Koniec gry

Ocena: 4.4 (5 g³osów)
Historia rozgrywki, w jak± podejrzany o zabójstwo mordercy swojego syna Edward Chojar wci±ga prokuratora Tomasza Brackiego i adwokata Adama Getza. Tych trzech mê¿czyzn ³±cz± tajemnice sprzed lat, które wyjd± na jaw w toku prowadzonego ¶ledztwa i pe³nych emocji przes³uchañ. ¯ycie zawodowe przenika siê z ¿yciem osobistym, sprawiaj±c, ¿e ka¿dy z prawników bêdzie musia³ zmierzyæ siê z samym sob±, by móc postawiæ nastêpny krok. Adwokat ma osobisty powód, by byæ ¶miertelnym wrogiem swojego klienta. Prokurator ma równie mocny powód, by broniæ Chojara i stan±æ po jego stronie. A miêdzy nimi jest podejrzany, który bêd±c na³ogowym hazardzist± bawi siê w najlepsze, rozgrywaj±c najwa¿niejsz± i najtrudniejsz± rozgrywkê w swoim ¿yciu. W tym labiryncie zdarzeñ s± tak¿e kobiety i mi³o¶æ, która czasem nadaje kierunek, innym razem komplikuje ¿ycie prawników.

Informacje dodatkowe o Koniec gry:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2014-10-15
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller

wiêcej

Kup ksi±¿kê Koniec gry

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Koniec gry - opinie o ksi±¿ce

W tej niezbyt opas³ej powie¶ci z pozoru wszystko jest oczywiste. Od pocz±tku stajemy za ka¿dym z bohaterów. Idziemy niczym cieñ zarówno za prawnikami, jak i za winnym. W kryminale nie mamy odkryæ, kto jest zabójc±. Celem jest odkrycie kilku tajemnic i zwi±zków pomiêdzy dobrym i z³ym bohaterem. Pope³nione morderstwo to tylko pretekst do odegrania wielkiej gry na deskach teatru ¿ycia. Jedn± z najwiêkszych zalet ksi±¿ki s± ¶wietne zarysowane postaci. Prokurator, który nie jest pewny, czy poszed³ dobr± drog± i ukrywa przed wszystkimi tajemnicê z dzieciñstwa. Adwokat, którego czasami trudno lubiæ. Niezwykle pewny siebie przestêpca, który przesuwa pionki na szachownicy. I parê innych postaci, które s± niezwykle rzeczywiste. "Koniec gry" to zwiêz³a i tre¶ciwa opowie¶æ z morderstwem w tle. Historia zaburzaj±ca tradycyjn± wizjê gatunku. Adam Cioczek postanowi³ przede wszystkim odwróciæ konwencjê. Nieoczywisto¶æ wysuwa siê tutaj na pierwszy plan. Jedynie koñcówka nieco zaburza ogóln± ocenê. Ksi±¿ka jest bardzo wci±gaj±ca, trudno siê od niej oderwaæ choæ na chwilê. Jednak kilkana¶cie ostatnich kartek wydaje siê zbêdne. Historia robi wra¿enie przeci±gniêtej do ostatniej struny. Tak samo jak przez wiêkszo¶æ krymina³u nie mog³am siê doczekaæ rozwi±zania zagadki, tak pod koniec kilkakrotnie pomy¶la³am, ¿e mog³aby ju¿ zostaæ postawiona ostatnia kropka. Niemniej Koniec gry to bardzo obiecuj±cy debiut powie¶ciowy.
Avatar u¿ytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 5, Przeczyta³am, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Adam Cioczek urodzi³ siê w Lublinie. Absolwent Warszawskiej Szko³y Filmowej na kierunku scenopisarstwo. Studiowa³ równie¿ filozofiê na Uniwersytecie Marii Curie-Sk³odowskiej w Lublinie. Pisa³ scenariusze do serialu ,,Malanowski i partnerzy", ,,Samo ¿ycie" czy ,,Pierwsza mi³o¶æ". Oprócz tego pisze równie¿ piosenki.Koniec gry scze¶niej by³ wydany pod tytu³em Szach-mat, jako e-book. E-book ,,Szach-mat" to jego debiut literacki. Recenzja powsta³a w zesz³ym roku, w³a¶nie bazuj±c na tytule Szach-mat i dlatego te¿ w tre¶ci bêdzie figurowa³ ten tytu³. W szachy graæ nie umiem, gdy¿ nigdy mnie do tej gry nie ci±gnê³o. Jedno wiem na pewno, to gra wymagaj±ca przemy¶lanych ruchów, tu nie nale¿y siê spieszyæ i ka¿de posuniêcie traktowaæ, jako ostateczn± decyzjê, która mo¿e zawa¿yæ na naszym ¿yciu, która mo¿e wiele zmieniæ. Edward Chojar to na³ogowy hazardzista, który od wielu lat poszukuje sprawcy zaginiêcie jego syna. Mija wiele lat, gdy prowokuje spotkanie przy szachach dla tego¿ zbrodniarza. Zabija go z premedytacj± i nawet nie stara siê uciec przed odpowiedzialno¶ci±. Jego obroñc± jest Adam Getz, natomiast tym, który go oskar¿a staje siê prokurator Tomasz Bracki. Wnikaj±c bardziej w historiê Chojara, obaj prawnicy s± zadziwieni tym ile maj± z nim wspólnego. Ile Edward Chojar o nich tak naprawdê wie. Osoba Chojara, to mê¿czyzna, który w bardzo wyrachowany sposób zmienia tok rzeczy. Jego obroñc± nie jest ju¿ Adam Getz, a prokuratorem Tomasz Bracki- ich role siê odwracaj±. Jestem zadziwiona jak m³ody, debiutuj±cy autor w tym gatunku mo¿e stworzyæ tak rewelacyjny psychologiczny krymina³. Pocz±tkowo historia nie do koñca do mnie przemawia³a. Za d³ugo autor zg³êbia³ siê w osoby ka¿dego z bohaterów historii. Jednak ten zamys³ by³ zamierzony. Pozwoli³o to przy kolejnych etapach historii zrozumieæ tok postêpowania tych mê¿czyzn. To nie oni kieruj± dochodzeniem, to nie oni szukaj± dowodów postêpowania zabójcy. To Chojar kieruje nimi jak marionetkami i to on prowadzi pierwsze skrzypce. Autor wiele razy stawia ukryte pytanie przed czytelnikiem: jak on by siê zachowa³ na miejscu Chojara, gdyby jego dziecko zaginê³o? To wymuszenie wiele razy powodowa³o, ¿e zastanawia³am siê czy gdyby moje dziecko zaginê³o, a policja nie mo¿e trafiæ na sprawcê, a¿ w koñcu umarza postêpowanie, czy wtedy sama nie wymierzy³abym kary? Adam Cioczek wiele razy udowadnia nam, ¿e ¿ycia nie da siê zaplanowaæ. To, ¿e dawne sprawy, które w jaki¶ sposób na nas wp³ynê³y, o których zapomnieli¶my, nie znaczy, ¿e nie wróc± po wielu latach ze wzmo¿on± si³±. To, ¿e jeste¶my przeciwni przemocy, nie znaczy, ¿e w chwili zagro¿enia nie pope³nimy przestêpstwa, aby ochroniæ siebie i w³asn± rodzinê. Szach-mat to ¶wietny krymina³, obok którego nie mo¿na przej¶æ obojêtnie. Jêzyk nie jest wyszukany jednak bardzo odpowiednio osadzony w temacie. Wydaje siê, ¿e autor bardzo du¿o czasu po¶wiêci³ na rozplanowanie ca³ej historii, osadzenie w niej bardzo mocnych charakterystycznie bohaterów. Dziêki temu jest to bardzo udany debiut, który polecam serdecznie.
Avatar u¿ytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 6, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014, Mam,

Zemsta to motyw doskonale znany Nam z literatury, kina, teatru.., ale tak¿e i ze zwyk³ego ¿ycia. Chyba ka¿dy z Nas spotka³ na swojej drodze cz³owieka, który kiedy¶ skrzywdzi³ Nas samych czy te¿  kogo¶ z Naszych bliskich, i któremu to chcieliby¶my odp³aciæ tym samym..Pragnienie tego, by czu³ to samo, cierpia³ w ten sam sposób, stan±³ na Naszym miejscu wówczas, gdy dopuszcza³ siê tej krzywdy..Có¿.., najczê¶ciej na owym pragnieniu zemsty  siê koñczy, gdy¿ racjonalna czê¶æ Naszej ¶wiadomo¶ci bierze górê nad t± bardziej ¿ywio³ow±, emocjonaln±, by nie rzec zwierzêc±, która ka¿de odp³acaæ "z±b za z±b, krew za krew"..Niekiedy jednak krzywda i poczucie bólu jest takie wielkie, ¿e o odpuszczeniu winy nie ma mowy, i wówczas cz³owiek ¿yje tylko i wy³±cznie dla tej jednej chwili,  w której bêdzie móg³ wyrównaæ swoje rachunki..O takim pragnieniu zemsty i wynikaj±cych z niego konsekwencjach opowiada debiutancka powie¶æ kryminalna Adama Cioczka, której tytu³ brzmi "Koniec gry".

Ksi±¿ka przenosi Nas do wspó³czesnego  Lublina i jego okolic, w których to króluje letni, czerwcowy upa³ i skwar. W tych okoliczno¶ciach poznajemy trzech, a w zasadzie czworo g³ównych bohaterów tej historii, których to losy od tej chwili bêd± ze sob± nierozerwalnie splecione..Edward Chojar - by³y przestêpca, mê¿czyzna przed 60-tk±, który szykuje siê do najwa¿niejszej chwili w swoim ¿yciu od ponad 30 lat.., jakim to jest wymierzenie kary i dope³nienie zemsty na mordercy..Adam Getz - 30- letni adwokat, singiel korzystaj±cy z uroków ¿ycia,  cz³owiek sukcesu, któremu przyjdzie stan±æ w obronie Chojara. Tomasz Bracki - prokurator, narzeczony Eweliny, maj±cy za sob± traumatyczne prze¿ycia z dzieciñstwa, którego celem bêdzie doprowadzenie do skazania Chojara. I wreszcie Iwona - m³oda, samotna  policjantka, kole¿anka z lat szkolnych Adama, która pomaga w dochodzeniu i jednocze¶nie liczy na co¶ wiêcej ze strony kolegi, ni¿ tylko przyjacielskie relacje..Tych czworo bohaterów zostaje uwik³anych w niezwyk³± grê, w której to ich role ulegn± kompletnej zmianie, za¶ jej koñcowy rezultat przejdzie naj¶mielsze przypuszczeniach ich wszystkich..

Powie¶æ Adama Cioczka to ksi±¿ka niezwykle dojrza³a, co zwa¿ywszy na fakt debiutu autora, stanowi du¿e ale i mi³e zaskoczenie. Przede wszystkim w pierwszej kolejno¶ci zaskakuje to, ¿e jest to historia toczona niezwykle inteligentnym, powolnym, czasami wrêcz monotonnym rytmem, nie trac±cym przy tym nic ze swojej intryguj±cej i wci±gaj±cej formy. To trochê tak, jakby¶my najpierw otrzymali szansê poznania kilkorga bohaterów, ich ¿yciorysów, charakterów, a nastêpnie byli ¶wiadkami pewnego dramatycznego wydarzenia, w które to po¶rednio lub bezpo¶rednio wszyscy oni s± zaanga¿owani. I gdy wszystko wskazuje na to, ¿e wiemy ju¿ doskonale jak rolê odegra ka¿da z tych osób i jak to wszystko siê zakoñczy, to nagle zostaje Nam niejako zdjêta "opaska z oczu", która ods³ania Nam tê historiê i opowiedziane w niej wydarzenia zupe³nie na nowo..Ci, którzy wydawali Nam siê ju¿ ca³kiem poznani, staj± siê kim¶ zupe³nie innymi, za¶ ich motywy i przysz³e kroki, s± dla Nas kompletn± niewiadom±..Przyznam szczerze, ¿e dawno ju¿ nie mia³am okazji spotkaæ siê z tak m±drze opowiedzian± histori± kryminaln±, w której to ofiara i kat nie s± wcale tak jednoznacznie ³atwi w rozpoznaniu..

Styl pisania Adama Cioczka to tak¿e niezwykle interesuj±ce zagadnienie, nad którym warto jest siê nieco g³êbiej zastanowiæ. Otó¿ mamy tutaj do czynienia nie tylko z interesuj±c± opowie¶ci± o kolejnych elementach tej kryminalnej uk³adanki, ale tak¿e i z niezwykle wysublimowan±, czasami wrêcz poetyck± narracj± o ludzkiej osobowo¶ci, z³o¿ono¶ci Naszych charakterów, ¿yciu, przemijaj±cym czasie..Czytaj±c tê ksi±¿kê nie mog³am oprzeæ siê wra¿eniu, ze jest to tak naprawdê bardziej opowie¶æ o ludziach i ich charakterach, a zbrodnia i ¶ledztwo stanowi± jedynie dope³nienie tego psychologicznego w±tku.  Trudno jest Mi porównaæ ten styl z jakimkolwiek innym polskim autorem, co ju¿ samo w sobie zas³uguje na du¿e s³owa uznania. Dziêki temu Adam Cioczek z pewno¶ci± znajdzie swoje niepowtarzalne i wyró¿niaj±ce siê miejsce na scenie polskiej powie¶ci kryminalnej.

Fabu³a ksi±¿ki jest dopracowana i przemy¶lana w 100%, dziêki czemu nie znajdziemy tutaj ¿adnych b³êdów, wpadek, pomy³ek czy te¿ nie doprowadzonych do koñca w±tków. To niew±tpliwie swoista gra autora z czytelnikami, przypominaj±ca partiê szachów, w której to ka¿dy kolejny ruch, jest zaplanowany z góry i to na d³ugo przed jego wykonaniem. I tak jak g³ówny, "z³y"  bohater tej opowie¶ci bawi siê z obroñc± i oskar¿ycielem, wik³aj±c ich w swoj± grê pozorów, k³amstw i prawdy, tak autor ksi±¿ki prowadzi podobn± grê i zabawê ze swoimi czytelnikami, ods³aniaj±c im skrawek z prawdy, lecz ani kawa³ka wiêcej, by czasami nie nazbyt szybko domy¶lili siê odpowiedzi na nurtuj±ce ich pytania. Bardzo podoba³a Mi siê ta gra, w któr± da³am siê wci±gn±æ, niejednokrotnie daj±c nabraæ na fa³szywe wnioski:) Warto przy tym zwróciæ uwagê, ¿e mamy tutaj do czynienia z jedn± z tych historii, w których nic nie jest  pewne a¿ do samego koñca, za¶ fina³ zaskakuje absolutnie.

Wielk±, je¶li nie najwiêksz±,  si³± tej opowie¶ci s± jej bohaterowie. Wszyscy Oni, mo¿e z wyj±tkiem Iwony, maj± za sob± bolesn± przesz³o¶æ, która ukszta³towa³a ich takimi, jakimi s± dzi¶ tu i teraz. I w³a¶nie ta przesz³o¶æ, za spraw± Edwarda Chojara daje znaæ o sobie na nowo, rozdrapuj±c stare rany, ale tak¿e i stwarzaj±c okazje na pogodzenie siê z tym co by³o, i otwarcia nowej drogi w ich dalszym ¿yciu. Musze tutaj przyznaæ, ¿e tak naprawdê to polubi³am wszystkich tych bohaterów, nawet zatrzymanego i s±dzonego zabójcê, który tak naprawdê nie jest z³ym cz³owiekiem, a ju¿ na pewno nie takim, który zas³ugiwa³by tylko i wy³±cznie na potêpienie. Najbardziej fascynuje jednak osoba prokuratora Tomasza, który nie do koñca radzi sobie z doros³ym ¿yciem, kontaktami z lud¼mi, z charakterem swojej pracy, a wszytko to na wskutek dramatycznego wydarzenia z dzieciñstwa, z którym nie chce siê z nikim podzieliæ, nawet z kochaj±c± go kobiet±. To g³ównie z nim poznajemy ca³± prawdê o Chojarze i przesz³o¶ci sprzed kilkudziesiêciu lat, to na nim ów spotkanie wywo³a najwiêksze wra¿enie i to w³a¶nie On stanowi centralny punkt w misternie u³o¿onej grze przez Chojara..Z kolei najbardziej irytuj±cym bohaterem, bynajmniej wed³ug Mnie, jest adwokat Adam, który zachowuje siê jak rozkapryszone dziecko, a nie jak facet grubo po 30-tce..Ale i Adam ma w sobie co¶ dobrego, pozytywnego, co zostanie wystawione na jeszcze wiêksz± próbê, ni¿ ma to miejsce w przypadku Tomasza. I wreszcie Iwona, jedyna kobieca postaæ, która go¶ci na d³u¿ej i w wiêkszym wymiarze na kartach tej historii. Lubiê j± za to, ¿e próbuje sobie radziæ w zawodzie zdominowanym przez mê¿czyzn, który jednocze¶nie kocha i o którym wie, ¿e jest jej powo³aniem, nawet kosztem jej ¿ycia prywatnego..Postacie powo³ane do ¿ycia wyobra¼ni± Adama Cioczka s± naprawdê fascynuj±ce, prawdziwe, prawie ¿e ¿ywe, którym to po prosty wierzymy w to, co i jak robi±..

Adam Cioczek to tak¿e autor scenariuszów filmowych, i to w wiêkszo¶ci typowo obyczajowych, nie maj±cych zbyt wiele wspólnego z krymina³em. Ta ksi±¿ka udowadnia jednak, ze to w³a¶nie zbrodnia powinna stanowiæ dla Niego  prawdziwe pole do popisu. Pisarz ten posiada bowiem tê wyj±tkow± cechê, która pozwala opowiadaæ mu o zbrodni krok po kroku, w sposób trzymaj±cy w napiêciu, pasjonuj±cy, a przy tym prawdziwy. Dobrze siê dzieje bowiem, ¿e autor zachowuje realizm polskiego ¶wiatka policji, prokuratury, adwokatury..Nie ma bowiem nic gorszego ni¿ opowie¶æ kryminalna rozgrywaj±ca siê w Polsce, w której policjanci, prokuratorzy czy nawet przestêpcy, pos³uguj± siê przedmiotami, ¶rodkami, jêzykiem, rodem z Hollywoodzkich superprodukcji..Wówczas ksi±¿ka taka wywo³uje bardziej ¶miech, ni¿ nutkê emocji ze strachem w tle..Na szczê¶cie "Koniec gry" opowiada o Polsce, o polskiej zbrodni, polskim ¶ledztwie i Polakach, którzy s± uwik³ani w tê historiê..Ponadto nale¿± siê tak¿e autorowi dwa du¿e plusy za to, ¿e nie uczyni³ tej ksi±¿ki s³ownikiem polskich wulgaryzmów, co jest w modzie ostatnimi czasy.., jak i równie¿ za to, i¿  miejscem akcji jest tutaj Lublin, Kazimierz okoliczne mniejsze miejscowo¶ci, nie za¶ wielkomiejskie podwórko stolicy..Skoro ju¿ mowa o pochwa³ach .., to jeszcze jedna nale¿y siê z pewno¶ci± Wydawnictwu Videograf, za niezwykle klimatyczn± ok³adkê..:)

"Koniec gry" to niezwykle udany debiut literacki Adama Cioczka, który wprowadza tym samym nowy i interesuj±cy sposób snucia opowie¶ci na scenê polskiego krymina³y. Ka¿dy mi³o¶nik tego gatunku z pewno¶ci± bêdzie usatysfakcjonowany t± ksi±¿k± i od tej chwili z wielkim zainteresowaniem bêdzie ¶ledzi³ kolejne kroki pisarskie tego autora. Ja na pewno tak post±piê i ju¿ nie mogê doczekaæ siê kolejnej ksi±¿ki Adama Cioczka.

Avatar u¿ytkownika - Paola35
Paola35
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2016,
Inne ksi±¿ki autora
Zamieæ
Adam Cioczek0
Ok³adka ksi±zki - Zamieæ

Najlepsza ksi±¿ka na Gwiazdkê 2018 – wybór jury. Szok i tajemnica. Kryminalna akcja. Pragnienie wolno¶ci. Mi³osne uwik³ania. Dlaczego niektórzy...

Szach-mat
Adam Cioczek0
Ok³adka ksi±zki - Szach-mat

„Szach mat” jest histori± rozgrywki, w jak± oskar¿ony o zabójstwo mordercy swojego syna Edward Chojar wci±ga prokuratora Tomasza Brackiego...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa