Kłania się PRL

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2008-11-01
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-60000-26-7
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę: teano

Ocena: 4 (2 głosów)

Dokonany przez Marcina Szczygielskiego wybór satyrycznych tekstów Stefanii Grodzieńskiej zamieszczonych w tym tomie obiecuje doskonałą zabawę: pozornie lekkie i zabawne trafiają w cel i wbijają szpilki w najbardziej delikatne "organy" władzy. Grodzieńska - również tancerka - w swoich literackich piruetach ot, niby niechcący, ale z pełną premedytacją rozdaje kopniaki prosto w siedzenia prominentów z wzorowym robotniczo-chłopskim rodowodem; rozdętych poczuciem władzy ekspedientek i urzędników. Takie kopniaki - wymierzone stopą obutą w baletkę - choć nie mogły wytrącić z równowagi stołków, na których zasiadały ofiary, to jednak potrafiły boleśnie zranić ich ego.

Ale felietony Stefanii Grodzieńskiej to nie tylko dowód błyskotliwego poczucia humoru. Dziś nabrały wartości historycznej. W krótkich historyjkach i we fleszach dialogów odnajdujemy obraz zwykłej polskiej codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Ani tej podziemnej i walczącej, ani propagandowej, utrwalonej w Polskich Kronikach Filmowych, ani tej z badań IPN-u, zachlapanej niegodziwością. Po prostu zwykłej, szarej rzeczywistości przeciętnych obywateli. Kolejki w sklepach MHD, życie w kwaterunkowych, tuż-powojennych mieszkaniach-kołchozach, przedsiębiorcze podróże na "dziki zachód" Ziem Odzyskanych, perypetie w punktach usługowych, znój urlopu "made in PRL", walki na pocztach, w kinach, teatrach i wreszcie - w urzędach. Prawdziwy smak tamtych czasów uważny czytelnik odnajdzie jednak nie tyle w opisach, ile w samym języku, jakim posługuje się Grodzieńska - języku niedzisiejszym, bo dokładnym, celnym, czystym i eleganckim. Języku przedwojennej inteligentki, która wtłoczona w świat rządzony przez proletariat z tego języka uczyniła swoją broń.

Kup książkę Kłania się PRL

Opinie o książce - Kłania się PRL

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, humor, popularnonaukowe,
Seria krótkich opowiadań na temat PRL. Są one pełne humoru, a pewne sytuacje szczególnie w sklepach, mogą się wydawać wręcz absurdalne. Czyta się lekko, choć sama końcówka była dość ciężka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2013-09-07, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2013,
Czytała się potwornie długo - kilka miesięcy. Z trudem zmęczyłam, chociaż uwielbiam Grodzieńską. Ten jednak zbiorek był nierówny. Obok świetnych tekstów - mierne. Pod koniec dotarło do mnie czemu tak się męczę. To nie jest ksiązka do indywidualnego czytania. To tak samo jak czytanie ksiązki z dowcipami - czytane tylko sobie - nie smakują. Nabierają blasku, kiedy czyta się je głośno komuś bliskiemu. Polecam więc tylko tym, którzy lubią czytać książki wspólnie z kimś.
Link do opinii
Inne książki autora
Wspomnienia chałturzystki
Stefania Grodzieńska0
Okładka ksiązki - Wspomnienia chałturzystki

Czy wiesz, co to jest chałtura? Co myśli chałturzystka przed wyjściem na scenę? Odpowiedzi, zaskakujące i pełne humoru przynosi ta właśnie książka....

Kawałki żeńskie, męskie i nijakie
Stefania Grodzieńska0
Okładka ksiązki - Kawałki żeńskie, męskie i nijakie

Wybór felietonów Stefanii Grodzieńskiej od lat czterdziestych do dziewięćdziesiątych minionego wieku....

Reklamy