Kobiety z bloku 10

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-09-11
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: elibri

Porażająca opowieść o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, ,,specjalista" od sterylizacji? Jak działało jego ,,laboratorium"? Jakie metody stosowali i co ,,badali" inni pseudo-lekarze? Historia ofiar, katów, sadystycznych ,,operacji" i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami.

Kup książkę Kobiety z bloku 10

Opinie o książce - Kobiety z bloku 10

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałam,
Mówią, że O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli. My znamy tę historię jedynie pobieżnie i fragmentarycznie. Nigdy tego nie widzieliśmy, a przekazywana nam wiedza często pochodzi od osób mających z tą tragedią niewiele wspólnego. Mam wrażenie, że pamięć o tym zaczyna się powoli zacierać, a może nawet przestaje powoli interesować, zwłaszcza, że nie potrafimy tego zrozumieć, bo nigdy nie byliśmy uczestnikami, czy świadkami tych wydarzeń.   Niewiele mówi się zwłaszcza o eksperymentach medycznych, które odbywały się w obozie. Wszyscy znamy lepiej lub gorzej fakty, liczby, daty, ale temat ten często zostaje pomijany, a jego konsekwencje przemilczane. Autor powieści postanowił przybliżyć ten temat czytelnikom i zrobił to naprawdę dobrze. Suche informacje zostały wzmocnione wciąż żywymi emocjami. Wielka siła powieści Langa tkwi w tej prawdziwości. Myślę, że nie osiągnąłby tego, gdyby zdecydował się na bardziej tradycyjną formę.   Na szczęście nie zrobił tego, przynajmniej tak wygląda to w moich oczach. Powieść bowiem stanowi cenny zbiór przemyśleń, cytatów i informacji pochodzących ze strony ocalałych kobiet i osób, które brały udział w tych wydarzeniach. Każdy opisany przez autora fakt został opatrzony odpowiednio dobranym cytatem, dobitnie potwierdzającym słowa Langa. Dzięki temu z kolejnych stron bije szczerość i realizm ...
Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Ciężko oceniać tę książkę jakimikolwiek kategoriami. Ja osobiście szanuję autora za konkretne podejście do tematu - pełne nazwisk i prawdziwych historii, a nie abstrakcyjne i bezosobowe opisy (co sam autor podkreśla w posłowiu).
Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 56 książek w 2015,
Warto popełnić "Kobiety (i mężczyźni) z SOR i polskich szpitali", ale jest to cenzuralnie niemożliwe
Avatar użytkownika - aishiteru
aishiteru
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek - 2013, Mam,
"Kobiety z bloku 10" to swego rodzaju praca badawcza, gdzie autor, Hans Joachim Lang, wnikliwie opisuje, co działo się za drzwiami bloku 10 w Auschwitz. Na Żydówkach, które tam się znalazły, przeprowadzano eksperymenty medyczne, 800 z nich poddano sterylizacji. Zabiegi te były prowadzone przez okrutnych pseudo-lekarzy. Carl Clauberg dawał zastrzyki, które powodowały bezpłodność (nie można nie wspomnieć o bólu, który czuły te kobiety - pieczenie, tak jakby coś rozsadzało im brzuch!), Horst Schumann - używał promieni rentgena, oraz przeprowadzał operacje wycięcia jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Autor wspomina także o masowych mordach, które August Hirt zarządził po to, aby zebrać kolekcję szkieletów Żydów, oraz o badaniach nad rakiem szyjki macicy prowadzonych przez Eduarda Wirths. W swej książce Lang skupia się nie tyle na liczbach, ile na emocjach kobiet, które poddawane były tym praktykom. Te, które przeżyły, opowiadają o okrucieństwie jakiego doświadczyły ze strony lekarzy i blokowych. Bicie i poniżanie było na początku dziennym. Wspominają także o strachu, który im towarzyszył. Starały się chować, jakoś uciec, jednak na próżno - prędzej czy później każda była wytropiona. Eksperymentom były poddawane kobiety w różnym wieku, wiele z nich zmarło potem w męczarniach. Książka porusza bardzo trudny temat, jednak i takie fakty trzeba znać. Wstrząsające, jak okrutny może być człowiek. Zofia Nałkowska w "Medalionach" napisała: "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Czy jednak na pewno tych oprawców można nazwać ludźmi?
Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Tę książkę powinni przeczytać WSZYSCY. Czytałam ją wściekła na nazistowskich "lekarzy", ze łzami w oczach. Pełna współczucia, przerażenia i złości pochłonęłam tę książkę. Autor podaje same fakty, poparte zeznaniami świadków, sprawców i ofiar. Ta książka ma jednak jedną wielką wadę- opisuje fakty, a niestety nie wytwór wyobraźni.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2013,
Czy jest jeszcze coś, czego o Holokauście nie powiedziano? Czy są jeszcze kwestie wymagające zbadania? Kwestie, o których należy przypomnieć, by nauka z nich płynąca utkwiła w pamięci kolejnych pokoleń? Od wielu lat nie mogę pozbyć się myśli, że Holokaust stał się jednym z tych tematów, które - mówiąc brutalnie - zawsze się sprzedadzą. Mam nawet wrażenie, że rynek jest już tak nasycony książkami o tematyce obozowej, że każda nowa pozycja jest po prostu powtórzeniem tego, co już kiedyś gdzieś się ukazało. Hans Joachim Lang poruszył temat eksperymentów medycznych przeprowadzanych na kobietach. Jego wstrząsająca książka powstała na podstawie zeznań świadków z procesów sądowych, wywiadów lekarskich, wywiadów, akt urzędowych i autobiograficznych zapisków. Autor zajął się tematyką kobiet poddawanych zabiegowi przymusowej sterylizacji. I nie ma się co łudzić, ta książka to nie spacer po umajonej łące w promieniach wiosennego słońca. To przeprawa przez bagno w ulewnym deszczu - zdecydowanie nic przyjemnego. Ale czytanie książek takich jak ta, nie ma być przyjemnością, a lekcją. To świadectwo tragicznej, bolesnej i krwawej historii, która odcisnęła swe piętno na dziesiątkach milionów ludzi. Lang przytacza relacje wyciskające z oczu łzy wściekłości i smutku jednocześnie, poruszające i skłaniające do głębokiej refleksji nad ludzkim okrucieństwem i tym, jak w imię nauki traktowane było w Auschwitz ludzkie życie. I choć książka ta niczego nie zmieni, choć jest tylko kolejną pozycją traktującą o Holokauście, warto po nią sięgnąć. Choćby po to, by przypomnieć i pamiętać.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-11-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane w 2017, 52 książki 2017,