Lato w Jagódce

Baśń o Kopciuszku – niepełnosprawnej dziewczynie, Gabrysi Szczęśliwej, która nie marzy by być pięknością – ona marzy o tym, by mogła żyć zwyczajnie, cieszyć się prostymi sprawami i codziennością, której my, zdrowi, nie doceniamy, a której niepełnosprawni nie mogą doświadczyć. Zaskakujące zwroty akcji i duża ilość wzruszeń gwarantowane!

Informacje dodatkowe o Lato w Jagódce:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-04-20
ISBN: 978-83-08-04662-3
Ilustracje:Marek Ciesielczyk

Kup książkę Lato w Jagódce

"Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo "kocham" na dobranoc".

"Marzenia mają jednak to do siebie, że są kapryśne".

Lato w Jagódce - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-07-11,
Choć jestem wielką fanką Katarzyny Michalak to "Lato w Jagódce" jest dla mnie zbyt zwariowane. Za dużo postaci, za dużo historii i historyjek przypominających trochę fantastykę i za dużo zwrotów akcji. Aby nie pogubić w tym wszystkim trzeba się 100 % wyłączyć choć i to nie gwarantuje pogubienia kto z kim dlaczego itp. Słaba 3..
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-05-10, 100 Książek 2017, Mam,
Gabrysia Szczęśliwa - została znaleziona jako niemowlę na wycieraczce pod drzwiami Stefani Szczęśliwej. Kobieta zawsze, gdy Gabriela była dzieckiem, opowiadała jej historię o jej znalezieniu na dobranoc. Stefania Szczęśliwa - starsza kobieta, niezamężna i bezdzietna, póki nie znalazła Gabrysi pod swoimi drzwiami. Ze względu na swoją niejasną przeszłość z czasów wojny mogła uczyć tylko w najgorszych szkołach. Za czasów wojny była sanitariuszką AK, a to kobietę dyskwalifikowało w otrzymaniu opieki nad małym dzieckiem. W latach, gdy znalazła dziewczynkę, Stefania miała znajomych z czasów konspiracji. Dzięki nim kobieta dostała papiery, z których wynikało, że Gabriela jest dzieckiem jej zmarłej kuzynki. Przez 6 lat Gabrysia z ciocią Stefanią mieszkały w bieszczadzkiej wsi na Zagubionem. Wychowała się z tamtejszymi dziećmi. Pewnego dnia jednak Stefania podejmuje decyzję o wyjeździe do Warszawy, aby ucywilizować małą. Gabrysia była bardzo mądrym dzieckiem. Już w wieku 4 lat czytała wszystkie książki jakie miała pod ręką. Zaczynając od Sienkiewicza, a kończąc na Ani z Zielonego Wzgórza i Dzieciach z Bullerbyn. Dziewczynka była również inna niż reszta dzieci z powodu kalectwa. W czasach, w których dorastała nie było pieniędzy, aby zafundować jej operację wygiętej nogi, a więc nawet w dorosłym życiu nie miała łatwo. Nie mogła znaleźć pracy z powodu swojego kalectwa, ale w końcu los się do niej uśmiechnął. Dostała swoją wymarzoną pracę w stadninie Bukowy Dworek u Marty Czarneckiej. Książka opowiada o życiu dziewczyny, która od dziecka nie miała łatwo, ale szła przez życie z uśmiechem i podniesioną głową do góry. Pomimo swojej kalekiej nogi szuka pracy, wyprowadza się do własnego mieszkania na poddaszu co nie jest dla niej łatwe, ale w końcu znalazła swoje własne miejsce i tego się trzyma. Powieść ta daje wiele od siebie dla człowieka. Ja po tej książce zaczęłam doceniać to, że mam dwie sprawne nogi, że mogę biegać, skakać, korzystać z życia na 100%, a inni tego nie mają a i tak radzą sobie najlepiej jak potrafią i idą przez życie całym sobą. Polecam tą książkę wszystkim ze względu na tą naukę. Ale również ze względu na piękną treść i historię, którą opowiada. ;)
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2015 :), Mam,
Baśń o Kopciuszku - niepełnosprawnej dziewczynie, Gabrysi Szczęśliwej, która nie marzy by być pięknością - ona marzy o tym, by mogła żyć zwyczajnie, cieszyć się prostymi sprawami i codziennością, której my, zdrowi, nie doceniamy, a której niepełnosprawni nie mogą doświadczyć. Zaskakujące zwroty akcji i duża ilość wzruszeń gwarantowane!
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Przeczytałem,
Piękna i zabawna opowieść o tym, że nie wolno przestawać wierzyć we własne marzenia i walczyć o ich spełnienie. Historia daleka od rzeczywistości, ale bardzo przyjemnie się czyta. Co tu dużo mówić - przeczytałam ją w dwie noce (12h?) ;). "Ta Michalak" nie zawiodła ;).
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Gabrysia Szęśliwa,niepełnosprawna, dziewczyna, podrzutek ma szczęcie być mądrze kochaną przez swoją wyrozumiałą przybraną matkę. Marzy o pracy weterynarza, której nie utraci z powodu kalectwa, o normalnym traktowaniu, o mozliwości poruszania się, o miłości...Dziwne zbiegi okolicznosći sprawią, że będzie mogła być leczona, , że jej fizyczność zostanie zmieniona i przepoczwarzy się w ładną dziewczynę. Na szczęście nie zmieni się jej wnętrze, "woda sodowa nie uderzy do głowy" i baśń o Kopciuszku Szęśliwym bbędzie miała radosne zakończenie
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Trochę jak bajka o Kopciuszku, nie najgorsza ale pozostał mi po niej niedosyt.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Kolejna książka Katarzyny Michalak, która porusza trudne tematy, która wzrusza i zachwyca tym jak można pięknie napisać historie osób, których doświadczył los. Lato w Jagódce to historia młodej Gabrysi Szczęśliwej - pani weterynarz, zaklinaczki koni. Pewnie poprzez swoją niepełnosprawność została w dzieciństwie porzucona przez matkę. Dziewczynką zajęła się Stefania, która zajęła się nią jak własną córką. Starała się stworzyć szczęśliwy dom dla dziewczynki, aby ta nie odczuwała trudów niepełnosprawności. Pomimo wielkiej troski Stefanii, Gabrysia jednak nie była szczęśliwa. Nie należała do ładnych dziewczynek, ze słabym wzrokiem i przykrótką jedną nogą była wyśmiewana w dzieciństwie prze dzieci na podwórku. Są dni smutne, ale po deszczu zawsze wychodzi słońce i życie dziewczyny przewraca się całkowicie. Dostaje wymarzoną pracę, poznaje mężczyznę, który zajmuje jej każdą myśl, bierze udział w show telewizyjnym i zostaje poddana metamorfozie. Czy te wszystkie małe kroczki ku ,,lepszemu życiu" spowodują, że Gabrysia odnajdzie miłość i szczęście? Z perspektywy czasu, po kilku lekturach napisanych piórem Kasi Michalak jej historie są jak piękna baśń. Jest kobieta szukająca swego ukochanego, po perypetiach, jakie ją spotykają wiele razy w końcu jej się udaje i znajduje miłość swego życia. Można powiedzieć oklepane, przewidywalne historie, babskie czytadło, które musi skończyć się happy endem. Możliwe, ale ja lubię historie oklepane, poruszające trudne tematy. A takie właśnie są książki autorki. Pełne humoru przeplatanego ze łzami wzruszenia, - bo takie jest życie. Autorka w sobie tylko znany sposób potrafi zainteresować czytelnika już od pierwszej strony. Poznając bohatera nie wiemy nawet, kiedy, ale po części się z nim utożsamiamy, nie rzadko temat poruszony w historii po części nas dotyczy. I to jest piękne w tych historiach, bo nie są one wymyślone, to prawdziwe życie.
Avatar użytkownika - basiekgo
basiekgo
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Gabrysia podrzucono jako niemowlę na wycieraczce Pani Stefanii, z którą była bardzo szczęśliwa.Jako brzydka kulawa dziewczynka, a później panienka różnymi zbiegami okoliczności przeszła metamorfozę w piękną dziewczynę. zmiana wizerunku nie rzutowała na jej charakter, nadal była najlepszą dziewczyna na świecie, dobra , miła, pomagająca innym i bardzo kochająca swoja ciocie Stefcie,która później nazwała mamą. dużo różnych wydarzeń, odnalezienie siostry bliźniaczki, miłość arabskiego księcia i pierwsza miłość o którą trzeba było troszkę powalczyć. Bardzo przyjemnie się czyta, baśń dla dorosłych.
Avatar użytkownika - Modii
Modii
Przeczytane:2013-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
cała seria jest warta niejednej "zarwanej" nocy
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, pożyczone ;),
Książka lekka na jesienny wieczór lub letnie lenistwo. Gabriela jest kaleką ale ten defekt w postaci krótszej i krzywej nogi zdaje się że wcale jej nie przeszkadza. Została jako niemowlę porzucona przez matkę na wycieraczce kobiety która ja pokochała. Gdy Gabriela dostaje pracę zaklinaczki koni jej życie powoli się zmienia. Poznaje bowiem Pawła uroczego niemowę który odzyskuje głos gdy zakochuje się w Gabi. Jednak to nie koniec niespodzianek, bowiem okazuje się że Gabi ma siostrę bliźniaczkę -okrutną panią mecenas. Książka oczywiście zakończona happy endem co mnie bardzo ucieszyło.
Avatar użytkownika - Ica
Ica
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Opowieść pełna ciepła i miłości. Chwilami aż nieprawdopodobna, ale człowiek wierzy, że to wydarzyło się naprawdę, bo było piękne. Gabrysia jest niepełnosprawna, nie użala się nad sobą, nie oczekuje litości i wytrwale dąży do celu. Dla niej nie liczy się wygląd, a wnętrze człowieka. Jednak los czasem płata figle, przez co z brzydkiego kaczątka przeistacza się w pięknego łabędzia. Czy przemiana zmieni coś w jej życiu? Książka nadaje się idealnie na poprawę umoru, gwarantuję, że Was nie zawiedzie.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2011-10-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Chcesz uwierzyć, ze nie ma takiej przeciwności losu, z którą nie moglibyśmy sobie poradzić? Przeczytaj "Lato w Jagódce" Katarzyny Michalak.
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Przeczytane:2012-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Bardzo przyjemne lektury Katarzyny Michalak. Czytam jednym tchem i podrzucam mamie która za kilka dni mi je oddaje.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Bardzo fajna, ciepła powieść! Oczywiście trochę "odrealniona" w kwestii zbiegów okoliczności, ale jak przyjemnie się czyta. I oczywiście jak przyjemnie się po takiej lekturze marzy, wierząc, że "wszystko się może zdarzyć" :)
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2013-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Gabrysia,jako niemowlę zostaje porzucona przez rodziców. Przygarnięta przez osamotnioną Stefanię dorasta w otoczeniu prawdziwego ciepła i miłości. Dziewczyna pomimo swojego kalectwa i braku urody,nie rezygnuje ze swoich marzeń. Rozpoczyna pracę w Bukowym dworku.To tu zostaje zaklinaczką koni,pracując ze swoimi ukochanymi zwierzętami. Swoją dobrocią i szczerym sercem zdobywa oddanych przyjaciół. Poznaje Pawła,niemego mężczyznę,którego przeszłość owiana jest tajemnicą.Pomiędzy dwojgiem powoli zaczyna rodzić się uczucie. Z pomocą wróżki,szczęśliwym trafem,Gabrysia bierze udział w konkursie który odmienia całe jej życie... Bardzo lekka i wesoła w treści lektura. Książka napewno umili i ociepli czytelnikowi chłodne wieczory.Oczywiście całość z lekkim przymrużeniem oka. Wątki są zaskakujące i raczej nierealne a bohaterom Katarzyny Michalak zawsze przychodzi z łatwością zdobywanie pieniążków.Czego tylko można pozazdrościć :)
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
tak lekko to jeszcze nie udało mi się przeczytać żadnej książki!!! Pięknie Pani Kasiu!!! Rewelacja!!! Gabrysia ma rewelacyjne życioew perturbacje:):):) przezabawne sploty wydarzeń... Ta to ma szczęście!!!

Polecam z całego serca. Bardzo wzruszająca opowieść.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, ***Zwierzyniec, ***Adopcje,

„Lato w Jagódce” Katarzyny Michalak to opowieść o Gabrysi Szczęśliwej – wrażliwej i ciepłej młodej kobiecie, którą moglibyśmy porównać do baśniowego brzydkiego kaczątka. Gabrysia urodziła się z nie w pełni sprawną nóżką i dużą wadą wzroku i jako niemowlę została podrzucona przez swoich rodziców samotnej kobiecie, która ją wychowała, ofiarowała jej dom, otoczyła ciepłem i miłością. Gabrysia kocha swoją ciocię Stasię, którą traktuje jak rodzoną mamę, uwielbia też konie, a jazda w siodle pozwala jej choć na chwilę zapomnieć o własnych ułomnościach. Opiekując się końmi i dosiadając ich czuje się naprawdę szczęśliwa. Dziewczyna posiada swoje ukryte marzenia, których spełnienie niestety wydaje się być bardzo trudne.

„Marzenia mają jednak to do siebie, że są kapryśne.”

Należy jednak pamiętać, że jeśli się czegoś bardzo pragnie to wszelkie przeszkody przestają mieć znaczenie, a czasem zwykły przypadek, szczęśliwy traf, czy zrządzenie losu powodują, że to co wydawało się nieosiągalne pewnego dnia się spełnia.

Tak się dzieje także w przypadku Gabrysi, która dostaje swoją szansę od życia na realizację kolejnych marzeń, nie zapominając przy tym o ukochanej cioci. Z czasem odnajduje miłość i szczęście, los sprawia, że poznaje swoich biologicznych rodziców, ale przede wszystkim dziewczyna przemienia się z niepozornego kaczątka w piękną, dostojną łabędzicę.

„Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo „kocham” na dobranoc.”

Tytułowa „Jagódka” zaś to piękny, stary dworek na Podlasiu – marzenie i dzieciństwo cioci Stasi.

Powieść posiada w sobie ogromne ciepło, pewną magię i klimat, które powodują, że nie można się od niej oderwać. Nie umniejsza to jednak rangi problemów poruszanych przez autorkę. Doskonała kobieca lektura na lato, przy której nie sposób się nudzić.

Czekam z niecierpliwością na kolejną powieść Pani Katarzyny z cyklu „Owocowej Serii” pt. „Wiśniowy Dworek”.

Szczerze polecam.

Przeczytane:2019-01-06, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Wiosna w Przytulnej
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Wiosna w Przytulnej

KAŻDA RODZINA MOŻE BYĆ NIEZWYKŁA. TA JEST NIEZWYKŁA AŻ ZA BARDZO! Rodzina Gawroszów: dziadkowie Apolonia i Antoni, rodzice Alicja i Andrzej oraz ich...

Zagubiona
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Zagubiona

Pierwsza miłość, pierwszy pocałunek, pierwszy mężczyzna... Nie tak łatwo zapomnieć, trudno wyleczyć złamane serce, szczególnie jeśli kochałaś pierwszy...