu do naszego życia, zaczynamy rozumieć pewne sprawy, zaczynamy dostrzegać, jak wiele mamy, nawet jeśli nie mamy wiele. Praca nieletnich dzieci, temat, o którym mało się mówi. Ciężka praca, trudne życie, bolesne doświadczenia, utracone dzieciństwo, czas, który już nie wróci.. Odebrana wolność. Właśnie o nią walczył Iqbal, dwunastoletni chłopiec. Chcecie się przekonać? Przeczytajcie tę książkę! Ale nie tak, od "niechcenia". Spróbujcie siebie tam umiejscowić, spróbujcie ciężko pracować razem z nimi.. Trudno, prawda? Nawet nasza wyobraźnia blokuje się w pewnych momentach.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2021-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Czy zastanawialiscie się kiedyś, kto utkal Wasz piękny dywan? Iqbal odkad był małym chłopcem pracował w cegielni, potem właśnie przy tkaniu dywanów. Ten odważny chłopiec zyl naprawdę, dał radę zbiec i opowiedzieć o haniebnym wykorzystywaniu dzieci. Niestety zginął od strzału w plecy.

Na pewno któregoś dnia sięgnę po nią
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2017-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem, przeczytałam 52 ksiązki w 2017 r.,
Avatar użytkownika - magda690
magda690