Kto zabił Jezusa?

Kto zabił Jezusa? to fascynująca biografia intelektualna centralnej postaci naszej cywilizacji – Jezusa Chrystusa. Biografia obejmująca dwa tysiące lat badań, sporów, starań o dotarcie do prawdy i zrozumienie oraz jej zamącania i naginania do bieżących potrzeb. Autor prowadzi nas przez gąszcz faktów i interpretacji z wielką erudycją i biegłością, dzięki czemu poznawanie wraz z nim losów wiary chrześcijańskiej staje się nie trudem, ale niezwykłą, porywającą przygodą.

Informacje dodatkowe o Kto zabił Jezusa? :

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2013-03-12
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7595-509-5

Kup książkę Kto zabił Jezusa?

Kto zabił Jezusa? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Czas wielkanocny skłania nas do refleksji na temat religii i wiary. Jezus Chrystus jest jedną z najbardziej znanych postaci na świecie. Ale jak dokładnie ludzie, nawet Jego wyznawcy, znają Jego historię? Spór o to, kto tak naprawdę odpowiada za śmierć Nazarejczyka trwa od początku istnienia Kościoła, a próby rozstrzygnięcia go podjął ostatnio Paweł Lisicki w swojej książce "Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje.". Ostrzegam, że oceniam ją jako katolik, ale laik, a nie jako teolog, bo nim nie jestem. Paweł Lisiecki w swojej książce przedstawia różne opinie na temat winowajców śmierci Jezusa, każdej z nich przygląda się z bliska i polemizuje z nią. Autor "Kto Zabił Jezusa?" stara się być jak najbliżej prawdy historycznej, jest obiektywny, nie jest niczyim stronnikiem. Nie zależy mu na obciążeniu kogokolwiek winą, ale na ukazaniu prawdy. Dzięki Lisieckiemu inaczej spojrzałam na wiarę i religię. Do tej pory w ogóle nie zastanawiałam się nad tym, kto jest odpowiedzialny za śmierć Zbawiciela. Ta książka naświetliła mi pewne kwestie, o których dotąd nie wiedziałam, lub nie myślałam, zaintrygowała mnie i zainspirowała do tego, by dowiedzieć się prawdy. Nie po to, by kogoś winić i oskarżać, ale by lepiej zrozumieć i poznać historię Jezusa, a tym samym utwierdzić się w wierze. Książka podzielona jest na rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu treść nie jest tak toporna, a czytanie męczące. Mimo, że Lisicki często posługuje się trudnym, specyficznym językiem przekaz jest zrozumiały nawet dla laika. Jestem pełna podziwu, że autor przedstawił tak poważne i trudne kwestie w tak przystępny i zrozumiały sposób. Liczne nawiązania do innych dzieł i źródeł wzbogacają książkę, sprawiają, że jest ciekawsza i uświadamiają zwykłemu Czytelnikowi, że problem faktycznie istnieje. Lisicki dzięki inteligencji, trafnym i bystrym uwagom intryguje i zachęca do dalszej lektury. Podważa opinie znanych, poważanych osobistości, autorytetów z dziedziny nauki i religii, a wszystko argumentuje logicznie i prosto. Brak słów, by opisać wszystkie zalety tej książki. Bez wątpienia "Kto zabił Jezusa?" nie jest pozycją lekką. Nie czyta się jej szybko i łatwo, wymaga bowiem skupienia i uwagi. Ale warto po nią sięgnąć, nie tylko dlatego, że zmusza do refleksji, ale dlatego, że jest też świetnym przewodnikiem po świecie wiary. Idealna dla Czytelnika wymagającego oraz dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o Jezusie, pogłębić swoją wiarę i wiedzę na temat Kościoła i jego historii. Serdecznie polecam.
Avatar użytkownika - coolmamma
coolmamma
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013 , Mam, Recenzenckie,
Paweł Lisicki - dziennikarz, publicysta, pisarz, były redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita i tygodnika Uważam Rze, obecnie tygodnika Do Rzeczy - w "Kto zabił Jezusa?" zabiera czytelnika do Jerozolimy z I w. n.e., do czasu śmierci Jezusa Chrystusa. Z pozoru opowiada historię, którą większość z nas zna, historię pojmania, skazania i ukrzyżowania Syna Bożego. Sprawa nie jest jednak tak jasna i oczywista, jak mogłoby się to wydawać. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, lecz historia sprzed niemal 2 tysięcy lat w coraz większym stopniu dzieli w sposobie jej odbioru i oceny zarówno badaczy czasów chrystusowych jak i wyznawców religii chrześcijańskich. Nie bez znaczenia pozostaje dla tego zjawiska również fakt ogromnego okrucieństwa jakiego w przeszłości doznali Żydzi oraz niezaprzeczalne przejawy antysemityzmu, z którymi nadal niejednokrotnie się współcześnie spotykają. Właśnie te zjawiska stały się motorem powstania "Kto zabił Jezusa?". Paweł Lisicki w swojej książce, będącej dogłębnym studium nad Pasją, powraca do pierwotnego odczytywania Ewangelii. Traktuje pisma Nowego Testamentu nie tak, jak tego chce coraz większa rzesza współczesnych badaczy czyli jako treści czysto teologiczne, które są przekazami metaforycznymi. Widzi w nich źródła historyczne, które opowiadają o prawdziwych ludziach i prawdziwych wydarzeniach osadzonych w konkretnych realiach historycznych. Autor wprowadza stopniowo czytelnika w rzeczywistość tamtych dni. Przedstawia historię Jezusa, jego uczniów, narodu żydowskiego i Jerozolimy a także rządzących wówczas władz rzymskich. Osadza Jezusa i przyczyny jego śmierci w konkretnym miejscu i czasie. Opisuje obowiązujące ówcześnie w Jerozolimie prawo, przedstawia panujące stosunki społeczne oraz kult religijny. Czytelnik poznaje od wewnątrz jak wyglądał ówczesny świat, w którym umarł Jezus. Paweł Lisicki, budując przed oczami czytelnika Jerozolimę z I w. n.e., śmiało opowiada się za historycznym podejściem do odczytywania treści Nowego Testamentu mówiących o męce Pańskiej. To według autora nie tylko świadectwa wiary, lecz przede wszystkim świadectwa faktograficzne. W swych wywodach i stawianych tezach czerpie obficie z wieloletnich badań egzegetów nad prawdziwością Pism. Nie ogranicza się jedynie do tych, które popierają stawiane przez niego tezy. Pokazuje, że historia Pasji jest odczytywana w bardzo różny sposób a stawiane przez badaczy tezy często wzajemnie się wykluczają. "Kto zabił Jezusa?" to książka niełatwa. Wymaga maksymalnego skupienia i uwagi. Jest jednak pozycją, która całkowicie pochłania czytelnika. Historia, którą każdy przeciętny człowiek zna, jest odczytywana na nowo (lecz w sposób znany a współcześnie często negowany) w całym swoim historycznym kontekście. Książka Pawła Lisickiego skłania do refleksji. Chodzi tu zarówno o refleksję nad tym, co wydarzyło się niemal dwa tysiąclecia temu, jak również nad tym jak współczesny świat, mając na względzie całe morze niepotrzebnego okrucieństwa, stara się na nowo interpretować historię.
Avatar użytkownika - darekolsztyn
darekolsztyn
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Czy zjawisko tzw. wojny chrześcijańsko - żydowskiej jest skutkiem żydowskiej odpowiedzialności za śmierć Jezusa Chrystusa? Czy za holocaust odpowiedzialni są chrześcijanie? Czy wyrok na Jezusa wydano zgodnie z prawem, czy był to tylko spisek grupki Jego przeciwników? Jaka była rola Sanhedrynu oraz odpowiedzialność Piłata? Odpowiedzi na te stawiane w czasach dzisiejszych trudne pytania, stara się znaleźć Paweł Lisicki w książce
Kontrrewolucja. Eseje i szkice
Paweł Lisicki0
Okładka ksiązki - Kontrrewolucja. Eseje i szkice

Pojawienie się eseisty, czującego głęboko wymiar teologiczny literatury i sztuki jest wielkim dla naszego piśmiennictwa darem, choćbyśmy nie zawsze...

Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu
Paweł Lisicki 0
Okładka ksiązki - Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu

Autorytet Kościoła przejawiał się w tym, że pilnował, zachowywał, przekazywał i chronił Bożą prawdę, i w tym, że potępiał, zwalczał i skutecznie gromił...