Okładka książki - Lista Schindlera

Lista Schindlera

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-08-05
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7469-828-3
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę: agnkok

Ocena: 5.14 (7 głosów)

Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki -  historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.


Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść Schindler's Ark, nagrodzoną prestiżową Booker Prize, która stała się podstawą filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na Listę Schindlera).

Kup książkę Lista Schindlera

Opinie o książce - Lista Schindlera

Książka zawiera historię człowieka, którego większość ludzi powinna kojarzyć. Chociażby przez to, że dzięki jego zakładom (obozom) pracy bardzo duża część Żydów przeżyła Holokaust podczas II Wojny Światowej. Powieść została napisana w całkiem ciekawy sposób. Wydarzenia nie zawsze zostały przedstawione chronologicznie i co jakiś czas możemy przeczytać zdanie wtrącone przez autora, odnoszące się do przyszłych wydarzeń. Z jednej strony to całkiem interesujący zabieg, ale z drugiej, dla czytelnika, który nie zna dobrze wydarzeń z tego okresu, tylko takie bardziej pobieżne szczegóły, książka może zbyt wiele zdradzać. Chociaż z mojej strony, przez te wtrącenia nie dowiedziałam się niczego, czego wcześniej bym się nie domyślała albo bym nie wiedziała. Styl książki i język nie jest zły, ale chwilami trochę męczący. Czasami miałam go już dość i musiałam na niedługo chwilę odłożyć książkę. Ale moim zdaniem warto się chwilę pomęczyć bo książka i wydarzenia w niej zawarte są naprawdę bardzo interesujące i zdecydowanie warte przeczytania.
Link do opinii
Mimo najszczerszych chęci nie udało mi się ukończyć książki. Ba, poddałam się po 50 stronach. Historia na pewno ciekawa, lecz podana w tak nieprzyswajalny sposób, topornym jak dla mnie stylem, zdecydowanie przeładowanym informacjami. Ni to powieść, ni literatura faktu... Chyba będę musiała obejrzeć film Spielberga, by dowiedzieć się czegoś o Oskarze Schindlerze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki-2014,
Avatar użytkownika - akuS
akuS
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane przed 2015. 😏,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-11-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy