Krwawa Luna

Idąca za Julią Brystiger ponura legenda głosi, że lubowała się w zadawaniu okrutnych tortur, szczególnie młodym mężczyznom. Ile jest w tym prawdy? Dlaczego tylko ona do dziś nazywana jest "krwawą", mimo że niektórzy jej koledzy po fachu rzeczywiście byli sadystami?

Bez wątpienia gorliwie uczestniczyła w tworzeniu morderczej machiny stalinizmu, a jako szefowa V Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego co dzień przykładała rękę do prześladowania i cierpień niewinnych ludzi, bez wątpienia była szczerą komunistką. Czy do końca wierzyła w idee Lenina i Stalina? Dlaczego w latach 60. zbliżyła się do prowadzonego przez Kościół Katolicki zakładu ociemniałych w Laskach?

Dzięki wnikliwemu reporterskiemu śledztwu, jakie przeprowadziła Patrycja Bukalska, zobaczymy Brystigerową w pełni - kobietę, funkcjonariuszkę partii, żonę, dogmatyczkę, pisarkę, ścigającą i ściganą.

,,Bardzo dobrze napisana książka o osobie, po której pozostał w naszej historii ciemny ślad."

prof. Andrzej Paczkowski

Muminka789
Przeczytane:2017-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Szkic. Hanka i Jacek Fedorowiczowie w rozmowie z Patrycją Bukalską
Patrycja Bukalska0
Okładka ksiązki - Szkic. Hanka i Jacek Fedorowiczowie w rozmowie z Patrycją Bukalską

Opowieść o codziennej odwadze i poczuciu odpowiedzialności, które łączą ludzi w chwilach próby. Był bal maturalny w liceum plastycznym w Gdyni Orłowie...

Sierpniowe dziewczęta '44
Patrycja Bukalska0
Okładka ksiązki - Sierpniowe dziewczęta

Miały zwykle 17, 18 lat, nie więcej niż dwadzieścia parę. Kobiety pamiętają i mówią inaczej - więcej w ich opowieściach wspomnień o innych, o bliskich...