Okładka książki - Iqbal

Iqbal

Wydawnictwo: Pointa
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-924991-0-7
Liczba stron: 142
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 6 (3 głosów)

Prawdziwa historia dwunastoletniego chłopca z Pakistanu - Iqbala Masiha, który na całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w niewolniczej pracy. Wychowany w bardzo ubogiej rodzinie chłopskiej, został oddany przez swojego ojca do niewolniczej pracy w zamian za 16 dolarów niezbędnych ojcu do spłacenia ciążącego na nim długu za leczenie śmiertelnie chorego drugiego syna. Iqbal pracował - tak jak miliony dzieci w najuboższych krajach świata - od świtu do nocy w nieludzkich warunkach w fabryce dywanów, przykuty łańcuchami do swojego krosna. Mając zaledwie 11 lat, znalazł siłę, by się zbuntować - uciekł z fabryki, uzyskał schronienie i pomoc w siedzibie Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci, doprowadził do aresztowania swojego właściciela i kolejnych należących do mafii dywanowej w Pakistanie i w ten sposób przyczynił się do uwolnienia setek innych małych niewolników.

Kup książkę Iqbal

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:,
Co jakiś czas pojawiają się w prasie doniesienia o niewolniczej i upokarzającej pracy nieletnich, często bardzo małych dzieci w zakładach pracy, w których panują koszmarne warunki, nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa czy higieny oraz nie wynagradza w uczciwy sposób młodych pracowników. „Iqbal” autorstwa Francesco D’Adamo to poruszająca, oparta na faktach historia nastoletniego chłopca, który – płacąc za to najwyższą cenę – wyzwolił i podarował „drugą szansę” setkom wykorzystywanych w fabrykach i cegielniach dzieci. Iqbal, młody pakistański chłopiec, trafia do fabryki dywanów. Jego ojciec, ciężko pracujący na roli, zapożyczył się u jednego z lichwiarzy aby ratować zdrowie starszego syna. Fundusze jednak szybko stopniały, więc aby móc przeżyć kolejnych kilka miesięcy oraz pozwolić sobie na kupno żywności, zmuszony był sprzedać młodszego syna, Iqbala, który u miejscowego handlarza miał odpracować zaciągnięty dług. Chłopiec, gdy tylko pojawia się w fabryce dywanów, zjednuje sobie sympatię innych pracujących tam dzieci. Nie daje się jednak – w przeciwieństwie do innych maluchów – zastraszyć bezwzględnemu pracodawcy, Hussainowi, któremu niejednokrotnie się przeciwstawia. Odwaga Iqbala i gotowość do poświęceń sprawia, że ratuje on nie tylko siebie, ale również pracujące wraz z nim dzieci oraz przyczynia się do wymierzenia sprawiedliwej kary Hussainowi. Książka oparta jest ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Iqbal

Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Takich książek się nie ocenia (przynajmniej nie w taki sposób jak inne). Życia się nie ocenia. Jest bezcenne. Tylko my o tym zapominamy.. Dopiero Iqbal przypomina nam o tym. Dopiero patrząc na "inne" w porównaniu do naszego życia, zaczynamy rozumieć pewne sprawy, zaczynamy dostrzegać, jak wiele mamy, nawet jeśli nie mamy wiele. Praca nieletnich dzieci, temat, o którym mało się mówi. Ciężka praca, trudne życie, bolesne doświadczenia, utracone dzieciństwo, czas, który już nie wróci.. Odebrana wolność. Właśnie o nią walczył Iqbal, dwunastoletni chłopiec. Chcecie się przekonać? Przeczytajcie tę książkę! Ale nie tak, od "niechcenia". Spróbujcie siebie tam umiejscowić, spróbujcie ciężko pracować razem z nimi.. Trudno, prawda? Nawet nasza wyobraźnia blokuje się w pewnych momentach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2017-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem, przeczytałam 52 ksiązki w 2017 r.,
Avatar użytkownika - magda690
magda690
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 KSIĄŻKI NA 2016 ROK,
Na pewno któregoś dnia sięgnę po nią
Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy