Królowe przeklęte

Fascynująca opowieść o życiu sześciu kobiet, które pozostawiły głęboki ślad w historii. Legendarne królowe: Krystyna szwedzka, Maria Antonina, cesarzowa Sissi, Eugenia de Montijo, królowa Wiktoria i jej wnuczka Aleksandra Romanow pokazane od bardziej ludzkiej strony – tej, o której czasem milczy oficjalna historia. Cristina Morató spróbowała zajrzeć za kulisy oficjalnego wizerunku niektórych znanych i legendarnych władczyń Europy. Ich życie przedstawiane w filmach i powieściach upływało w niezwykłym przepychu, budzącym zazdrość zwykłych śmiertelników. One jednak w swoim wspaniałych pałacach czuły się jak w „złotych klatkach”. Czasami korony z brylantów raniły je bardziej niż ciernie. Ich uroda, wykwintne stroje i klejnoty, wspaniałe bale i przyjęcia tworzyły miraż bajecznej rzeczywistości, lepszego świata wybrańców. Piękne, potężne i wyjątkowe, były przede wszystkim zwykłymi kobietami, które czuły, kochały, pragnęły i nienawidziły, przeżywały rozpacz bądź strach. Musiały stawić czoło wyzwaniu rządzenia państwem lub, jako królowe współmałżonki, podporządkować swoje pragnienia wymaganiom Korony. Nie zawsze potrafiły sprostać okolicznościom, płacąc za to wysoką cenę. Ich na pozór cudowne życie niewiele miało wspólnego z bajką.

Informacje dodatkowe o Królowe przeklęte :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-01-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7943-840-2

Kup książkę Królowe przeklęte

Królowe przeklęte - opinie o książce

Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Od wydawnictw, Przeczytane,
Cristina Morató to hiszpańska dziennikarka i pisarka specjalizująca się głównie w reportażach i biografiach. Do tej pory na polskim rynku ukazały się trzy jej książki: Królowe Afryki, Kobiety niepokorne oraz Królowe przeklęte. Na kartach najnowszej publikacji autorka przygląda się sześciu kobietom, które trwale zapisały się na kartach światowej historii. Cesarzowa Sissi, Maria Antonina, Krystyna Szwedzka, Eugenia de Montijo, Królowa Wiktoria oraz Aleksandra Romanow - nazwiska tych słynnych władczyń zna niemal każdy. Napotykamy je na kartach podręczników historii, znamy je z książek i filmów. Co łączy wspomnianą szóstkę kobiet? Wszystkie były władczyniami, zasiadały u boków swych potężnych mężów lub same podejmowały decyzję wagi państwowej. Ich życie - pełne splendoru i przepychu - przedstawiano w obrazach filmowych, jako lekkie, barwne i romantyczne, ale zazwyczaj bardzo rzadko miało to odbicie w rzeczywistości. Jak było naprawdę? Książka Cristiny Morató to idealna sposobność, aby się o tym przekonać. Autorka dołożyła starań, aby każdą z przedstawionych władczyń ukazać niezwykle dokładnie. Podobnie, jak działo się to w przypadku Kobiet niepokornych, tak i tutaj każda bohaterka jest prezentowana od najmłodszych lat, z uwzględnieniem osobowości i uczuć. Swoją opowieść Morató snuje płynnie, przechodząc w okres przejmowania władzy bądź wstępowania w związek małżeński wynoszący na tło. Nie skupia się na suchych faktach, ale pokazuje również zwyczajną codzienność potężnych władczyń. Udowadnia, że za ścianami urządzonych w przepychu zamków i fasadą zbudowaną z pięknych toalet i dumnej postawy władczyń, wielokrotnie skrywały się kobiety nieszczęśliwe, stłamszone i zupełnie nieradzące sobie z rolą, która została im nadana. Królowe przeklęte to sześć rozdziałów związanych z życiem i panowaniem sześciu potężnych kobiet. Każdy rozdział poprzedza wizerunek danej władczyni. Dla mnie osobiście najbardziej ciekawy był rozdział poświęcony Sissi, która jest mi najbardziej znana i której wizerunek znam przede wszystkim z filmów z Romy Schneider. Po lekturze książki widzę, jak różny jest obraz cesarzowej przedstawionej w hollywodzkiej produkcji a tej ukazanej na kartach książki Morató. I nie mam niestety wątpliwości, który jest prawdziwy. Lektura publikacji hiszpańskiej autorki to fascynujące spotkanie z nie mniej fascynującymi postaciami. Spotkanie w miłej i dość swobodnej atmosferze, gdyż właśnie takim piórem posługuje się Cristina Morató. Historia w tak przystępnej odsłonie to czysta przyjemność. Polecam!
Avatar użytkownika - askier
askier
Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
,,(...) Zmierzyłam cenę cierpienia, jaką płaci się za wysoką pozycję i powiedziałam sobie, że dobra tej ziemi nie są warte wysiłków, których dokonujemy, aby je zachować." Małe dziewczynki często przybiegają w za dużych szpilkach mamy i przydługich sukienkach, wycinają z papieru żółte korony, obwieszają się biżuterią i komunikują rozbawionym rodzicom, że mają pod dachem przyszłą królewnę! Dziś czasy wielkich dynastii, potężnych monarchów, małżeństw politycznych mamy już za sobą, a "księżniczki" kojarzą się z postaciami z bajek lub pięknymi kobietami o nienagannych manierach, którym podlega dużo majątków ziemskich, klejnotów i innych bogactw. Czy ogromny dwór, duża rodzina i liczna służba może dać szczęście? Jeśli dodamy do tego niewyobrażalne pieniądze, wspaniałą biżuterię, brylanty, piękne ubrania i najróżniejsze zamki, zameczki i zamczyska, możemy stwierdzić, że to raj na ziemi. Jednak Cristina Morató spróbowała przybliżyć nam historię sześciu kobiet, które miały wszystko, a jednak ich życie nie było bajką. Elżbieta Bawarska - słynna cesarzowa Sissi, Maria Antonina, Krystyna Wazówna, Eugenia de Montijo, królowa Wiktoria i Aleksandra Romanow to kobiety znane zapewne nie tylko miłośnikom historii. W książce ,,Królowe przeklęte" opisane jest życie każdej z wymienionych historycznych postaci i ludzi z ich otoczenia, możemy wniknąć w skomplikowane umysły, a także poznać z bardziej ludzkiej strony wiele powierzchownie znanych nam sytuacji, jak np. abdykacja Napoleona III i zjednoczenie Niemiec, prowadzenie polityki w Wielkiej Brytanii podczas panowania królowej Wiktorii oraz po śmierci jej małżonka Alberta czy słynna Krwawa Niedziela i zmierzch potężnej dynastii Romanowów w Rosji. W szkołach ponadgimnazjalnych wszystkie wydarzenia tego okresu są przedstawiane jako suche fakty, jednak dzięki przytaczanym przez autorkę listom możemy poznać "kulisy" życia najpotężniejszych rodzin Europy. ,,Bardzo kocham cesarza... ale żałuję, że nie jest zwykłym krawcem!" Cristina Morató nadaje swojej książce wiarygodności dzięki podawaniu konkretnych nazwisk i relacji rodzinnych, nazw ulic i poszczególnych rezydencji, a także dzięki datom i wyżej wspomnianym listom. Wiele z nich zostało zniszczonych, wydane pamiętniki królowej Wiktorii starannie przeredagowane, co na szczęście nie spowodowało dużych braków w historii. Ponadto ostatnie strony książki zajmuje bibliografia, dzięki czemu czytelnik może być pewien, że historia została dokładnie przeanalizowana na potrzeby powstania książki. Jest pisana jak opowieść, bez konkretnych dialogów, jednak z przytoczeniem faktycznych sytuacji i korespondencji między ważnymi ludźmi Europy, której dwory w opisywanych czasach tworzyły jedną wielką rodzinę. Co łączy te sześć kobiet, oprócz - oczywiście, jak być powinno i jak się wydaje - posiadania ogromnej władzy, życia w przepychu i wśród najznamienitszych ludzi oraz często koligacji rodzinnych? Przede wszystkim każda z nich czuła, kochała, nienawidziła i musiała udawać. Życie potężnych władczyń i władców tamtych czasów było teatrem, a gdy uciążliwa rola spadała wraz z płaszczem, ci stawali się normalnymi ludźmi z problemami rodzinnymi i zdrowotnymi. Na kartach książki w kilku przypadkach spotykamy się z porównaniem dworu do sceny i stwierdzeniem, że wszystko wkoło jest niczym innym, jak tylko "złotą klatką", w której trzeba ściśle przestrzegać etykiety i zasad. Jednym z przywilejów było podróżowanie, często traktowane jako sposób na chwilę ucieczki, relaksu i uporządkowania własnej psychiki. Cristina Morató pokazuje też tragiczne skutki niewyobrażalnej odpowiedzialności i presji otoczenia, na przykład choroby psychiczne, nieprawidłowości w rozwoju i inne szczegóły, o których zbyt często historia milczy. ,,Szybko zostanę tutaj sama, bez przyjaciół. Każdy los ma swoją smutną stronę: na przykład ja, która miałam obsesję na punkcie wolności, nakładam kajdany na moje życie - nigdy sama, nigdy wolna, z całą tą dworską etykietą, której stanę się główną ofiarą. Moja wiara w fatalizm jest coraz silniejsza." Osobiście jestem zafascynowana ,,Królowymi przeklętymi", przeczytałam je z zainteresowaniem, jakiego już dawno żadna lektura we mnie nie wzbudziła. Myślę, że jest to książka dla każdego, czyta się ją bowiem jak opowieść, zupełnie jakby słuchało się bajarza. Można wczuć się w sytuację bohaterek i ich rodzin, kobiet i ludzi z krwi i kości, mimo iż nikt z żyjących nie ma tak ogromnej władzy. Przy okazji Cristina Morató uczy historii, przytaczając dokładne daty i wydarzenia, co na pewno przyda się nie tylko na maturze. Dziś wiemy, że czasy książąt i księżniczek już za nami, a gdy dzieci oznajmią, że w przyszłości chcą zostać jednymi z nich, pomyślimy z uśmiechem na twarzy "te czasy już minęły". Na szczęście?
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2016r,
Z lekcji historii wyniosłam obraz Marii Antoniny, cesarzowej Sissi, królowej Wiktorii i Aleksandry Romanow, nieznane mi dotąd były Krystyna szwedzka i Eugenia de Montijo. W zderzeniu z książką posiadana przeze mnie wiedza okazała się niepełna, a miejscami fałszywa. Trudne życie, obfitujące w dramatyczne zawirowania stało się udziałem tych kobiet. Los wyniósł je wysoko ale zakpił sobie z nich bo żadna (poza Krystyną) do sprawowania władzy nie była przygotowana,większość (poza Wiktorią), mimo dobrej woli, nie znalazła wsparcia w doradcach, wszystkie zmagały się z poczuciem odrzucenia czy to przez naród, męża, rodzinę. Po książkę sięgnąć warto bo ludzkie spojrzenie na sześć władczyń którym przyszło się zmagać z nieludzkimi okolicznościami jest tego warte.
Avatar użytkownika - mila0121
mila0121
Przeczytane:2020-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020,

Bardzo ciekawa książka opowiadająca o losach kilku kobiet panujących w Europie. Jedne znałam, ale odkrywałam w ich historii coś nowego, inne zaś poznawałam od początku jak Krystynę Wazównę. Jedyne co bym dodała, to większą ilość ilustracji, zdjęć - no chyba, że moje wydanie kieszonkowe jest poprostu uboższe o te elementy.

Avatar użytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2020-02-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2020, Mam,

Ciekawa propozycja dla kogoś pasjonującego się historią. Jednakże zabrakło mi w tej książce czegoś. Być może jakiegoś podsumowania na końcu każdego rozdziału.

Aż sześć niezbyt rozbudowanych biografii w jednej książce i od razu należałoby wprowadzić rozróżnienie władczyni na tronie i żony króla, bo to jednak inny zakres obowiązków i odpowiedzialności. Najsłynniejsze z opisywanych postaci to angielska władczyni Wiktoria, austriacka żona francuskiego króla Maria Antonina i austriacka cesarzowa Sissi (Elżbieta), chociaż moje zainteresowanie wzbudziła Krystyna ze Szwecji - przez to, że nie chciała poślubić mężczyzny, była trochę szalona, ale na pewno postępowała z rozmachem. Natomiast z największą życzliwością opisana jest hrabina Teba Eugenia de Montijo, cesarzowa francuska - i tu zaczynam podejrzewać preferowanie rodaczki przez hiszpańską autorkę książki.

Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2018-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2018 roku,
Królowe Afryki
Cristina Morato0
Okładka ksiązki - Królowe Afryki

Podróżniczki i odkrywczynie, których pasjonujące życiorysy znajdują się na stronach tej książki, przemierzały kontynent afrykański w czasach, gdy jego...

Kobiety niepokorne
Cristina Morato0
Okładka ksiązki - Kobiety niepokorne

Nazwiska Marii Callas, Coco Chanel, Wallis Simpson, Evy Perón, Barbary Hutton, Audrey Hepburn i Jackie Kennedy przez dziesiątki lat pojawiały się na stronach...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;