Kobiety z sąsiedztwa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-06-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378395409
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5 (6 głosów)

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres.

Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta - chce tylko sprzedać mieszkanie po rodzicach. Ostatnie zerknięcie, czy wszystko jest w porządku, podpisanie umowy i powrót. Ale od wspomnień nie da się uciec...

Przeszłość wciąż jest żywa, snują się historie, przeplatają kobiece losy. Każda z bohaterek jest inna, ma inne problemy, inaczej potoczyło się jej życie. Czy ich czas przeminął, czy odnajdą szczęście? Czy łączy je tylko wspólny adres?

Świat kobiecych spraw, gdzie radość miesza się ze smutkiem, a miłość z niespełnieniem. Gdzie nigdy nie zabraknie miejsca na nowe grzechy i cierpienie.

Może to także Twoja historia?

To, co uwodzi w tej książce, to czułość, z jaką autorka opisuje swoje bohaterki. Losy sąsiadek z Barlinka i z wielu innych polskich prowincjonalnych miast, niby zwyczajne, bywają wyboiste, naznaczone bólem, niespełnieniem, niezdarnym poszukiwaniem bliskości. Bohaterki, aby uchronić swoją wrażliwość, maskują ją chłodem i chropowatością. My jednak z klatki schodowej pozorów wchodzimy od ich mieszkań, do ich wnętrz zaskakująco umeblowanych, gdzie swoje silne piętno w ich urządzeniu odciskają inne kobiety. Czy uda się bohaterkom wykreować swój własny świat? Przezwyciężyć fatum, które po kobiecemu z pokolenia na pokolenie dziedziczą? ,,Kobiety z sąsiedztwa" to galeria postaci, o których czytelnik łatwo nie zapomina - sprawiają, że jesteśmy gotowi spojrzeć na nasze Barlinki nieco głębiej.

Katarzyna Montgomery, redaktor naczelna ,,Zwierciadła", prowadząca program ,,Mała Czarna"

Zatrzymać się w biegu. Choćby przypadkiem. Spojrzeć na życie z perspektywy lat - jak Sabina, bohaterka Kobiet z sąsiedztwa.

Nie zamierzała wspominać. Zaabsorbowana dniem codziennym, miała tylko rzucić okiem na gotowe do sprzedania mieszkanie w starym bloku w Barlinku. Jej dom rodzinny na Koziej, nieopodal poniemieckich kamienic.

To tu jak zawsze nawrzeszczy na nią Adela - ta sama, co w '63 wprowadzała się do świeżo oddanego bloku, zaczynając nowe, miejskie życie. To tu jako młodziutkie dziewczyny opalały się bez biustonoszy na balkonie z Mirką, córką oficera. To tu trochę zazdrościła zawsze idealnej Teresce i obserwowała kolejnych kawalerów Celi.

Dziewczynki, dziewczyny, młode, z czasem dojrzałe kobiety. Za drzwiami mieszkań skryte lęki, żale i tajemnice rodzinne; dobre i głupie decyzje.

Historia każdego człowieka może stać się materiałem na dobrą powieść, jeśli umie się wnikliwie patrzeć i dobrze pisać. Iwona Żytkowiak w opowieść o Kobietach z sąsiedztwa wplata dzieje cudem ocalonego nieśmiałego chłopaka z kaszubskiej wsi, którego po latach trudno rozpoznać w bezdusznym zawodowym żołnierzu LWP, czy dramatyczne losy wołyńskich repatriantów oddane w monologach szalonej Wiery, lecz przede wszystkim ujmuje przenikliwością zapisywania codzienności. Dostajemy lekcję historii współczesnej (świetnie oddane lata sześćdziesiąte) i socjologii (ech, ta wisząca na balkonach wykrochmalona biała pościel), opis szybko zmieniających się obyczajów i świetną lekcję języka. I wiele, wiele wzruszeń.

Czy to nie współczesne Dziewczęta z Nowolipek? Kobiety z sąsiedztwa - z malowniczego Barlinka, Gorzowa, Szczecina czy Warszawy - i ich losy - z każdą stroną powieści bardziej zajmujące i przejmujące.

Dorota Koman

Małe miasteczko, senna ulica, blok, jakich wiele. I pełnia życia. Zwykli bohaterowie o niezwykłych historiach, mozaika charakterów, żywy, stylizowany język, który przywodzi na myśl postacie z krwi i kości. Bogactwo szczegółów wywołuje falę skojarzeń - i nie można się oprzeć wrażeniu: ,,Ja to gdzieś widziałam...". Jeśli fascynują Cię kobiece emocje i doceniasz siłę wspomnień, spakuj tę książkę do wakacyjnej walizki.

Aleksandra Adamiak, ,,Świat Kobiety"

Mirka, Sabina, Teresa, Baśka vel Cela i jeszcze Justyna. Pięć różnych kobiet, pięć różnych życiorysów. Dzieli je wszystko: pochodzenie, zawód, sytuacja rodzinna. A łączy tylko (a może aż) adres: Barlinek, kamienica przy ulicy Koziej. To miejsce, gdzie wszystko się zaczęło 30 lat temu. Tutaj minęło ich dzieciństwo. Nie zawsze naznaczone sielską szczęśliwością. Z Koziej dziewczęta biegały do szkoły, na podwórku skakały w gumę, powierzały sobie pierwsze sekrety. Stąd wyruszyły w wielką podróż zwaną życiem. Po latach wracają do źródeł - do miejsca, które kiedyś było ich całym światem, a nawet wszechświatem. Iwona Żytkowiak, autorka Kobiet z sąsiedztwa, zaprasza nas na wyprawę w lata 60. i 70. Dla jednych to podróż sentymentalna, dla innych odwiedziny świata, którego już nie ma. Świata, gdzie relacje były proste, a związki jasne. I choć ludzie żyli biednie, ale blisko siebie. A słowo sąsiad oznaczało osobę znajomą, zaufaną i pomocną. Czy dzisiejsi mieszkańcy wielkomiejskich osiedli-sypialni mogą tak powiedzieć o swoich sąsiadach? Czy w ogóle coś o swoich sąsiadach mogą powiedzieć? Gorąco polecam.

Anna Dmowska, ,,Claudia"

Iwona Żytkowiak (ur. 1963) - absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę na równe części - rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Matka czterech synów. W wolnych chwilach uwielbia długie spacery po Bieszczadach i grę na pianinie z najmłodszym synem. Autorka powieści ,,Tonia" ( 2011) i ,,Spotkania przy lustrze" (2012).

Kup książkę Kobiety z sąsiedztwa

Opinie o książce - Kobiety z sąsiedztwa

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
To zbiór opowiadań o sześciu kobietach z pozoru tylko różnych, o ich różnych charakterach i temperamentach, jak i różnych doświadczeniach życiowych. Ale to, co je wszystkie łączy, to wspólny adres i samotność. Samotność w różnym tego znaczeniu. To spokojna, ciepła, pełna wzruszeń i refleksji opowieść.
Link do opinii
Avatar użytkownika - sergia
sergia
Przeczytane:2013-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Historia sześciu kobiet zespolona postacią narratorki, która przybywa na Kozią, aby ostatecznie rozprawić się z przeszłością. W świetnie prowadzonej narracji poznajemy więc historię kobiet, które poza miejscem zamieszkanie łączy niewiele, chociaż jakby się zastanowić bardzo wiele. Wszystkie bowiem tworzą swoiste portrety kobiet. Prawdziwych, autentycznych i szalenie interesujących. Autorka nie bawi nas sielankowymi historiami, ale ukazuje życie z jego wieloma aspektami, z różnorodnością problemów. A wszystko to czyni niezwykle pięknym i barwnym językiem. Powieść tocząc zwykłą narrację, ukazuje problem miłości, samotności, marzeń i możliwości ich spełnienia. Mamy tu również wielką dawkę emocji w opowieści Wiery Strokowej, czy wychowanej w cieniu wielkiego dramatu córki oficera – Mirki. To co urzeka w powieści to prawda, z jaką pisarka prowadzi nas po mieszkaniach małego miasteczka, w którym życie płynie takimi samymi meandrami jak wszędzie. Oprócz tych aspektów na uwagę zasługuje wierność realiom Polski lat siedemdziesiątych oraz ciekawe ilustracje obyczajowe. Gorąco polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Sabina wraca do rodzinnego miasteczka z zamiarem sprzedania mieszkania po rodzicach. Spotykając dawne sąsiadki ozywają wspomnienia dawnych lat. Poznajemy życiowe losy siedmiu kobiet. Smutna książka opisujące niewesołe przeżycia kobiet mieszkających w jednej kamienicy. Kiepsko, wręcz nudnie napisana powieść. Nie polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014 przeczytane,
Avatar użytkownika - Janina
Janina
Przeczytane:2013-11-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Inne książki autora
Dokąd teraz?
Iwona Żytkowiak0
Okładka ksiązki - Dokąd teraz?

Czas leczy rany, ale czy wszystkie? Żyjąca pełnią życia Lili Czarnecka przypadkowo zostawia swój telefon w gabinecie lekarskim. Komórka trafia...

Matka swojej córki
Iwona Żytkowiak0
Okładka ksiązki - Matka swojej córki

Poruszający portret matki widzianej oczami córki, która też jest matką... Nina po śmierci męża zostaje sama. Dzieci usamodzielniły się,...

Reklamy