Okładka książki - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2014-04-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788363944421
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4 (2 głosów)

Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple (m.in. iPhone'a, iPada, iPoda i iMaca), jednego z najbliższych współpracowników i przyjaciół Steve'a Jobsa, sir Jonathana Ive'a, obecnie wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc.

To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała; o jej wartościach i priorytetach.

Jony Ive, 2005

W 1997 roku Steve Jobs powrócił do Apple z karkołomną misją - zamierzał uzdrowić firmę, którą sam założył. Pewnego wieczoru w jednym z pomieszczeń korporacji natknął się na niechlujnie ubranego, zapracowanego brytyjskiego projektanta, otoczonego setkami rysunków i prototypów. To właśnie wtedy Jobs zdał sobie sprawę, że właśnie odkrył talent, który pomoże mu powstrzymać postępujący upadek firmy.

Tym projektantem był Jony Ive.

Współpraca Jony'ego Ive'a z Jobsem zaowocowała powstaniem wielu produktów, należących do najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej technologii: iMaca, iPoda, iPada i iPhone'a. Projekty tych urządzeń nie tylko uczyniły z Apple przedsiębiorstwo o olbrzymiej wartości, ale dokonały też przewrotu w kilku gałęziach przemysłu, doprowadziły do powstania licznej rzeczy oddanych firmie fanów i sprawiły, że marka nadgryzionego jabłka stała się międzynarodową potęgą. Jony Ive stał się czołową postacią w branży, zdobywając niezliczone nagrody, zajmując zaszczytne miejsce na liście stu najbardziej wpływowych osób w 2013 roku według tygodnika ,,Time" oraz otrzymując tytuł szlachecki ,,za zasługi dla projektowania i przedsiębiorczości".

Ale mimo tak wielkich sukcesów Ive'a wciąż niewiele wiadomo o nim samym - skromnym facecie o aksamitnym głosie, osobie, którą Jobs określał mianem swojego ,,duchowego partnera" w Apple. Książka Leandera Kahneya odsłania przed czytelnikiem prawdziwą historię naczelnego innowatora tej firmy.

Leander Kahney, autor bestsellera Być jak Steve Jobs, kreśli szczegółowy portret kreatywnego geniusza, stojącego z produktami Apple. Jego książka ukazuje drogę życiową, jaką przebył Ive, by z dyslektycznego licealisty stać się postacią, której wizja zmieniła naszą codzienność. Śledząc poczynania Ive'a, od jego młodych lat, kiedy dojrzewało zaszczepione przez ojca projektanta zainteresowanie wzornictwem przemysłowym, przez edukację na politechnice w Newcastle, aż po spektakularny awans w Apple, Kahney odkrywa zasady i praktyki, którym hołdował Ive i które sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych projektantów swojego pokolenia.

Kup książkę Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2014-04-20, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Czytam z Legimi ,
Można odnieść wrażenie, że książka Jony Ive powstała dla osób, które nie znają bestsellerowej biografii Steve' a autorstwa Jobsa Waltera Isaacsona. Poza kilkoma ciekawostkami z młodości głównego bohatera, poza odrobiną informacji o jego filozofii designu Jony Ive to tak naprawdę historia ostatnich lat firmy Apple w pigułce. Historia, którą czytelnicy doskonale już znają. Jony Ive - facet, który odpowiada za znakomity design produktów Apple - najbardziej kochanej i najmocniej nienawidzonej firmy świata. Leander Kahney - autor świetnej książki The Cult of Mac, doświadczony dziennikarz, który wydaje się znać Apple jak mało kto. Dziesiątki rozmów, przeprowadzonych z bliskimi współpracownikami Ive' a i prominentnymi pracownikami Apple. Design - gorący temat, kwestia coraz bardziej interesująca nie tylko zawodowców. Wydaje się, że to po prostu nie mogło się nie udać. Kahney prezentuje w swojej książce korzenie zainteresowania Ive' a kwestią designu. Pisze o jego ojcu - znakomitym nauczycielu, który wywrzeć musiał niemały wpływ nie tylko na wychowanie, ale też na zainteresowania młodego Jonatana i jego późniejszą filozofię pracy. Pisze o początkach kariery Ive' a, o jego znakomitych pomysłach i wczesnych osiągnięciach. To bez wątpienia najbardziej interesująca część książki - nie mamy bowiem do czynienia z wiedzą powszechnie znaną i z powielaniem ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Przyjemnie się czyta. Trafiłam w niej na kilka ciekawostek z życia bohatera. Jednak rzeczywiście, po lekturze biografii Steve'a Jobsa, w połowie książki rozpoczyna się powtórka z rozrywki. Wydaje mi się że niektóre mało istotne sprawy opisane są zbyt szczegółowo. Natomiast o tym, co rzeczywiście bezpośrednio dotyczy głównego bohatera, jest wspomniane zdawkowo, mimochodem i bardzo ogólnikowo - zwłaszcza w części książki poświęconej produktom Apple.
Link do opinii
Inne książki autora
Być jak Steve Jobs
Leander Kahney0
Okładka ksiązki - Być jak Steve Jobs

"Ludzie nie wiedzą, czego chcą, dopóki im tego nie pokażesz". Steve Jobs Ciężko uwierzyć, iż jeden człowiek zrewolucjonizował rynek komputerów...

Jony Ive
Leander Kahney0
Okładka ksiązki - Jony Ive

Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple (m.in. iPhone'a, iPada, iPoda i iMaca), jednego z najbliższych współpracowników...

Reklamy