Księga przeznaczenia

50 LAT ŻYCIA W IRANIE                       ZAKAZANA POWIEŚĆ, KTÓRA STAŁA SIĘ ŚWIATOWYM BESTSELLEREM

Mocna, poruszająca opowieść o przyjaźni, pasji, strachu i zakazanej miłości

na tle pięciu burzliwych dekad irańskiej historii, od rewolucji z 1979 roku,

przez czasy Republiki Islamskiej aż po dzień dzisiejszy.

Irański bestseller sprzedany do 24 państw!

Masuma to teherańska nastolatka, zwyczajna dziewczyną, która uwielbia się uczyć. Pewnego dnia w drodze do szkoły spotyka mężczyznę, w którym się zakochuje. Niestety gdy jej bliscy odkrywają pisane przez ukochanego listy, oskarżają ją o zhańbienie rodziny. Masuma zostaje ciężko pobita przez brata, a rodzice szybko aranżują ślub z nieznanym jej mężczyzną. Żyjąc w małżeństwie bez miłości, bez żadnych szans na wykształcenie, dziewczyna pogrąża się w rozpaczy. Jedynie sąsiadka próbuje ją przekonać, aby zaakceptowała istniejący stan rzeczy: ,,Każda z nas zna swoje przeznaczenie, więc po co z nim walczyć?".

Lata następujące po ślubie Masumy okazują się przełomowe dla Iranu. Harrid, mąż Masumy, jest politycznym dysydentem i stanowi zagrożenie dla opartego na ucisku reżimu szacha. Gdy zostaje aresztowany przez agentów tajnych służb, dla Masumy rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu. Do tej pory jej życie opierało się na lojalności wobec rodziny oraz tradycji, teraz będzie zależeć od zmiennych losów jej kraju...

,,Jedna z tych cennych książek, które przybliżają nam świat".

Irish Examiner

,,Irański bestseller wszech czasów. Niezwykła historia zakazanej miłości".

The Sunday Telegraph

Informacje dodatkowe o Księga przeznaczenia:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013-11-13

Kup książkę Księga przeznaczenia

Księga przeznaczenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam, ...Arabski Świat, ***Wojenne czasy,

Z okładki książki spogląda na nas młoda dziewczyna o pięknym i głębokim spojrzeniu. Z jej oczu można byłoby wyczytać wiele…

„Księga przeznaczenia” to poruszająca historia irańskiej kobiety, której życie od najwcześniejszych lat napiętnowane było smutkiem, bólem, strachem, a potem także walką o przetrwanie swoje i swojej rodziny.
„Księga przeznaczenia” to również wzruszająca opowieść o bezgranicznym poświęceniu i przeogromnej miłości do dzieci, która może wypełnić całe życie.

Masuma urodziła się w tradycyjnej irańskiej rodzinie. Od młodych lat jej życie podporządkowane było innym ludziom. Musiała dbać, aby swoim zachowaniem nie narazić się braciom, którzy „w obronie honoru rodziny” często nie szczędzili pięści. O kontynuowanie nauki w szkole średniej niemalże błagała ojca, który na szczęście miał do niej słabość i czasem ulegał prośbom córki. Kiedy wyszło na jaw, że Masuma pokochała pewnego praktykanta Apteki, bracia zamienili jej życie w koszmar i nie przejmując się jej losem, postanowiono niezwłocznie wydać dziewczynę za mąż. Dzięki pomocy sąsiadki trafiła na człowieka, który gwarantował jej ogromną swobodę. Hamid żył swoim życiem rewolucjonisty. Nie wymagał wiele od żony i nie zakazywał. Masuma mogła czytać, uczyć się, rozwijać zainteresowania, ale musiała zaakceptować częstą nieobecność męża w domu, jego wyjazdy i spotkania z przyjaciółmi. Pozornie wydawałoby się, że wreszcie życie dziewczyny będzie szczęśliwe, gdyby nie wszechobecna samotność i pustka jakiej musiała doświadczać. Kiedy na świecie pojawiły się dzieci, kobieta miała wreszcie kogoś, kim mogła się opiekować, kogo mogła kochać i miała już dla kogo żyć.
Niestety ryzykowna i niebezpieczna działalność Hamida ściągnęła na rodzinę mnóstwo cierpienia. Rewolucja, jaka ogarnęła kraj w tamtym czasie zabrała wiele ofiar. Hamid trafił  do więzienia na wiele lat, a Masuma sama musiała walczyć o przetrwanie swoje i swojej rodziny…

Powieść Parinoush Saniee to interesująca lektura ukazująca nowe oblicze islamskiego świata. Oprócz przestrzegania surowej tradycji znajdziemy tu przede wszystkim echa buntu i walki o sprawiedliwość społeczną, która pojmowana jest w różny sposób. Staniemy się świadkami przewrotu, który ogarnie kraj i odsunie na bok zasady Koranu i wiarę w Boga, ale czy na długo… Czador i hidżab – symbole muzułmańskiej kultury zastąpi nowoczesność rodem z zachodu. W życiu ludzi zapanuje wielki chaos i zamieszanie. Wojna Irańsko-Iracka pochłonie wiele ofiar, ale chłopcy oddający życie za ojczyznę pragną to robić, gdyż uznani zostaną za męczenników.

Historia Iranu na przestrzeni 50 lat drugiej połowy XX wieku nie jest wolna od sprzeczności. W tych trudnych czasach jedyną słuszną rzeczą jest jak zawsze bezwarunkowa miłość do dzieci oraz poświęcenie i dbałość o rodzinę jako wartość największą. Do tego wymowne zakończenie całej historii nie pozwoli czytelnikowi pozostać obojętnym.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tej powieści, która zapada głęboko w serce, skłania do refleksji i przemyśleń o wymiarze ogólnoludzkim.

Polecam.

Avatar użytkownika - renia0310
renia0310
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Domowa Biblioteka, Mam, Ulubiona,
Ukryty głos
Parinoush Saniee0
Okładka ksiązki - Ukryty głos

Kiedy cel jest naprawdę ważny, zawsze w końcu znajdzie się sposób, by przemówić i sprawić, by usłyszano twój głos Przejmujące literackie wołanie...