Jeden dzień

Ocena: 4.94 (50 głosów)
Inne wydania:

 

Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona - zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On - superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu... Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde pójdzie w swoją stronę. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze?

Informacje dodatkowe o Jeden dzień:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-11-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377990872q
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: One Day
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Małgorzata Miłosz

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Jeden dzień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jeden dzień

Otrzymanie dyplomów było dla nich ważnym wydarzeniem. To tego dnia Emma i Dex spędzają z sobą noc. Dzieli ich niemal wszystko, łączy więcej niż początkowo może się wydawać. 15 lipca staje się dla nich dniem bardzo ważnym. To ich dzień i to niezależnie na jakim etapie życia są. W ich życiu, dzieje się wiele, spotykają różnych ludzi, zmieniają się, a to, co jest między nimi, nadal trwa. Każdego roku, kiedy nadchodzi ten dzień, oni zawsze się spotykają. Jak potoczy się historia Emmy i Dexa? Co tak naprawdę tak ich do siebie ciągnie? Co przeżyją przez te wszystkie lata? Ta książka jest zupełnie inna niż większość mi znanych. Tak naprawdę „przeskakujemy” wiele wydarzeń w życiu bohaterów, ponieważ czytamy o tym jednym konkretnym dniu. Mnie to nie przeszkadzało, a wręcz się podobało. To taka lżejsza pozycja, w której poznajemy zmiany, jakie zachodzą w bohaterach, ich wzloty i upadki. Jest realistyczna, co mnie się podobało.Akcja nie jest zbyt szybka, a jednocześnie nie jest wolna czy też nudna. Książkę czyta się szybko, a podczas czytania towarzyszą emocje, w szczególności na samym końcu. Bohaterowie ciekawi. Poznajemy ich w różnych etapach życia, zmieniają się, a my mamy okazję te zmiany obserwować. Ja ich polubiłam, choć nie zawsze zgadzałam się z ich decyzjami, ich zachowaniem. „Jeden dzień” to lekka, ciekawa książka, taka na leniwe popołudnie. Ze swojej strony polecam. Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA
Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Przeczytane:2024-02-25,

„Jeden dzień” to książka Davida Nicholasa, która z pewnością pokaże czytelnikowi prawdziwe życie. Przedstawia ona historię dwójki bohaterów Emmy i Dextera, którzy poznali się w dniu otrzymania dyplomów uniwersyteckich. To właśnie ta noc na zawsze odmieniła ich życie, bowiem spędzili ją razem.

Ona od zawsze pozostawała w cieniu, nie wyróżniała się z tłumu i osiągała najlepsze wyniki w nauce. On natomiast był jej totalnym przeciwieństwem. Był bardzo popularny, a dziewczyny za nim biegały. Oboje poczuli wzajemnie coś do siebie, jednak po wspólnie spędzonej nocy podjęli decyzję, że nie będą tego dłużej ciągnąć, a każde z nich będzie dalej układało sobie życie. Niemniej jednak wyznaczają sobie dzień 15 lipca, na ich dzień. Co roku tego dnia mają się spotkać, a ich relacja pozostaje na stopie przyjacielskiej.

Autor przeprowadził nas przez kolejne dwadzieścia lat życia tej pary przyjaciół, która oddzielnie układała sobie życie po swojemu, jednak zawsze, raz w roku wracali do siebie. Każdy kolejny rozdział, to kolejny wspaniały rok, który w życiu każdego wniósł wiele zmian.

Książka to wspaniała i poruszająca historia. Czytałam z zapartym tchem, nie mogłam się oderwać. Nie zabrakło emocji, które dosłownie kipiały, radość, smutek, żal do bohaterów za ich wybory oraz podejmowane przez nich decyzje. Nie obyło się również bez łez, choć mi bardzo często zdarza się je uronić podczas czytania.

To naprawdę piękna historia, która mnie porwała i zachwyciła zarazem. Szczerze przyznaję, że zakończenie nie było takie, jakiego oczekiwałam, ale może i dobrze, że nie okazało się przewidywalnym banałem, może to właśnie w tym tkwi sukces książki!

Teraz zdecydowanie pora na nadrobienie filmu, choć Wam zalecam zachować kolejność, że pierwsza książka, bo wierzcie mi, że znając jej zakończenie, czytanie nie sprawi Wam tyle przyjemności.

Ja bardzo serdecznie polecam wszystkim, niezależnie od wieku, ale szczególnie tym, którzy kochają poruszające miłosne historie! Z pewnością się na tym tytule nie zawiedziecie

Link do opinii
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2024-02-25,

Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed tobą.

 


Emma i Dex. Ona, zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On, playboy z poczuciem, że świat należy do niego. Niedobrana para, to za mało powiedziane. Bo też w sumie parą nie są.

15 lipca 1988. Po otrzymaniu dyplomów na Uniwersytecie spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde z nich pójdzie w swoją stronę. A za rok? Za dwa lata? A kolejnego i jeszcze następnego? Czy jeszcze się spotkają?

 


Biorąc do ręki tę książkę, nie wiemy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Od początku będziemy towarzyszyć Emmie i Dexowi przez lata. I nie będą to całe lata, nic płynnego. To będą wyrywki, wyimki z życia. Dwadzieścia lat, w których dzieje się bardzo dużo, albo nie dzieje się prawie nic. I będą rozmowy telefoniczne i niezliczone kraje, różne miasta; praca jedna, druga, trzecia…; życiowe zakręty, małe sukcesy, ale zawsze, co roku, w migawce ukazują nam się Em i Dex i ciągle o sobie myślą, nawet jeśli nie zawsze się dogadują. I tak, to jest historia miłosna – bardzo piękna historia miłosna, która finalnie wyciśnie z Waszych oczu łzy. Brawa dla autora, który potrafił w taki sposób wejść w skórę Emmy, że w ogóle nie odczuwa się, iż mógł napisać to mężczyzna.

 


Hasło TYLKO PRZYJAŹŃ wydaje się być idealne dla tej pary. Jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę, że do czasu. Tak naprawdę Emma i Dex za sobą szaleją, ale nie dopuszczają do siebie tego głosu. Kochają się, ale sądzą, że z kimś innym będzie im lepiej, a spotykać się mogą od czasu do czasu. Tylko co, jeśli w efekcie będzie już za późno? Jeżeli stracą szansę na bycie z sobą, a ona już nie wróci? Może należałoby zmienić to hasło na A JEDNAK MIŁOŚĆ.

 


Czytając układa nam się w głowie gotowy scenariusz na zakończenie tego trwającego od dwóch dekad związku-nie związku. Myślę, że nie tylko moje myśli galopowały do przodu i układały sobie zakończenie tej historii. Jestem ciekawa ile osób trafiło na taki właśnie finał. Nie! Nie zamierzam spojlerować! Nie napiszę jak to się kończy. Sami się przekonajcie, a macie trzy możliwości. Albo przeczytacie tę książkę, która była już kiedyś wydana, a teraz ma wznowienie, ponieważ nie tak dawno, bo w Walentynki na platformie Netflix pojawił się serial wg tej powieści. I trzecia możliwość to świetny film z 2011 roku w reżyserii Lone Scherfig – w rolach głównych Anne Hathaway i Jim Sturgess. Jestem ciekawa czy netflixowski serial dogoni ów film. Widziałam i wspominam do dziś. A książka to po prostu rewelacja. Tylko dałabym po łapach Davidowi Nichollsowi, a jeśli Was interesuje za co, to musicie przeczytać.

 


Życzę przyjemnej lektury, pełnej dobrej zabawy, emocji i wzruszeń.

Link do opinii

"Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to czego szukasz, jest tuż przed tobą". Książka po prostu wspaniała i warta przeczytania. Aż znów chętnie obejrzę ekranizację. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - madsid
madsid
Przeczytane:2016-10-21,
Tę książkę czyta się bardzo szybko i kiedy zaczyna się wydawać, że już nic nas nie zaskoczy... okazuje się, że to tylko pozory ;)
Link do opinii
Dzisiaj na tapecie recenzja iście miłosnej powieści a mianowicie "Jeden dzień" David'a Nicholls'a, na podstawie której powstał film o tym samym tytule. Przyznam się, że w pewnym sensie popełniłam karygodny błąd - obejrzałam film przed przeczytaniem książki. Na szczęście nic z filmu nie pamiętałam, dzięki czemu spędzenie czasu przy tej lekturze było bardzo przyjemne i relaksujące po sesji. Emma i Dex to para znajomych różniących się od siebie pod każdym względem. Jedynie co ich łączy to chęć spełnienia swoich marzeń - ona chce być pisarką a on chce odnieść sukces w telewizji. Poznali się po ceremonii zakończenia studiów. Emma to zakompleksiona kobieta, która musi ciężko pracować, aby coś osiągnąć. Szuka prawdziwej miłości, aż po grób. To pretensjonalna, drażliwa dziewczyna, użalająca się nad sobą, krytyczna wobec siebie, a do kolekcji brakuje jej jedynie tak bardzo ważnej pewności siebie. Natomiast Dex to egocetryczny, zarozumiały i bardzo pewny siebie mężczyzna, dla którego liczy się tylko seks, alkohol, narkotyki i dobra zabawa. Odpowiada mu takie beztroskie życie i można powiedzieć, że jest z siebie dumny, bo ma wszystko o czym marzy. Akcja powieści toczy się przez 19 lat - od roku 1988 do 2007. Z bohaterami spotykamy się każdego roku, tego samego dnia a mianowicie 15 lipca (co według mnie jest bardzo fajnym i oryginalnym pomysłem). Z roku na rok możemy zobaczyć jak zmieniają się bohaterowie, jakie mają problemy. Wspierają się nawzajem, raz mocniej raz słabiej, ale zawsze pozostają sobie bliscy, a niektóre wydarzenia są testem dla ich przyjaźni. "Jeden dzień" to powieść pełna miłości, smutku, emocji, a także śmiechu. Nie raz przyłapałam się na chichraniu. Ponadto można nazwać tą książkę wyciskaczem łez, chociaż przyznam się szczerze, że w tym wypadku mnie to nie dotyczyło - udało mi się nie płakać, co oznacza, że czegoś mi w tej książce brakowało. "Jeden dzień" to powieść o poszukiwaniu siebie. Autor bardzo zgrabnie pokazał to, jak człowiek zmienia się wraz z wiekiem, jak zmieniają się jego priorytety, jak wraz z kolejnym rokiem na karku zmienia się spojrzenie na świat, na otaczającą rzeczywistość. To nie jest banalna historyjka o szarej myszce i przystojniaku. To powieść do bólu prawdziwa. Nic nie jest przesłodzone. To prawdziwe życie, prawdziwe problemy! Jestem pod wrażeniem dialogów jakie stworzył autor - bardzo zabawne, inteligentne i błyskotliwe. Nie sposób się nie śmiać. Powieść jest bardzo dobrze napisana, bardzo prostym dowcipnym językiem, dzięki czemu strony znikają w mgnieniu oka. Warto również wspomnieć, że książka strasznie wciąga i wpadłam w pułapkę pt. "jeszcze jeden rozdział". Naprawdę, trudno jest się uwolnić od tej książki. Długie opisy nie nudzą, wręcz przeciwnie - dzięki nim bardziej poznajemy bohaterów, podzielamy z nimi radość, złość i zdenerwowanie. Co mnie jeszcze skłoniło do myślenia nad tą książką? Sposób, w jaki autor przedstawił nam bardzo ważne wydarzenie w życiu bohaterów, wydarzenie, które stanowi punkt kulminacyjny w powieści. David Nicholls o tak bardzo ważnej sprawie poinformował czytelników JEDNYM zdaniem! Rzucił kilkoma słowami, jakby one nic nie znaczyły w fabule. Po przeczytaniu tego zdania nie wiedziałam co o tym sądzić. To jakaś pomyłka? Nie, skąd... Podsumowując, "Jeden dzień" to rewelacyjna powieść o miłości i przyjaźni. Bardzo wciągająca i wzruszająca, a także zabawna. Fabuła toczy się bardzo dynamicznie, na tyle szybko, że się nie nudzimy ale też nadążamy. To lekka powieść, zmuszająca do refleksji i z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Przez kilkaset stron wyczekiwałam aż Emma i Dex będą razem. Czy się doczekałam? Przeczytajcie! Zdecydowanie polecam.
Link do opinii
Miła, lekka i przyjemna. Czasami mało wciągająca, ale mimo to dość interesująca ;)
Link do opinii
Super książką. Nie mogłam się oderwać, a zakończenie zaskakujące.
Link do opinii
Czasami jest to dzień nic nie znaczący, innym razem smutny, a kiedy indziej wesoły, szczęśliwy. Czy długotrwała przyjaźń Emmy i Dextera może zamienić się w coś więcej? Przeczytajcie sami. Może książka nie jest hitem, ale z pewnością wciąga. "Możesz przeżyć całe życie, nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed Tobą."
Link do opinii
"-Ważne, żeby mieć jakiś wpływ na losy świata - powiedziała - no wiesz, coś zmienić. -Co? Chcesz "zmienić świat"? -No, nie od razu cały świat. Ale ten kawałek wokół siebie." Jeden z moich ulubionych cytatów z tej książki. Właściwie to uwielbiam ją. Naprawdę nie wiem co więcej mogłabym napisać, bo sporo zawarłam w recenzji na swoim blogu, którą to chyba wrzucę tutaj... Ta książka zdecydowanie należy do moich ulubionych. Może dlatego, że po prostu w jakiś sposób ta historia przyjaźni damsko - męskiej dość wyraźnie odzwierciedlała się w moim życiu. Główni bohaterowie - nic dodać, nic ująć, zwłaszcza Emma, z którą poniekąd się utożsamiam, zarówno ze względu na wcześniejsze zdanie, jak i sam fakt tego, jaka była - kochała pisać, skromna, nieco zagubiona, a jednocześnie pełna jakiejś pozytywnej energii. Bardzo ją polubiłam. Fabuła poza tym - świetna, rozdziały związane zawsze z datą "15 lipca" - a jedynie zmienionym rokiem - naprawdę dobry pomysł. No cóż - polecam tę książkę każdemu, kto chce chociaż na chwilę oderwać się od rzeczywistości, kto może również kocha kogoś, kto jest jedynie przyjacielem, albo - no właśnie, przeoczył coś w swoim życiu, bo przecież: "Możesz przeżyć całe życie nie dostrzegając, że to, czego szukasz, jest tuż przed tobą". Kolejny świetny cytat, a ja mogłabym pisać o tej książce mnóstwo "ochów i achów", ale to w końcu ma być krótka opinia, a nie recenzja - ona gdzieś indziej się pojawi. :)
Link do opinii
Właśnie skończyłam ją czytać i jestem jeszcze głęboko w książce i ciągle przeżywam te same wydarzenia. I nie mogę zrozumieć... hmmm wielu rzeczy. Nie dlatego, że są takie trudne lub skomplikowane, tylko zwyczajnie nie mogę się z nimi pogodzić. Chciałabym coś to napisać o zakończeniu, aż mnie rozsadza aby coś wspomnieć! Ale nie zrobię tego, żeby nie psuć książki tym którzy jeszcze jej nie przeczytali. "Jeden dzień" nie traci dany ważności, ponieważ akcja książki toczy się w przeciągu 20 lat. I czytając ją odnajdą się osoby w praktycznie każdym wieku. Podobały mi się też cytaty umieszczane przed rozdziałami. Wiem, wiem, że wielu pisarzy robi podobnie, ale w książce Davida Nicholls'a są one świetnie dobrane i w dodatku kilka z nich jest z książek, które bardzo lubię. W pewnym sensie utożsamiłam się z bohaterką, chodzi mi tu o jej manię czytania i starania się przekonać innych o wartości tego zajęcia. Może w tym wypadku jestem do niej podobna.
Link do opinii
Jestem zawiedziona. Po przeczytaniu książki jedyna refleksja, jaka mnie nachodzi to przeczytać, odłożyć i zapomnieć. Lektura kompletnie nie wciągająca. Momentami naprawdę nudna i monotonna akcja. Nie polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2014-12-03,
Świetna, wciągająca i jedyna w swoim rodzaju. Polecam!
Link do opinii
Do przeczytania skłonił mnie znakomity film z Anne Hathaway w roli głównej. Myślę, że historia Dexa i Emmy będzie ze mną do końca świata i jeszcze dłużej. Smutne zakończenie zdecydowanie podwyższyło moją ocenę, bo widzimy, że nie wszystko zawsze kończy się jak w bajce - happy endem. Pamiętam nawet kilka cytatów tak pięknych i chwytliwych, że tylko wypisywać je na ścianach.
Link do opinii

Zakończenie studiów to jeden z takich momentów, w których niemal każdy snuje wielkie plany na przyszłość, ma nadzieję osiągnąć coś wyjątkowego, oderwać się od przeciętności. Niejedna osoba dałaby bardzo wiele, by choć na moment móc spojrzeć w przyszłość i przekonać się, czy faktycznie odniesie sukces. Bohaterowie książki „Jeden dzień” do właśnie świeżo upieczeni absolwenci uczelni. Jest 15 lipca 1988 a oni spędzają ze sobą noc. Jak ich życie będzie wyglądało rok później? Wszystko wskazuje na to, że zakompleksiona, nieśmiała Emma nigdy niczego szczególnego nie osiągnie, podczas gdy przed odważnym i przystojnym Dexem świat powinien stać otworem. Czy dokładnie tak będzie wyglądała sytuacja za rok, za dwa, pięć, ... dziewiętnaście? 

„Jeden dzień” jak wskazuje tytuł, opisuje tylko jeden dzień w roku, zawsze 15 lipca. Na dalszy plan odchodzi to co było i będzie, liczy się tylko ta jednak ulotna chwila. To bardzo ciekawy zabieg, który uświadamia nam, że nawet w bardzo monotonnym życiu, wiele się zmienia. Choć Emma i Dex obierają zupełnie inne drogi, coś zawsze ich łączy, specyficzna przyjaźń jest w stanie przetrwać wszelkie wzloty i upadki a tych w życiu obojga nie brakuje. Bo o ile Emma pracuje w podrzędnej knajpie a Dexter robi karierę w telewizji i wdaje w coraz to nowe romanse, z czasem fortuna zdaje się obracać i nikt nie jest w stanie przewidzieć, co z tego wyniknie. 

Trzeba przyznać, że interesujący zabieg pisarza sprawia, iż czytelnik z napięciem czeka na każdy kolejny rozdział. Czy kolejny 15 lipca bedzie dla bohaterów szczęśliwy? Czy jest szansa, by Emma i Dex wreszcie znaleźli drogę do siebie? 

Książka porusza szerego bardzo zróżnicowanych problemów – współczesne używki, traktowane jako dodatek do zabawy, które z czasem wymykają się spod kontroli, popadanie w bierność i strach przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w życiu, problemy w relacjach damsko-męskich, interesowność fałszywych przyjaciół w chwili, gdy jest się na szczycie. Duża liczba błyskotliwych dialogów sprawia, że całość nabiera bardziej dynamicznego charakteru, a z czasem zaczynamy odnosić wrażenie, że Dexa i Emmę naprawdę znamy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przynosi jutro, dlatego również tutaj brak jest prostych i banalnych rozwiązań. Bywa dobrze, bywa naprawdę źle, po prostu jak w życiu. 

Aż trudno uwierzyć, że całość liczy sobie ponad 400 stron i obejmuje zdarzenia na przestrzeni wielu lat. Czas spędzony z książką, zdaje się być krótką chwilą, z drugiej jednak strony aż trudno uwierzyć, jak wiele się wydarzyło. 

Książkę polecam przede wszystkim osobom poszukującym niebanalnej powieści obyczajowej. Książki przy której można się zaśmiać, wzruszyć, a po zakończeniu lektury wpaść w zadumę...

Link do opinii

Jak bardzo dwie różności mogą się przyciągać? Z jaką siłą potrafią myśleć o sobie i potrzebować siebie nawazjem? Nie wiem, bo każda znajomość jest inna od innej, ale coś, co ukazało się w Jeden Dzień jest jeszcze inne. Jeśli właśnie to czytasz, to jestem pewna, że już nacisnąłeś znaczek "kup". Jeżeli nie, pomykaj oczyma dalej, bowiem warto. Nicholls to autor doskonały, błyskotliwy, zastanawiający się nad życiem i jego sensem, żartobliwy, rozważający filozofie życia, miłości i wielu innych rzeczy, których w naszym -nieraz- szarym życiu nie zauważamy. Ta książka to nie losowo połączone wyrazy, marne historyjki dla niedojrzałych, niespełnionych ludzi, to coś więcej! Nie ma nic lepszego w moim mniemaniu, niż powieść, która skłania do zastanowienia się nad naszym życiem, jak ulotne są chwile i jak szybko możemy stracić życie. Warto ją zakupić i trzymać jeden egzemplarz nie tylko w sercu, ale i na honorowym miejscu na naszej półce w prywatnej bibliotece. Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-06-09,

Nie wiedziałam, czego spodziewać się po tej książce, gdyż kupiłam ją już dość dawno temu, leżała na półce „do przeczytania” i ciągle inne były ważniejsze od niej. Nie wiem, dlaczego…

Ale wreszcie nadszedł ten dzień, jeden dzień… 15 lipca. To dzień, w którym wszystko się zaczęło. Emma i Dexter kończą naukę, po otrzymaniu dyplomów spędzają ze sobą noc. Oboje mają swoje plany, marzenia i cele w życiu. Emma ambitne, Dex zdecydowanie bardziej przyziemne. Ale to, co jest w tym wszystkim najważniejsze, to to, że ten dzień połączył ich na zawsze, choć jeszcze oni o tym nie wiedzą. Po wspólnie spędzonej nocy ich ścieżki życiowe się rozchodzą, ale przez kolejne lata ciągle się przeplatają. To początek, a zarazem koniec. Emma to mądra dziewczyna, nie zdająca sobie sprawy ze swojej urody. Inteligentna, ciepła i szczera. Mieszkająca w maleńkim, wynajmowanym mieszkaniu. Pracowita i ciepła. Można by powiedzieć – ideał. Dexter – jej zupełne przeciwieństwo -chłopak z bogatego domu, nie mający szacunku dla innych, traktujący kobiety jako kolejne zdobycze na jedną noc. Pieniądze nie były dla niego ważne, bo nigdy nie musiał się o nie martwić. Próżny, rozpieszczony, wieczny chłopiec. Przystojny gwiazdor telewizyjny. Co się więc stało, że Em i Dex przez kolejne lata o sobie myśleli, dzwonili, pisali? Co ich połączyło? Cała powieść jest skoncentrowana tylko na dniu 15 lipca. Przez kolejne 20 lat poznajemy życie głównych bohaterów właśnie tego dnia. Fajne jest to, że poznajemy je z perspektywy każdego z nich osobno. Wnikamy głęboko w ich myśli, odczucia, czasem ich doskonale rozumiemy, innym razem jesteśmy źli na ich dziwne wybory i decyzje. Autor na kartkach książki porusza również bardzo poważne problemy z jakimi borykają się ludzie na co dzień. To alkoholizm i narkomania. Poważne problemy, z którymi nie każdy może sobie poradzić i czasem przegrywa z nimi walkę. „Jeden dzień” to jednak dziwna książka. Stwierdziłam to już w trakcie jej czytania a upewniłam się na końcu, gdy byłam pewna, że wiem, jak się skończy, a tu …  Pierwsze kilka rozdziałów było dla mnie nudne, ciągły się i już miałam odłożyć książkę na półkę, aż tu nagle historia tych dwojga ludzi wrosła we mnie, żyłam nią i bardzo nie chciałam, żeby się skończyła. Co mi towarzyszyło w trakcie czytania? Po pierwsze – kubek herbaty, poza tym częsty uśmiech i rzewne łzy. Mieszane uczucia, zdenerwowanie, radość, niesmak i współczucie.  To książka, która na długo zagości w moim sercu i umyśle. I nie wiem, jak mogłam pomyśleć, że jest nudna i że może jej dalej nie czytać. Daję jej najwyższą punktację i nie obiecuję, że do niej nie wrócę.
Link do opinii
Książka o której kiedyś było bardzo głośno. Ja postanowiłam ją przeczytać gdy już wszystko ucichło. O autorze wcześniej nigdy nie słyszałam, nie znam jego innych powieści. Będę musiała ich poszukać. Emma i Dexter to zupełne przeciwieństwa. Dwa różne światy. Ona- zakompleksiona kujonka w grubych okularach. On- playboy, który może mieć każdą dziewczynę. Spotykają się w noc po zakończeniu studiów. Czy jeszcze kiedykolwiek się zobaczą? Co będą robić za kilka lat? Jak potoczy się ich życie? Czytałam wiele pozytywnych recenzji tej książki. Słusznych? Z pozoru mógłby być to zwykły romans. Jest on jednak niesamowicie nietypowy. Bohaterów obserwujemy przez 20 lat. W tym czasie zmieniają się, dojrzewają. Obserwujemy co robą w kolejne rocznice swojego spotkania. Bardzo ciekawy i udany zabieg. Książka opowiada o miłości, która przetrwa wszystko. Znalazłam w niej niesamowite pokłady energii i nadziei. Każe nam wierzyć, że na każdego czeka ta druga połówka, która jest nam przeznaczona. Choćbyśmy się przed tym bronili to i tak nas znajdzie. Bohaterów bardzo polubiłam, chociaż czasami miałam ochotę nimi potrząsnąć i przemówić im do rozumu. Książka kipi emocjami, niesamowicie się przy niej wzruszyłam. Nie takiego zakończenia się spodziewałam. Czytało mi się bardzo szybko, wciągnęła mnie. Okładka filmowa, bardzo ładna. Zaraz po skończeniu czytania chciałam skonfrontować ją z filmem. Bardzo udana adaptacja, bardzo wierna faktom. Dobra gra aktorska. Podobało mi się. Wy czytaliście, oglądaliście? Fenomenalna książka, którą taką ocenę daję z czystym sumieniem.
Link do opinii
Idealna do poczytania w słoneczne popołudnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Azumi
Azumi
Przeczytane:2014-02-14,
"Jeden dzień" to niezwykła powieść. Bardzo podobał mi się pomysł koncentrowania się tylko na jednym dniu w roku - to o wiele ciekawsze niż szczegółowe opisywanie wszystkiego, co działo się w poszczególnych latach. Doceniam też zakończenie, które wcale nie było takie oczywiste. Śledzenie reakcji Emmy i Dextera oraz zmian następujących w ich życiu było fascynujące, ale też czasami nieco przygnębiające - szczególnie wtedy, kiedy nie powodziło im się najlepiej. Podczas lektury ma się czasem ochotę potrząsnąć Dexterem, dla którego ważniejsze od bliskich osób były dobra zabawa i kolejne podboje miłosne. Oraz Emmą, która nie bardzo wiedziała co zrobić ze swoim życiem i zmarnowała wiele dobrych okazji. To dobrze napisana i ciekawie skonstruowana powieść, opisująca niebanalną historię. Z całą pewnością nie jest to kolejny cukierkowy romans, a to ogromny plus.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-03-10,
Historia Emmy i Dextera opowiedziana poprzez dzień 15 lipca kolejnych lat. Poznają się na studiach, zbliżają się do siebie ostatniego dnia, zostają przyjaciółmi na wiele lat. Różni ich wiele, pochodzenie, stosunek do ludzi, życia, polityki. Przez wiele lat żyją każde swoim życiem, jednak są zawsze blisko siebie, wiedzą o sobie wszystko. Za wszelką cenę chcą utrzymać swoje stosunki tylko na poziomie przyjaźni. Wzloty, upadki, sukcesy, porażki dzieli ze sobą. Kiedy w końcu dociera do nich, że są dla siebie stworzeni, życie Emmy kończy wypadek na rowerze. Oczywiście jest to wielki skrót, gdyż pomiędzy jest telewizyjna błazenada, życie celebryty, próby życia w wielkim mieście, układy rodzinne, koleżeńskie, towarzyskie. A to wszystko daje książkę, którą czyta się szybko , łatwo i przyjemnie.
Link do opinii
Skończyłam czytać ją wczoraj. Jak mnie drażni jak autor kończy żywot jednego z głównych bohaterów. Smutne :/ Ale i tak bardzo mi się podobała. Ujmująca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - xbooklikex
xbooklikex
Przeczytane:2022-02-20, Ocena: 3, Przeczytałam,

"Podobnie jak Emma Morley dwudziestotrzyletni Dexter Mayhew nie miał jasnej wizji przyszłości."

 

?Powieść Davida Nichollsa to romantyczna, wciągająca i poruszająca historia o dwójce ludzi, których jeden wieczór zmienił wszystko. Emma i Dexter od 1988 roku postanawiają, że przez następne lata będą spotykać się w jeden dzień, czyli 15. lipca. Już na starcie możemy przeczuwać w jaką stronę będzie podążała ta opowieść i co autor może nam przedstawić. Niekiedy jest przewidywalna, ale... schematów się pozbywa.

 

?Ciekawym zabiegiem było opisywanie wyłącznie tego jednego dnia, bo w zasadzie dzięki nim poznajemy bohaterów. Trochę mnie boli, że wiele z poruszanych tu tematów zostało napisane po macoszemu, właśnie przez tą fragmentaryczność "Jednego dnia". W życiu Emmy i Dextera zmienia się wiele... Na przestrzeni tych kilkunastu lat obserwujemy ich codzienność, wzloty/upadki, podróże oraz różne miłości.

 

?Książka jest podzielona na pięć części, w których idealnie są rozłożone najważniejsze momenty. Jest wiele listów, wzmianek na temat piosenek czy książek. A wiecie co jest najgorsze w tej opowieści? Tak, zakończenie. Dla mnie jest ono bezsensowne. Jestem zła na autora, że potraktował pewną postać w ten sposób... Ostatnie strony w zasadzie za wiele nie wnoszą do całej książki, ale mogą być miłym i ciepłym uzupełnieniem w kontekście zakończenia (i początku).

 

?To... chyba tyle. Przeczytałam ją w jeden wieczór: było zabawnie, uroczo, nostalgicznie, czasami żenująco - samo życie. Myślę, że potrzebowałam takiej historii na raz. Dzięki książko!

Link do opinii
Avatar użytkownika - joszmi
joszmi
Przeczytane:2019-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2017-10-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - alesia
alesia
Przeczytane:2016-12-29, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - moniaaa87
moniaaa87
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Dobry początek
David Nicholls0
Okładka ksiązki - Dobry początek

Brian Jackson wierzy w to, że uczestnictwo w popularnym turnieju wiedzy pomoże mu zdobyć serce uniwersyteckiej piękności Alice Harbinson. Plan nawet mógłby...

My
David Nicholls0
Okładka ksiązki - My

Douglas Petersen dostrzega, że jego żona poszukuje nowej drogi życia, a wydawało mu się, że będą szukali tej drogi we dwoje. Tym bardziej, że ich syn wkrótce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy